جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

تعطیلی 35 درصد از کارخانجات و کارگاه‌ها در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تعطیلی 35 درصد از کارخانجات و کارگاه‌ها در قم


معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم گفت: با توجه به شرایط رکود در استان قم امروز حدود 35 درصد از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و صنعتی قم تعطیل هستند.

رضوی بیان کرد؛

سیدحسن رضوی در مراسم تکریم مدیرعامل سابق شرکت توزیع نیروی برق قم که با حضور نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار قم، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران و جمعی دیگر از مدیران استان برگزار شد در سخنانی به تجلیل بیش از یک دهه خدمات سیدمرتضی نبوی در استان قم پرداخت.

وی اظهار کرد: کسی که توانسته بیش از یک دهه مدیریت  شرکت خدماتی که در راستای تامین یکی از نیازهای اولیه مردم فعالیت می‌کند را بر عهده داشته باشد انسان موفقی است.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم در ادامه تامین و تولید انرژی را از مباحث مهم دانست و گفت: در طول سالیان گذشته به صنعت آب و برق از زاویه عرضه‌محوری نگاه شده است.

وی ادامه داد: همواره تلاش می‌کردیم نیاز سالیانه را پیش‌بینی کرده و زیرساخت‌های لازم را فراهم آوریم و ظرفیت تولید را به حد نیاز برسانیم و خدمات لازم را به مردم ارائه دهیم.

رضوی با تاکید بر اینکه امروز این نگاه تغییر کرده است، ابراز کرد: امروز بیشتر مسائل ما در ارتباط با مدیریت مصرف، عرضه و تقاضا و مباحث اقتصاد آب و برق بوده که فکر مدیران را درگیر کرده است.

وی با بیان اینکه با آینده‌نگری می‌توان مباحث مرتبط با عرضه‌محوری و تقاضا را مدیریت کرد، گفت: باید از ظرفیت‌ها، امکانات و تکنولوژی جدید در راستای تامین نیازها برنامه منطقی داشته باشیم.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم همچنین بر لزوم رسیدن به استانداردهای لازم در خصوص توسعه و ساخت، بهره‌برداری و تقاضا و استفاده از منابع موجود در صنعت برق تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با توجه به شرایط رکود در استان قم امروز حدود 35 درصد از کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی و صنعتی قم تعطیل هستند و مصرف برق ندارند، خاطرنشان کرد: اگر از شرایط رکود خارج شویم در بیشتر استان‌ها نخستین مسئله تامین برق کارخانجات صنعتی است.

رضوی با بیان اینکه با پیش‌بینی این شرایط در استان قم حداقل 800 و حداکثر یک‌هزار و 500 مگاوات کمبود برق داریم، تصریح کرد: باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای اندیشیده و سرمایه‌گذاران به میدان آورده شوند و نیروگاه‌های جدیدی به مدار بیایند.

وی احداث پست 400 کیلووات و ترانس‌های مرتبط که مسئولان کشوری نیز وعده آن را داده‌اند در قم ضروری دانست و اظهار کرد: در این راستا باید تدبیر خاصی از سوی مجموعه استان، کشور و برق منطقه‌ای تهران در نظر گرفته شود.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم همچنین با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر محاسبه برق قم در چهار ماه گرم سال با تعرفه مناطق گرمسیری ابراز کرد: این مهم که از مطالبات به حق مردم قم بوده قطعا به افزایش مصرف برق می‌انجامد که باید برای این شرایط خاص نیز برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به تغییر الگوی زندگی امروز نسبت به یک دهه قبل گفت: امروز با توجه به افزایش آپارتمان‌نشینی و شکل‌گیری شهرک‌های جدید، قطعی برق نسبت به یک دهه قبل بازتاب اجتماعی بیشتری به همراه خواهد داشت.

رضوی قم را یک شهر مهاجر‌پذیر دانست و یادآور شد: این امر منجر به افزایش سالیانه مصرف انرژی به ویژه برق نسبت به متوسط بقیه استان‌ها می‌شود که باید در این زمینه تدابیر ویژه انجام شود.

وی در ادامه انباشت مطالبات برق استان از مردم و دستگاه‌های دولتی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: باید در زمینه وصول مطالبات که کار سختی است تدبیر شود و ما نیز باید به عنوان مسئولان استان با استفاده از ظرفیت‌های دولتی و قانونی کمک کنیم تا این شرایط بهبود یابد.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم در پایان استفاده از انرژی‌های نو با توجه به شرایط شهر قم، ترغیب سرمایه‌گذاران، تامین ترانس‌های ذخیره، افزایش اکیپ‌های امدادی و ... را از دیگر ضروریات‌های صنعت برق قم دانست.

آدرس کوتاه :