جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی در شهرداری قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی در شهرداری قم


سرپرست سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم از تشکیل کمیته‌ای با عنوان فرهنگ شهروندی در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی خبر داد.

در گفت‌وگو با سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم مطرح شد

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، نهاد‌های فرهنگی همواره حجم عظیمی از وظایف را برعهده دارند و با توجه به حساس بودن موضوع فرهنگ مجبورند با دقت هر چه بیشتر گام بردارند تا موثر واقع شوند چرا که اگر خطایی صورت بگیرد نه تنها اقدامات آنها تاثیری نخواهد داشت بلکه مشکلاتی را نیز به همراه دارد.

فرهنگ شهروندی یکی از زیر شاخه‌های فرهنگ کلان است که توجه به آن مورد تاکید بوده است و اگر این مهم جدی گرفته شود بسیاری از دغدغه‌ها و آسیب‌های اجتماعی در جامعه از بین می‌رود.

شهرداری به عنوان یکی از پویاترین دستگاه‌ها در جامعه ارتباط مستقیمی با موضوع فرهنگ شهروندی دارد چرا که رعایت چنین مقوله‌ای از سوی شهروندان می‌تواند موجب روی دادن اتفاقات خوشایندی شود و مزایایی داشته باشد.

سید رسول موسوی نژادیان، سرپرست سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم است که با سوابق و تجاربی که دارد توانسته در این بخش خوش بدرخشد و درباره فرهنگ شهروندی و اهمیت توجه به آن حرف‌هایی زیادی برای گفتن دارد. در گفت‌وگویی با او به بررسی زوایای مسئله مهم فرهنگ شهروندی پرداخته‌ایم.

فرهنگ شهروندی چه معنایی داشته و توجه به این فرهنگ تا چه حد ضرورت دارد؟

یکی از موضوعاتی که بیشترین تاثیر را در تسهیل در روند فعالیت‌های شهرداری دارد، ارتقا فرهنگ شهروندی است و اگر در حوزه فرهنگ شهروندی که تنوع بالایی هم دارد و در تمام حوزه‌ها دیده می‌شود، بتوانیم خوب عمل کنیم بخش عمده ای از بار مشکلات و هزینه‌هایی که به شهرداری تحمیل می‌‌شود را کاهش خواهیم داد.

به عنوان مثال اگر در مدیریت پسماند بتوانیم مردم را متقاعد کنیم که زباله‌های خود را ابتدا تفکیک کنند و سپس بیرون منزل بگذارند قطعا در حفظ محیط زیست حرکتی صورت می‌گیرد و از نظر اقتصادی برای شهروندان و شهرداری منفعت خواهد داشت چون در قبال شیشه، پلاستیک، کاغذ و دیگر زباله‌های خشک می‌توان هزینه دریافت کرد و از طرفی زباله‌تر هم می‌تواند مفید باشد و نه تنها ضرری برای محیط زیست ندارد بلکه می‌توان به آن به عنوان ظرفیت نگاه کرد.

در قم برنامه ریزی شده و در مدیریت پسماند فرهنگسازی صورت گرفته تا فضایی جدید در کاهش هزینه‌های جمع آوری زباله و تبدیل هزینه‌ها به در‌آمد ایجاد شود.

کمیته فرهنگ شهروندی با چه هدفی ایجاد شده و چه اقداماتی را انجام می‌دهد؟

با توجه به تجربه شهردار جدید که در اصفهان پیشتاز بوده و در ترویج فرهنگ شهروندی کار‌های خوبی انجام داده است، هم اکنون فرصتی برای شهر قم فراهم آورده تا با برنامه‌ریزی بتوانیم به نتیجه مطلوب و قابل قبولی برسیم.

مقدمات تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی توسط سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی فراهم شد و با عنایت شهردار ابلاغ اعضا صورت گرفت و به دلیل اهمیت موضوع مسئولیت کمیته را خود شهردار بر عهده گرفت و دبیر این کمیته نیز سازمان ما است و دستورالعمل‌ها برای تشکیل دبیرخانه فراهم شده است.

جلسات کمیته با حضور اعضا که سازمان‌های مختلف شهرداری هستند تشکیل و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و به موضوعات مختلف با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و استفاده از تجارب می‌پردازیم.

با مساعدتی که مدیریت کلان شهری داشته به زودی ظرفیت‌هایی را در اختیار کمیته قرار خواهیم داد تا به این موضوع بپردازند.

چه مسائلی در این کمیته مورد توجه قرار گرفته است؟

در این کمیته به بیش از 50 موضوع با اولویت بندی که کمیته شهروندی مصوب خواهد کرد می‌پردازیم و شاهد آثار و نتایج موثر نیز خواهیم بود.

به طور مثال وقتی به موضوع شهروندی در حوزه ترافیک پرداخته شود هر قدمی برداریم به تمام بخش‌های شهر می‌تواند منفعت برساند که کاهش آلودگی، حفظ محیط زیست و... از جمله آنها هستند و ایجاد درآمد و همچنین اصلاح رفتار در این حوزه تاثیر خود را در حوزه‌های دیگر می‌گذارد و اگر بر نوع رفتار شهروندان کار کنیم و مدیریت شود بسیاری از مسائلی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی داریم حل خواهد شد.

در مثالی دیگر اگر در حوزه آپارتمان نشینی تلاشی شود و همسایگان مراعات هم کنند و فضای عمومی آپارتمان را خانه خود بدانند قطعا مشکلات کاهش می‌یابد.

همینطور اگر در حوزه نظافت شهر فرهنگسازی شود کمک به خدمات شهری اتفاق می‌افتد و در سیما و منظر شهر اقدام جدی انجام می‌شود و هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

فرهنگ شهروندی چه ارتباطی با سبک زندگی اسلامی دارد؟

نتیجه نهایی این اصلاح رفتارها سبک زندگی اسلامی است که مقام معظم رهبری نیز همواره بر آن تاکید داشتند. تفاوتی که ما با شهرهای دیگر داریم و ظرفیت خوبی در اختیارمان قرار گرفته مذهبی بودن قم است و با توجه به علایق مذهبی مردم و ظرفیت‌هایی که داریم و در تولید محتوا می‌توانند کمک کنند باید تمام تلاش‌ها صورت بگیرد تا نهادینه شدن فرهنگ شهروندی با سرعت بیشتری پیش برود و شاهد ارتقا آن در بین شهروندان باشیم./ فارس

آدرس کوتاه :