جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

تصمیم‌‌گیری در خصوص منوریل منوط به نحوه اجرای خط دوم متروست - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تصمیم‌‌گیری در خصوص منوریل منوط به نحوه اجرای خط دوم متروست


معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم گفت: برای تکمیل خط دوم مترو باید از شورای ترافیک مجوزهای لازم را بگیریم و با توجه به اینکه در سازمان برنامه‌وبودجه بخشی از خط دوم مترو در مباحث منوریل تعریف‌شده، فعلاً مباحث فاینانس آن در حال پیگیری است.

اخبار کوتاه شهری قم

علیرضا قاری قرآن در جمع با خبرنگاران، با اشاره به آخرین وضعیت تصمیم‌گیری‌ها درباره منوریل قم، اظهار داشت: با توجه به اینکه ما دنبال آن هستیم که خط دوم مترو را از پردیسان آغاز کنیم، زمانی که این پروژه آغاز شود می‌توانیم برای امتداد خط دوم منوریل تصمیم‌گیری کنیم.

وی یکی از سناریوها درباره منوریل را توقف آن در ایستگاه شهید مطهری و اتصال آن به مترو دانست و افزود: یکی دیگر از پیش‌بینی‌های ما این است که مترو به‌موازات قسمت اجراشده منوریل در خیابان 19 دی و ارم عبور کند و به محل دپوی منوریل برسد.

معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم تصمیم‌گیری برای سرنوشت منوریل را منوط به تصمیم شورای ترافیک استان ذکر کرد و گفت: برای تکمیل خط دوم مترو باید از شورای ترافیک مجوزهای لازم را بگیریم و با توجه به اینکه در سازمان برنامه‌وبودجه بخشی از خط دوم مترو در مباحث منوریل تعریف‌شده ، فعلاً مباحث فاینانس آن در حال پیگیری است.

وی با تأکید بر اینکه شاید زمانی که پروژه منوریل به میدان شهید مطهری برسد تصمیمات دیگری اخذ شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سیاست کلی استان در خصوص منوریل بر تکمیل فاز اول آن یعنی تا میدان شهید مطهری است.

قاری قرآن ادامه داد: ادامه مسیر منوریل منوط به تصمیم‌گیری در خصوص مترو است و تا زمانی که وضعیت مترو برای خط دوم تکمیل نشود، مشخص نیست چه تصمیمی در این خصوص گرفته خواهد شد.

حدود 700 هکتار بافت فرسوده قم در منطقه 7 است

مدیرعامل سازمان نوسازی، بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) بابیان اینکه محدوده بافت مصوب هزار و 74 هکتار است، افزود: این فضا 8/6 درصد از محدوده شهر را شامل می‌شود و 20 درصد جمعیت، یعنی 200 هزار نفر، در آن سکونت دارند.

علیرضا خاکی ادامه داد: این محدوده مصوب وزارت کشور در سال 85 است که با سه شاخصه ریزدانگی، نفوذناپذیری و نبود پایداری محاسبه‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه این محدوده با همین شاخصه‌ها تا هزار و 800 هکتار قابل‌افزایش است، بیان کرد: پذیرفتن این مسئله و افزایش محدوده بافت فرسوده مراحل اداری سخت‌گیرانه‌ای دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی، بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س)  بابیان اینکه حدود 700 هکتار از بافت فرسوده شهر قم در منطقه هفت و هسته مرکزی شهر قرار دارد، تصریح کرد: این مسئله نشان می‌دهد که مشکلات بافت فرسوده و آسیب‌های اجتماعی که ممکن است در این محلات اتفاق بیفتد، تهدید قابل‌توجهی است.

وی با تأکید بر اینکه سازمان رویکرد بهسازی را در دستور کار قرار داده و نوسازی را جز در مواردی خاص نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: در این عرصه هم‌بافت تاریخی که غالباً در محدوده بافت فرسوده قم قرارگرفته برای سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم اولویت دارد.

خاکی بابیان اینکه بافت فرسوده در شهرها آسیب‌های متعددی را به دنبال دارد، افزود: آنچه که اهمیت دارد توجه بیشتر مدیران به بهسازی و نوسازی این بافت‌ها با ارائه تسهیلات و مشوق‌ها است.

جمع‌آوری بیش از 1700 متکدی و کارتن‌خواب از سطح شهر قم

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم با اشاره به وضعیت جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان در شهر قم، اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که شده شهر قم در بین کلان‌شهرها وضعیت بسیار مطلوب‌تری در این بخش دارد.

احمدرضا شفیعی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تا 15 آذرماه بیش از هزار و 780 نفر متکدی، کارتن‌خواب، کودک خیابانی، معتاد و اتباع خارجه از سطح شهر جمع‌آوری‌شده‌اند، گفت: از بین این تعداد معتادین طی هماهنگی‌هایی که با دستگاه قضایی بوده به کمپ قمرود منتقل‌شده‌اند.

وی ادامه داد: افرادی نیز که از شهرستان‌ها و استان‌های هم‌جوار وارد شهر شده‌اند طبق دستور دستگاه قضا از شهر خارج و متعهد شده‌اند که دیگر به شهر ورود نکنند.

شفیعی با تأکید بر اینکه متکدیان تکراری طبق ماده 712 قانون به حبس محکوم‌شده‌اند، افزود: اتباع خارجه هم طی هماهنگی‌هایی که با دستگاه قضا، نیروی انتظامی و اداره کل اتباع خارجه انجام‌شده از شهر و کشور خارج‌شده و به مرز منتقل‌شده‌اند.

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم بابیان اینکه باقی افراد جمع‌آوری‌شده نیز برای ساماندهی به اداره کل بهزیستی استان تحویل‌شده‌اند، افزود: شهرداری توجه ویژه‌ای برای جلوگیری از سد معبر، جمع‌آوری متکدیان و حضور معتادین در سطح شهر دارد و در این راستا برنامه‌های ما ادامه خواهد داشت.

آدرس کوتاه :