جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

تشکیل اتاق فکر برای استخراج نظر واحد در حوزه ضروری است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تشکیل اتاق فکر برای استخراج نظر واحد در حوزه ضروری است


آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: باید در تمامی مسائل مرتبط با حوزه اتاق فکری وجود داشته باشد تا پس از بررسی های کارشناسی یک نظر واحد انتخاب و اجرا شود.

در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه؛

وی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه افزود: بحمدالله اعضای شورای عالی افراد نخبه و فقیهی هستند که مورد تایید ما هستند، اداره حوزه های علمیه کار بسیار بزرگی است که به عهده گرفته اند.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: شورای عالی حوزه های علمیه در مسائل علمی بین المللی و ارتباط با مجامع علمی دنیا مثل حوز ه های علمیه نجف و جامعه الازهر مصر ورود پیدا کند.

وی با بیان نکاتی به اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، نظم در امور حوزه ها را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: باید به مساله شناخت روحیات طلاب با توجه به تفاوت فرهنگ ها در سراسر کشور و قم مورد توجه شود.

وی افزود: برای تربیت فقهای بزرگ باید برنامه ریزی شود، به ویژه در فقه که شامل فقه معارف اعتقادی، معارف عبادی، اخلاقی، اقتصادی، مدنی، فرهنگی، سیاسی، حکومتی، قضایی و جهادی است.

این مرجع تقلید تحول در کتب درسی را نیاز زمان حاضر دانست و با بیان اینکه باید تدوین کتب مطلوبی جایگزین کتب موجود شود، گفت: درس اخلاق در حوزه، ضرورت تربیت صحیح که تکریم استاد، تهجد و نماز شب و طهارت از برکات آن می باشد که باید به این مساله نیز توجه کرد.

وی توجه طلاب به ادبیات، قلم و صرف و نحو عربی و فارسی در کنار علوم حوزوی همراه با اخلاق را ضروری دانست.

سیاستگذاری برنامه های کلان حوزه وظیفه شورا است

در ابتدای این دیدار دبیر شورای عالی حوزه های علمیه، گزارشی از روند شکل گیری شورای عالی حوزه های علمیه و انتخاب اعضا و دبیران دوره های اول تا ششم شورای عالی ارائه کرد.

آیت الله مرتضی مقتدایی وظیفه اصلی این شورا را سیاستگذاری برنامه های کلان حوزه های علمیه قم و استان ها دانست و ابراز داشت: اجرا این مصوبات بر عهده مدیر حوزه های علمیه می باشد که توسط شورا انتخاب می شود.

400 مدرسه علمیه فعال در کشور

مدیر حوزه های علمیه نیز در این دیدار گزارشی از عملکرد مدیریت حوزه ارائه کرد و گفت: در سراسر کشور حدود 400 مدرسه علمیه، فعال می باشد و علاوه بر دروس متداول حوزه؛ 28 رشته تخصصی در مراکز تخصصی و موسسات آموزش عالی حوزوی در حال فعالیت علمی است.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: معاونان در فرصت زمانی بیشتر، گزارشی از عملکرد مدیریت جهت بهره مندی از رهنمودهای مراجع عظام تقلید بیان خواهند کرد.

آدرس کوتاه :