رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

تخصیص منابع آبی بیشتر، به رشد بخش صنعت قم کمک می کند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قم گفت: با تخصیص منابع آبی بیشتر به بخش صنعت امکان رشد و توسعه سریع تر شهرک های صنعتی و در امتداد آن جذب و ترغیب بیش از پیش سرمایه گذاری در استان فراهم خواهد شد که این موضوع اهتمام مسوولان استانی و کشوری را می طلبد.

ق

 امیر طیبی نژاد روز یکشنبه در گفت و گویی، اختصاص نامناسب سهم آب استان را یکی از عوامل کندی توسعه صنعت عنوان و برنقش مهم نمایندگان مجلس در رفع این نیاز تاکید کرد.
وی با بیان اینکه سهم نامناسب صنعت از آب باعث فرار سرمایه می شود گفت: وجود 7 شهرک و 4 ناحیه صنعتی در استان ظرفیتی است که اگر چه در گذشته نگاه به این استان تنها در بعد فرهنگی و مذهبی بود اما امروز صنعت، جایگاه قم را به جایی رسانده که می توان از آن به عنوان یکی از پایه های مهم اقتصادی استان نام برد.
وی ضمن اشاره به ضرورت و اهمیت فرهنگ استان افزود: با وجود این که توجه به مولفه های فرهنگ یکی از نیازمندی های جدی مردم قم است اما رشد آمار بیکاری و ضعف در مسائل اقتصادی می تواند استان را از قالب فرهنگی خارج کند.
طیبی نژاد تصریح کرد: در این میان تامین زیر ساخت ها و توسعه شهرک های صنعتی با توجه به کمبود منابع آب و متعاقب آن کمرنگ شدن بخش کشاورزی در استان، توجه بیشتر مسوولان به مشاغل پایدار و فرصت های بیشتر در بخش صنعت را می طلبد؛ زیرا اشتغال پایدار دروازه ورود به روزهای بهتر در تمام عرصه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جوامع است.
وی در زمینه تامین زیرساخت ها در شهرک های صنعتی اضافه کرد: استان قم به جهت همجواری با پایتخت از امکان بیشتری برای توسعه نسبت به بقیه استان های کشور برخوردار است و با وجود مشکلاتی در مسیر تولیدکنندگان استان قم، شرکت شهرک های صنعتی استان، سال گذشته بودجه مناسبی را در این زمینه هزینه کرده است.
طیبی نژاد ادامه داد: اگرچه توسعه شهرک های صنعتی مزایایی همچون افزایش فرصت های شغلی و ایجاد مشاغل پایدار را به همراه دارد اما در این بین کاستی هایی نیز وجود دارد.
وی گفت: با توجه به اهمیت آب در صنعت و در مقایسه با ارزش افزوده ای که آب در صنعت نسبت به کشاورزی می تواند ایجاد کند قابل توجه است. تخصیص آب به حوزه صنعت در استان می تواند تغییرات اساسی در این بخش ایجاد کند.
وی یادآور شد: در استان قم 4 هزار چاه کشاورزی رسمی داریم که توسط آنها 12 هزار لیتر در ثانیه آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود، این در حالی است که سهم اقتصادی کشاورزی استان 15 تا 18 درصد است. در مقابل سهم صنعت در اقتصاد استان با مصرف 400 تا 600 لیتر در ثانیه 23 تا 26 درصد را شامل می شود

آدرس کوتاه :