رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

ترویج دفاع مقدس نیازمند مطالبه عمومی است/اهتمام به ارتقاء محتوای کتب دفاع مقدس - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ترویج دفاع مقدس نیازمند مطالبه عمومی است/اهتمام به ارتقاء محتوای کتب دفاع مقدس


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه در عرصه ترویج دفاع مقدس نیازمند مطالبه عمومی هستیم گفت: مطالبه دستگاه‌ها و ظرفیت‌های استان، هر چند لازم و ضروری است اما کافی نیست.

مدیرکل ارشاد استان قم

حجت‌الاسلام عباس دانشی پیش از ظهر امروز در مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم با ابراز خرسندی از همسویی دو مجموعه فرهنگ و ارشاد و حفظ آثار در مسیر ترویج فرهنگ دفاع مقدس بیان کرد: این دو مجموعه عرصه‌های مشترک هنری و فرهنگی فراوانی در دفاع مقدس دارند و می‌توانند منشاء تولید آثاری ارزشمند و فاخر در این عرصه باشند.

وی مجموعه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را از بخش‌های مهمی خواند که پس از گذشت سال‌ها از پایان جنگ، همچنان ارتباط مردم را با زوایای متنوع دفاع مقدس زنده و پویا نگهداشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ادامه داد: تلاش در این عرصه مسئولیت سنگینی است که باید بیش از پیش به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به بازدیدهای برون مرزی خود یادآور شد: در برخی کشورها، نخستین موضوعی که در فضاهای علمی و دانشگاهی، مراکز رسانه‌ای، میادین اصلی، پارک‌ها، مترو و ... جلب توجه می‌کند، آثار و مفاخر جنگ‌ها است که با جلوه‌های جذاب هنری طراحی شده و در معرض عموم قرار گرفته است.

دانشی با ذکر این نکته که در عرصه ترویج دفاع مقدس نیازمند مطالبه عمومی هستیم گفت: مطالبه دستگاه‌ها و ظرفیت‌های استان، هر چند لازم و ضروری است اما کافی نیست و برای عمل به منویات مقام معظم رهبری، ثبت دقیق در تاریخ و انتقال این فرهنگ به نسل‌های آینده، ابواب دیگری نیز باید گشوده شود.

وی تاکید کرد: بدون مطالبه عمومی و جدی مردم به ویژه خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و یادگاران دفاع مقدس همچنین مطبوعات و رسانه‌ها و فضاهای مجازی، موضوع ترویج و حفظ آثار دفاع مقدس ناقص خواهد ماند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم افزود: بسیاری از مفاخر دوران دفاع مقدس، والدین چند شهید، رزمندگان اسلام، نیروی مردمی بسیج، وصیتنامه‌ها، خاطرات و ... گنجینه‌های عظیمی از آن دوران هستند که قبل از اینکه فرصت از دست برود، باید به آنها پرداخته شود.

وی به خاطره حضور خود در محضر مرحوم علامه محمد تقی جعفری اشاره کرد و گفت: هنگامی که در اصفهان معلم دینی و عربی بودم، در مجلس سخنرانی علامه در باب عرفان نظری حضور یافتم و ایشان در آن مجلس گفت: «البته جوانان بسیجی مطالعات ما را در عرفان نظری، کن فیکون و ره صدساله را یک شبه طی کردند».

وی با اظهار تاسف از محتوای پایین و نامناسب برخی کتاب‌های عرضه شده در عرصه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد: کتاب‌های این عرصه باید مثل چندین اثر ارزشمند سال‌های اخیر، توان عرضه، حضور و رقابت در بازار کتاب در داخل و خارج از استان را داشته باشند.

چاپ و عرضه کتاب‌های مختصر و مفید کپسولی و فشرده متناسب با ذائقه‌های جوانان و نوجوانان علاوه بر آثار فاخر داستانی، علمی و پژوهشی، توجه به خروجی موضوع کتابخوانی و تاثیر آن در نسل جوان، استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی استان و کشور در موضوع دفاع مقدس، ارائه آثار شهدای هنرمند در موزه انقلاب و دفاع مقدس، استمرار همکاری‌های مجموعه‌های ارشاد و حفظ آثار از دیگر مواردی بود که از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مطرح شد.

احمد حسینی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم نیز در این جلسه نقش این اداره کل در موضوعاتی چون ممیزی آثار مکتوب تولید شده در حوزه دفاع مقدس، امور مربوط به شهدای گمنام، وجود 20 یادمان و 49 شهید گمنام در استان قم، پیگیری تدوین نقش جامع استان قم در دوران دفاع مقدس و ساخت مرکز فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس و سایر موارد را یادآور شد.

آدرس کوتاه :