جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران مستند می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران مستند می‌شود


مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران از آغاز پروژه مستندسازی تاریخ شفاهی این مسجد مقدس خبر داد.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران:

 

به نقل از روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، سید مجید مطهرنژاد با اشاره با اجرای طرح پژوهشی تاریخ شفاهی مسجد جمکران گفت: مسجد مقدس جمکران از حیث تاریخی و از حیث جایگاهی که امام زمان(عج) بر آن تاکید کرده‌اند، یکی از پویاترین مساجد جهان اسلام و به تعبیر مقام معظم رهبری پایگاه عظیم جهان تشیع است و از جنبه تاریخی نیز سابقه بیش از یک‌ هزار سال دارد و مجموع این مباحث بیانگر لزوم ساماندهی طرح تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران است.

وی افزود: پروژه تاریخ شفاهی مسجد با این رویکرد آغاز کار کرده‌ایم که بتوانیم سخنان و نظرات علما، بزرگان، محققان، خادمان و زائران این مکان مقدس را جمع‌آوری و مستندسازی کنیم.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران بیان کرد: به این منظور، کارگروهی با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف مسجد از جمله معاونت فرهنگی و مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل و همچنین خادمان با سابقه و پیشکسوت که در مسجد حضور داشتند شکل گرفته که در نظر داریم در یک برنامه یک ساله بخش عمده تاریخ شفاهی مسجد را جمع‌آوری کنیم.

مطهرنژاد ادامه داد: در همین زمینه با خیرین و بانیان، خادمان و مسئولان کاروان‌های جمکران که بیش از چند دهه در این رابطه فعالیت کرده‌اند و همچنین زائران این مکان مقدس که از شهرهای مختلف به جمکران مشرف می‌شوند، گفت‌وگوهای دقیقی انجام می‌دهیم تا به زوایای جدیدی از شکل ظاهری و نوع حضور مردم در مسجد و شرایط گذشته، پی ببریم و آنها را مستند کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی از شبهات و موضوعاتی که ناخواسته در خصوص مسجد مطرح می‌شود باید در دل این تاریخ شفاهی به مرور اصلاح شود بیان کرد: این اصلاح با گفت‌وگو با شخصیت‌هایی که به مسجد مشرف شده و از آثار معنوی و روحانی آن بهره‌مند شده‌اند انجام می‌شود.

مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: برای انجام بهتر این طرح مراکز معتبری که در این حوزه کار کرده‌اند را رصد کرده‌ایم و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند را زیر نظر گرفته‌ایم تا الگوی استانداردی در این زمینه ایجاد کرده و بر اساس آن کار را به پیش بریم./  فارس

آدرس کوتاه :