جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

تحریم بانک های خصوصی در قم/ مقابله قانونی با نقض صریح برجام - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 

گفت وگو با دو نماینده مجلس؛

تحریم بانک های خصوصی در قم/ مقابله قانونی با نقض صریح برجام


عملکرد مجلس، بانک ها، بیکاری تا برجام و پاداش و شورای فقهی در سخنان دو نماینده قم که یکی بر تحریم بانک های خصوصی در قم پافشاری دارد و دیگری بر مقابله با نقص صریح برجام.

حجت الاسلام ذوالنور در برنامه گفت و گوی خبری،  با اشاره به اینکه از عملکرد مجلس اقنا باطنی ندارم، عنوان داشت: با توجه به مشکلات اولویت دار کشور رکود، بیکاری، فساد شبکه ای، قاچاق قدری عملکرد مجلس رضایت بخش نیست چرا که برخی موضوعات خیلی کند به آن پرداخته می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مواردی که به عنوان نطق مجلس مطرح می شود چندان با نیازهای مردم سازگاری ندارد، بیان داشت: امیدواریم در آینده این عملکرد تغییر کند.

وی رکود را از معضلات کشور خواند و گفت: صنایع ما خوش بینانه با 50 درصد  ظرفیت فعال هستند به طور مثال شهرک شکوهیه قم با 40 درصد ظرفیت کار می کند،  و این یعنی بیشتر صنایع تعطیل یا نیمه تعطیل هستند.

وی از رشد اقتصادی پنج درصدی در دولت تدبیر و امید خبر داد و  گفت: بیشتر صنایع کوچک و بزرگ ما در حال تعطیلی و ورشکستگی هستند، و این بر می گردد به تولید نفت که در زمان شروع دولت آقای روحانی به  750 هزار بشکه به فروش می رسید و در حال حاضر به دو میلیون و 600 هزار بشکه رسیده و این فروش یعنی هم تولید و هم درآمدزایی.

وی ادامه داد: این رشد اقتصادی مربوط می شود به فروش نفت و مواد معدنی که هر دو را صادر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش سهمیه نفت ایران در اپک نامشخص است، عنوان داشت: این رشد 5 درصدی با توقف تولید و صدور نفت افزایش نمی یابد، اما اگر دولت بتواند وضع موجود رکود را تغییر دهد، شاهد رونق تولید خواهیم بود.

احمد امیرآبادی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی دیگر میهمان برنامه بود و به فشارهای وارده بر تولیدکنندگان اشاره و عنوان کرد: مالیات، بحث بهداشت وبسیاری دیگر از جمله معضلات درگیر با بخش تولید است.

وی بسته های دولتی را ناموفق خواند و گفت: بسته سبد کالا در شان مردم نبود، بسته دوم در مورد خودرو بود با سود بالا که بیشتر نجات خودروسازان بود و این پشت پرده هایی دارد و دنبال حل رکود نبودند و حداقل 50 درصد وام ها در سال های آینده به پرونده های قضایی اضافه خواهد شد.

وی به کارت های اعتباری هم اشاره و بیان کرد: این بسته هم موفق نبوده است و موید این مطلب تولیدکنندگان و فروشگاه ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه 50 درصد سرمایه مردم در دست بانک های خصوصی است، افزود: هیچ  بانک خصوصی در این کشور پاسخگو نیست اگر مردم پشتیبانی کنند و این بانک ها را تحریم کنند جوانان قمی بیکاری نمی ماندند چرا که این پول ها در تهران و سایر شهرها سرمایه گذاری می شود.

وی ادامه داد: اگر مردم منابع خود را در اختیار بانک های خصوصی قرار ندهند می شود این مشکل را برطرف کرد اگر هم این بانک ها سود بیشتری می دهند تخلف است و لازم است بانک مرکزی پیگیری کند که البته برخی از مسئولان رده بالا از سهام داران بانک های خصوصی هستند. 

وی با بیان اینکه در ابزارهای نظارتی دچار مشکل هستیم، گفت: در برنامه ششم تصمیم گرفته شد در صورت تصویب شورای فقهی را در بانک مرکزی اضافه کنیم تا نظارت داشته باشند بر کار بانک ها، البته فشارزیادی بر کمیسیون تلفیق آورده می شود برای حذف این شورا، چرا که رکنی از بانک مرکزی خواهد شد.

حجت الاسلام ذوالنوری در ادامه سخنان خود هم با اشاره به  قرائت گزارش شش ماه مجلس از روند اجرا شدن و یا اجرا نشدن برجام در صحن مجلس گفت: یازده مورد از بد عهدی های آمریکا را برجسته کردیم که اخیرا زنده کردن تحریم ها براساس قانون داماتو که عمده آنها هسته ای و موشکی است و فروش هواپیما که براساس تصریح متن برجام خرید و فروش هواپیما آزاد است از جمله موارد نقص صریح برجام است .

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: برجام یک قرار داد دو طرف بین ایران و 35 کشور دنیا است، که اگر به زیاد خواهی، بد عهدی و پیمان شکنی آمریکایی ها توجه میشد الان این نقص ها را شاهد نبودیم.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی قانونی در سال گذشته یک قانون و دو تبصره تصویب کرد که دولت را موظف به اقدام متقابل در برابر آمریکایی ها می کند، عنوان داشت: براساس این قانون و تبصرها محدودیت هایی که در برجام پیش بینی کردند نباید عملی شود، از جمله تقلیل سانترفیوژه ها و غنی سازی ها که راه برای ما باز است و تا زمانی که رئیس جمهور آمریکا این موضوع را اجرایی نکرده است ما هم اقدامی انجام نمی دهیم.

کارنامه نه چندان خوب دولت، مجلس و قوه قضائیه در مورد فیش های حقوقی

امیر آبادی دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی هم در بخش دوم سخنان خود در خصوص فیش های حقوقی گفت: دولت، مجلس و قوه قضائیه نمره خوبی در این رابطه نمیگیرند چرا که اقدام لازمی در این زمینه انجام نشده است، قوه قضائیه به دنبال اقدامی قضایی است، دولت به وجود آورنده فیش های نجومی است و اقدامش تنها چند برکناری بوده است و مجلس هم دنبال تصویب قانونی بود که چندان درست نبود.

وی به موضوع پاداش ها هم اشاره کرد و گفت: آنچه گفته شد در برنامه ششم این بود که پاداش کارمندان را پنج برابر کنیم که نهایتا 150 میلیون بابت 30 سال کار است، اما در نهایت در برنامه ششم با هفت برابر پاداش موافقت شد اما در کشور پاداش یک و دو دهم میلیاردی، پاداش 900 میلیونی داشته ایم و به خزانه بر نمی گردانند و می گویند حقمان است.

حجت الاسلام ذوالنور دربخش دیگری از سخنان خود، بیکاری در استان قم را سرسام آورتر خواند و گفت: قاچاق در کشور برابر با 30 میلیون دلار است یعنی به اندازه بودجه سالانه کشور و همین مسئله یکی از معضلات بیکاری است.

امیر آبادی هم گفت: در تابستان سال گذشته نرخ بیکاری کشور 10.9 درصد بود و قم 12 درصد بود و در بهار سال جاری 14.1 بود و در کشور 12 بوده است و در تابستان امسال نرخ بیکاری کشور 12.7 بود و قم 11.4 بود.


آدرس کوتاه :