جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

تاریخ هر ملتی بستگی به معماری و فرهنگ دارد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تاریخ هر ملتی بستگی به معماری و فرهنگ دارد


استاد حوزه علمیه با تاکید براینکه آثار و بناهای تاریخی باید حفظ شود، گفت: باید بناهای قدیمی و فرسوده را مقاوم‌سازی کرد و نگاه داشت.

در دیدار با اعضای کنگره تاریخ و معماری شهرسازی مطرح شد

 آیت‌الله محمدعلی گرامی پیش از ظهر امروز در دیدار با اعضای کنگره تاریخ و معماری شهرسازی اظهار داشت: 440 امامزاده در قم است که هرکدام از این‌ها می‌تواند گویای یک تاریخ برای ما شود.

وی افزود: فلسفه، ساختمان معماری می‌سازد، ساختمان معماری که از فلسفه بر خواسته تاریخ می‌سازد، تاریخ حس تکامل می‌سازد و حس تکامل یک فشار برای آینده که همه این‌ها یک ترقی برای یک ملت است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه معماری و سبک شهرسازی بافرهنگ و فلسفه ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: مدیران هر شهر بر اساس همان دید و فلسفه زمان خود شهرسازی می‌کردند، به همین منظور است که کشورهای اروپایی سعی در نگاه‌داشتن آثار قدیمی خود هستند ولی در اینجا به‌راحتی بناهای قدیمی را خراب می‌کنند درصورتی‌که می‌شود آن بناها را مقاوم‌سازی کرد و نگاه داشت.

آیت‌الله گرامی خاطرنشان کرد: این‌یک نقص است که هنوز عده‌ای نمی‌دانند علت نام‌گذاری خیابان چهار مردان چیست.

وی بابیان اینکه آثار و بناهای تاریخی باید حفظ شود تصریح کرد: در نجف هنوز بیت علمای قدیم باقی‌مانده ولی در کشور ما متأسفانه این نگهداری بسیار کم است، همچنین حفظ تاریخ در رابطه فعلی جامعه هم می‌تواند دخالت داشته باشد./تسنیم

آدرس کوتاه :