رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران مستند می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران از آغاز پروژه مستندسازی تاریخ شفاهی این مسجد مقدس خبر داد.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران:

 

به نقل از روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، سید مجید مطهرنژاد با اشاره با اجرای طرح پژوهشی تاریخ شفاهی مسجد جمکران گفت: مسجد مقدس جمکران از حیث تاریخی و از حیث جایگاهی که امام زمان(عج) بر آن تاکید کرده‌اند، یکی از پویاترین مساجد جهان اسلام و به تعبیر مقام معظم رهبری پایگاه عظیم جهان تشیع است و از جنبه تاریخی نیز سابقه بیش از یک‌ هزار سال دارد و مجموع این مباحث بیانگر لزوم ساماندهی طرح تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران است.

وی افزود: پروژه تاریخ شفاهی مسجد با این رویکرد آغاز کار کرده‌ایم که بتوانیم سخنان و نظرات علما، بزرگان، محققان، خادمان و زائران این مکان مقدس را جمع‌آوری و مستندسازی کنیم.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران بیان کرد: به این منظور، کارگروهی با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف مسجد از جمله معاونت فرهنگی و مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل و همچنین خادمان با سابقه و پیشکسوت که در مسجد حضور داشتند شکل گرفته که در نظر داریم در یک برنامه یک ساله بخش عمده تاریخ شفاهی مسجد را جمع‌آوری کنیم.

مطهرنژاد ادامه داد: در همین زمینه با خیرین و بانیان، خادمان و مسئولان کاروان‌های جمکران که بیش از چند دهه در این رابطه فعالیت کرده‌اند و همچنین زائران این مکان مقدس که از شهرهای مختلف به جمکران مشرف می‌شوند، گفت‌وگوهای دقیقی انجام می‌دهیم تا به زوایای جدیدی از شکل ظاهری و نوع حضور مردم در مسجد و شرایط گذشته، پی ببریم و آنها را مستند کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی از شبهات و موضوعاتی که ناخواسته در خصوص مسجد مطرح می‌شود باید در دل این تاریخ شفاهی به مرور اصلاح شود بیان کرد: این اصلاح با گفت‌وگو با شخصیت‌هایی که به مسجد مشرف شده و از آثار معنوی و روحانی آن بهره‌مند شده‌اند انجام می‌شود.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: برای انجام بهتر این طرح مراکز معتبری که در این حوزه کار کرده‌اند را رصد کرده‌ایم و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند را زیر نظر گرفته‌ایم تا الگوی استانداردی در این زمینه ایجاد کرده و بر اساس آن کار را به پیش بریم./  فارس

آدرس کوتاه :