سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

تصمیم مهم شورا برای کاهش محرومیت‌های فرهنگی پردیسان - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تصمیم مهم شورا برای کاهش محرومیت‌های فرهنگی پردیسان


یکی از مهمترین مصوبات شورای اسلامی شهر قم در جلسه امروز، معافیت دفتر تبلیغات در ساخت مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت در پردیسان از پرداخت عوارض بود.

گزارش فارس از یکصد و سی و سومین جلسه رسمی و علنی شورای شهر قم

یکصد و سی و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم پیش از ظهر امروز در سالن جلسات شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه اسماعیل فتحی رئیس سازمان زیباسازی و احیای بافت فرسوده شهرداری قم به ارائه طرح جداره‌سازی خیابان آذر پرداخت و برخی اعضای شورا هم پیشنهادات خود را در این زمینه مطرح کردند.

در ادامه مصطفی سعادت‌طلب رئیس کمیسیون امور زیربنایی شورای شهر قم به قرائت لوایح این کمیسیون پرداخت.

وی به لایحه اخذ مجوز انجام توافقات املاک تا سقف ریالی اشاره شده در تبصره چهار بودجه سال جاری شهرداری اشاره کرد و گفت: این امر در چارچوب ردیف‌های مصوب و از طریق کمیته تملک با رعایت تشریفات قانونی صورت می‌گیرد.

سعادت‌طلب افزود: همچنین مقرر شده که سه نفر دیگر از اعضای شورا یعنی آقایان بیاتی، ملکی و عابدینی‌پور به جمع کمیته تملک بپیوندند.

حسن بختیاری نایب رئیس شورا در این زمینه گفت: لازم است ترکیبی حقوقی برای عضویت در کمیته تملک در نظر گرفته شود تا در آینده مشکلی به وجود نیاید و به یکباره، همه اعضا از یک کمیسیون نباشند.

وی ادامه داد: با رقم سه میلیارد به عنوان سقف در نظر گرفته شده موافق نیستم؛ در بیشتر موارد ارقام تملک‌ها بسیار پایین است ولی به دلیل اینکه در میان اولویت‌های کمیته تملک قرار دارند به جلسه شورا می‌آیند.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر قم هم در این زمینه گفت: پیشنهاد در نظر گرفتن جایگاه حقوقی برای عضویت در کمیته تملک بسیار خوب است زیرا در صورت تغییر و تحولات شورا در آینده، کمیته تملک آسیبی نمی‌بیند.

سعادت‌طلب اما خاطرنشان کرد: اعتبار کمیته تملک یک ساله و پس از تصویب بودجه است و اعضایی هم که پیشنهاد شده‌اند شامل رئیس و نایب رئیس و هم از میان کمیسیون امور زیربنایی، برنامه و بودجه و حقوقی و نظارت هستند.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری هم در بیان پیشنهادات خود گفت: بهتر است سقف معاملات در این کمیته یک میلیارد تومان و اعضا همان پنچ نفر و شامل جایگاه‌های حقوقی باشند.

پس از بحث و بررسی فراوان در نهایت با رأی‌گیری صورت گرفته این لایحه به تصویب رسید.

در ادامه دیگر لوایح کمیسیون امور زیربنایی قرائت شدند که شامل اخذ مجوز انجام توافق با اشخاص حقیقی بودند و همگی مصوب شدند.

پس از آن نوبت به کمیسیون برنامه و بودجه و قرائت لوایح آن توسط حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر رسید؛ نخستین مورد هم درخواست مساعدت در حل مشکل پروژه فرهنگسرای یاسین امین واقع در پردیسان بود که مقرر شد به صورت لایحه از سوی شهرداری ارائه شود.

همچنین لایحه اخذ مجوز پرداخت مبلغ 200 میلیون ریال به سازمان بهزیستی به تصویب رسید و آتش‌زر در ادامه لایحه اخذ مجوز افتتاح حساب مسدودی تا سقف 20 میلیارد ریال نزد بانک شهر به مدت 6 ماه را قرائت کرد.

پس از ارائه توضیحاتی از سوی خراسانیان مشاور شهردار قم و همچنین بیان نظرات موافق و مخالف، رأی‌گیری صورت گرفت و این لایحه به تصویب رسید.

نامه‌ای از سوی رضا ابراهیمی در مورد عوارض پلاک 196/10622 موضوع دیگری بود که آتش‌زر به تبیین آن پرداخت و گفت: پس از بررسی‌های لازم، کمیسیون برنامه و بودجه به این نتیجه رسید که محاسبات بر اساس میدان صدوقی که مشرف به پلاک است صورت بگیرد.

وی افزود: برای بخشی از پلاک که تجاری است باید عوارض تجاری را در نظر گرفت ولی مابقی که عوارض تجاری برای آنها در نظر گرفته شده بر مبنای ذکر شده مجددا محاسبه شوند.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری اما گفت: اختلاف میان مالک و مؤدی در کمیسیون ماده 77 باید بررسی شود و شهرداری چنین کاری را انجام دهد.

پس از بررسی صورت گرفته این مورد هم به شهرداری ارجاع داده شد.

اعطاء مجوز یکساله به موسسه فرهنگی روایت سیره شهداء موضوع بعدی بود که توسط آتش‌زر قرائت شد و وی گفت: در کمیسیون با اعطای این مجوز موافقت شده است و مبلغ آن حدود 6 یا 7 میلیون تومان است.

این لایحه هم در نهایت به تصویب رسید.

لایحه شهرداری مبنی بر کمک 20 میلیون تومانی به خانواده نوجوانی که اخیرا بر اثر برق‌گرفتگی در یکی از بوستان‌ها فوت کرده بود در ادامه توسط آتش‌زر قرائت شد که رأی لازم را به دست آورد و مصوب شد.

آخرین لایحه‌ کمیسیون برنامه و بودجه، اخذ مجوز ثبت و ضبط فعالیت‌های سازمان عمران و نوسازی در دفاتر شهرداری بود که به تصویب رسید.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری به قرائت تک مورد مطرح شده در این کمیسیون پرداخت و گفت: پس از تعیین نرخ‌های جدید کرایه اتوبوس، فرمانداری مصوبه شورا را رد کرده بود که بعد از اصرار بر مصوبه، هیئت حل اختلاف نظر خود را ابراز کرد.

وی افزود: مقرر شد موضوع برای بازیبینی و اصلاح نرخ‌ها به شورای شهر قم بازگردانده شود؛ افزایش به نرخ تورم مد نظر فرمانداری است ولی باید گفت نرخ کرایه اتوبوس بر اساس پرداخت کارت بلیط به طور میانگین 18 درصد بوده ولی نرخ نقدی بیشتر بوده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: در کمیسیون خدمات شهری باز هم به این موضوع پرداختیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که قیمت نقدی کرایه اتوبوس در مسیرهای بالای 6 کیلومتر، به میزان 50 تومان کاهش یابد که این امر به تایید استاندار وقت هم رسیده بود.

ذاکریان در ادامه به مقایسه قیمت کرایه نقدی و کارتی اتوبوس در قم و اصفهان پرداخت و گفت: در اصفهان به دلیل دو برابر بودن نرخ نقدی، بیشتر مردم از کارت استفاده می‌کنند و این در حالی است که در قم هنوز نرخ نقدی به میزان دو برابر کارتی نیست.

این مورد هم با رأی‌گیری به تصویب رسید.

در بخش دیگری از جلسه، رضا پوریافر معاون شهردار قم به لایحه مربوط به مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت متعلق به دفتر تبلیغات اشاره کرد و گفت: بر اساس نظر شهردار، مقرر شد این مجتمع با توجه به فقر فضاهای فرهنگی ورزشی در پردیسان و نیازهای موجود، جدا از دیگر طرح‌ها در نظر گرفته شود.

وی افزود: جلسه‌ای با مدیران دفتر تبلیغات داشتیم و تاکید بر این بود که شهرداری قم همچون سایر کلانشهرها رسالت توسعه فضاهای فرهنگی را در دستور کار دارد؛ پیگیری‌های لازم برای متوقف نشدن این پروژه صورت گرفته است.

پوریافر با بیان اینکه کاربری زمین مد نظر دفتر تبلیغات، فرهنگی است گفت: به این نتیجه رسیدیم که این پروژه صرفا کاربری فرهنگی ورزشی داشته و برای استفاده عموم باشد و اگر در تاریخ‌های مشخص شده به بهره‌برداری برسد، مساعدت لازم در زمینه دریافت عوارض صورت بگیرد.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم هم در این زمینه عنوان کرد: بحث حساب‌های گذشته باید به صورت جدا در نظر گرفته شوند.

وی افزود: پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدیم که اگر پروژه مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت اجرایی شود به هر حال باری از روی شهر برداشته می‌شود بنابراین باید حتما عملیاتی شود و در این صورت می‌توان به حساب‌های دیگر رسیدگی کرد.

شهردار قم با بیان اینکه مدیران دفتر تبلیغات به دنبال فعال کردن پروژه ولایت هستند خاطرنشان کرد: روشن است که نباید عوارضی بابت این مجتمع فرهنگی و ورزشی با توجه به نیازهایی که پردیسان به این مکان دارد دریافت شود.

مصطفی ملایی عضو شورای شهر قم هم در این باره گفت: پیگیری‌های زیادی در زمینه این طرح صورت گرفته و با اینکه دفتر تبلیغات پروژه خود را غیر فعال کرده بود اما سرانجام به سمت فعال شدن آن پیش رفتیم.

طوبی حجازی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر قم هم عنوان کرد: شیب معضلات فرهنگی در حال حاضر به سمت پردیسان شدت گرفته بنابراین باید به سرعت فکری برای حل این مشکلات کرد.

وی افزود: دفتر تبلیغات در اقدامی شایسته، شروع به ساخت مجتمعی فرهنگی ورزشی کرده و در واقع کاری را انجام می‌دهد که شهرداری باید انجام می‌داد بنابراین برای اینکه راهکاری به منظور کمک به دفتر تبلیغات پیدا شود می‌توان پیشنهاد بهره‌مندی کارکنان شهرداری در برخی سانس‌های این مجتمع را مطرح کرد.

حجت‌الاسلام سعید روحانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قم هم گفت: چنانچه به موارد این چنینی کمک کنیم، سود شهرداری هم به طرق دیگر تامین می‌شود؛ در مورد این مجتمع هم باید بدانیم پردیسان مشکلات فرهنگی دارد که در آینده گریبان قم را خواهد گرفت بنابراین مساعدت در احداث چنین مجتمع فرهنگی ورزشی ضروری است.

ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری هم در ادامه افزود: نه تنها در پردیسان، بلکه در همه نقاط شهر باید مساعدت‌های لازم در امور فرهنگی و ورزشی را داشته باشیم چه اینکه در گذشته به جامعه الزهرا زمینی اختصاص دادیم تا مجتمعی بسازد ولی در این مورد، دفتر تبلیغات هم زمین را آورده و هم ساخت را متقبل می‌شود.

در نهایت رأی‌گیری برای معافیت از پرداخت عوارض توسط دفتر تبلیغات در ساخت مجتمع ولایت صورت گرفت که به تصویب رسید.

*******************

گزارش از صدرالدین فلاح // فارس

آدرس کوتاه :