جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

تبدیل 1500 هکتار از اراضی کم بازده قم به باغ پسته - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تبدیل 1500 هکتار از اراضی کم بازده قم به باغ پسته


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تبدیل یک‌هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی کم بازده قم به باغ پسته خبر داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم خبر داد

به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان قم، محمدرضا طلایی اظهار کرد: به دلیل بحران کم آبی که در استان قم با آن مواجه هستیم کشت محصولات از جمله سیفی‌جات، ذرت و یونجه که نیاز آبی بالایی دارند، مقرون به صرفه نیست و کشت این محصولات باید محدود شود.

وی افزود: 400 میلیون متر مکعب روان آب از طریق دو رودخانه بزرگ وارد استان قم می‌شد که در حال حاضر این میزان به صفر رسیده و تمام کشت‌های استان قم از طریق سفره‌های آب زیرزمینی تغذیه می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: در حال حاضر در استان قم دوبرابر تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی از آنها برداشت می‌شود بنا بر این ضروری است که مدیریت آب در استان قم جدی گرفته شود.

طلایی خاطرنشان کرد: در همین راستا اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در دستور کار قرار گرفته و 3 هزار هکتار تعهد سازمان برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین است که طی 4 ماه گذشته پرونده‌های بیش از 3 هزار هکتار از اراضی تکمیل شده و بعد از کشت بهاره کار اجرای طرح‌ها شروع می‌شود.

وی بیان کرد: اجرای آبیاری بارانی به دلیل گرمای هوا، تبخیر و وزش باد توفیقی ندارد ولی آبیاری قطره‌ای باغات تاکنون موفق بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به اینکه تغییر الگوی کشت در استان قم آغاز شده است اضافه کرد: ارزش اقتصادی آب باید در تولید محصولات لحاظ شود و در استان قم در محصولات کشاورزی که تولید می‌کنیم، باید ارزش اقتصادی آب به دقت مورد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای اصلاح الگوی کشت در استان‌ها، افزود: در استان قم با یک برنامه زمان بندی شده در صدد اجرای این طرح و اصلاح الگوی کشت هستیم.

طلایی ادامه داد: در قالب یک طرح مطالعاتی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که اصلاح الگوی کشت باید در 9 هزار هکتار از اراضی استان قم انجام شود. در سال جاری در راستای اصلاح الگوی کشت در سال زراعی گذشته حدود 2 هزار و 500 هکتار از اراضی کم بازده زیر کشت گندم را کاهش دادیم به نحوی که 10 هزار و 500 هکتار از اراضی زیر کشت گندم به 8 هزار و 247 هکتار کاهش پیدا کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: در راستای افزایش عملکرد و جایگزینی کشت با صرفه اقتصادی بالا، در سال گذشته یک هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی کم بازده استان قم با روش‌های فنی و نظارت دقیق تبدیل به باغ پسته شد.

وی گفت: با اصلاح الگوی کشت که در استان قم انجام شده نه تنها مصرف آب کاهش پیدا کرده ارزش اقتصادی آب نیز حفظ شده است./ فارس

آدرس کوتاه :