حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸

تلاش برای حفظ و گسترش تعامل میان عراق و ایران - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


شهردار قم گفت: تعامل میان عراق و ایران سرمایه‌ای است که باید در حفظ آن کوشا باشیم که در این راستا برای ایجاد زائرسرا توسط عتبه حسینیه در قم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

شهردار قم مطرح کرد:

مرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار با نمایندگان عتبه حسینیه عراق، از فعالیت‌های دشمن برای اختلاف ‌افکنی در میان امت اسلامی یاد کرد و افزود: گسترش تعامل میان عراق و ایران می‌تواند دستاوردهای بسیاری برای جهان اسلام داشته باشد.

وی با اشاره به رخدادهای هشت سال دفاع مقدس اضافه کرد: کشته شدن بیش از هزاران نفر عراقی و ایرانی در دفاع مقدس برای نهادینه کردن کینه در میان این دو کشور بوده اما اکنون در پرتو پرچم امام حسین(ع) و اولاد ایشان وحدت ویژه‌ای در میان این دو کشور ایجاد شده است.

شهردار قم با تأکید بر اینکه حضور گسترده شیعیان در حماسه اربعین حسینی کینه دشمنان اسلام را افزایش داده است، مطرح کرد: کشتار مردم مظلوم نیجریه نشان از تحریک دشمنان اسلام و افزایش کینه‌های آن‌ها از شیعیان است.

وی گسترش بیداری اسلامی در منطقه را یکی از عوامل ظهور دانست و ابراز کرد: بعد از سقوط دیکتاتور عراق تعامل مناسبی میان ایران و عراق و همچنین شهرهای مقدس قم و کربلا ایجاد شده است که برکت این تعامل هر روز ۲۵ تا ۴۰ دستگاه اتوبوس از مردم عراق برای زیارت در شهر قم حضور می‌یابند.

سقائیان‌نژاد از اهمیت شهر کربلا در دیدگاه دینی مردم ایران یاد کرد و گفت: تعامل میان عراق و ایران سرمایه‌ای است که باید در حفظ آن کوشا باشیم که در این راستا برای ایجاد زائرسرا توسط عتبه حسینیه در قم اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

شهردار قم با بیان اینکه به زودی درخواست مذکور به شورای اسلامی شهر قم ارائه می‌شود تصریح کرد: بلوار پیامبر اعظم(ص) تبدیل به محور تمدنی اسلام می‌شود که با استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه در این محدوده اقدامات مناسبی را انجام می‌دهیم.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه کربلا و قم می‌توانند همیاری‌های گسترده‌تری با یکدیگر داشته باشند عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم مشکلات زائران را با استفاده از گسترش این همکاری‌ها رفع کنیم.

قدردانی عضو هیئت امنای عتبه حسینیه عراق از زحمات شهرداری قم در اربعین حسینی

سید جعفر موسی، عضو هیئت امنای عتبه حسینیه عراق نیز در این دیدار، گسترش تعامل میان قم و کربلا را اقدام شایسته‌ای دانست و اظهار کرد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های دو طرفه بتوانیم در آینده نزدیک شاهد اقدامات موثر و گسترده‌تری در در زمینه خدمات‌رسانی به زائران باشیم.

وی با تاکید بر اینکه حضرت فاطمه معصومه (س) منشا خیر و برکتی برای گسترش آموزه‌های تشیع در ایران اسلامی بوده‌اند گفت: با توجه به فعالیت دشمنانی مشترک مقابل اسلام و تشیع، ارتباط ایران و عراق بیشتر می‌شود و به همین علت مسئولان و مردم این دو کشور باید در عرصه‌های بیشتری با یکدیگر تعامل داشته باشند.

سید جعفر موسی از زحمات شهرداری قم در اربعین حسینی امسال تقدیر کرد و ادامه داد: در اربعین حسینی خدمات ایران اسلامی به ویژه شهرداری قم به خوبی قابل مشاهده بود و حضور گسترده نیروهای قمی برای خدمات‌رسانی به زائران توفیق و آرزویی بوده که اکنون تحقق یافته است.

عضو هیئت امنای عتبه حسینیه عراق با اشاره به ایجاد ۱۴ زائرسرا در مرز‌های مهران، شلمچه و چزابه به سوی کربلا برای زائران ایرانی عنوان کرد: در این میان چهار ساختمان تکمیل شده و ۱۰ زائرسرای دیگر به پیشرفت‌های مطلوبی رسیده است.

سید جعفر موسی از برخی محدودیت‌های موجود برای ساخت زائرسرا در کربلا یاد کرد و افزود: با وجود این محدودیت‌ها بعد از سقوط صدام اقدامات بسیاری در اطراف عتبه حسینیه برای افزایش خدمات‌رسانی به زائران انجام شده است.

مجمع نمایندگان استان از گسترش ارتباطات کربلا و قم حمایت می‌کند

احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار نمایندگان تولیت عتبه حسینیه عراق با شهردار قم، با بیان اینکه مردم ایران به فرزندان پیامبر اسلام (ص) مدیون هستند اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم بسترهای مورد نیاز برای خدمات‌رسانی گسترده‌تر به زائران حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران را در قم فراهم کنیم.

وی احداث زائرسرا توسط تولیت عتبه حسینیه عراق در استان قم را اقدام مبارکی دانست و تصریح کرد: این اقدامات می‌تواند برکت‌های زیادی برای شهر قم داشته باشد؛ در این جلسه باید اصل موضوع را مورد تاکید قرار داده و در کارگروه تخصصی دیگری راهکارهای گسترش تعامل میان کربلا و قم را مورد بررسی قرار دهیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از دیدار با مسئولان ملی در مورد فعالیت‌های سازمان حج و زیارت در قم یاد کرد و مطرح کرد: به عنوان نماینده استان قم نگران وضعیت زائران عراقی در این استان هستم زیرا آشنا نبودن این زائران با برخی از مسائل، مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکل مذکور می‌توان از ظرفیت‌های شهرداری قم استفاده کرد گفت: مجمع نمایندگان استان قم از گسترش ارتباطات کربلا و قم حمایت می‌کند و در صورت نیاز می‌توان از حمایت‌ها و ظرفیت‌های دولتی نیز در این زمینه استفاده کرد.

ساخت زائرسرا توسط عتبه حسینیه در قم مقدمه‌ای برای گسترش تعامل است

حجت‌الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای، قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران در مجمع خیرین نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت برداشتن گام‌های بلند برای گسترش خدمات‌رسانی به زائران حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: باید در استان قم به عنوان یکی از مراکز جهان اسلام اقداماتی انجام دهیم که در دیگر نقاط مذهبی جهان از آن‌ها الگوبرداری شود.

وی با بیان اینکه شهرداری قم اهداف والایی را در دستور کار خود قرار داده است ابراز کرد: با وجود برخی از مشکلات و محدودیت‌های موجود در قم امیدواریم بتوانیم این اهداف را با همیاری و همدلی تحقق بخشیم.

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران در مجمع خیرین با تأکید بر اینکه الگو زائرسراهای ایجاد شده در کربلا ویژگی‌های مناسبی دارد بیان کرد: نزدیک به ۱۰ درصد از زائران اربعین حسینی در این زائرسرا‌ها اسکان داده شده‌اند و امیدواریم با توجه مسئولان استانی بتوانیم از نقشه این اماکن الگوبرداری و بسترهای مناسبی را در قم ایجاد کنیم.

وی از وضعیت بلوار حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران یاد کرد و گفت: اگر بخواهیم حرکتی را در کشورهای اسلامی به ویژه مذهب تشییع رقم بزنیم باید در مرحله نخست از کشورهای عراق و ایران این حرکت را آغاز کنیم.

تکیه‌ای از اربعین به عنوان یکی از حماسه‌های بی‌نظیر جهان اسلام نام برد و گفت: ساخت زائرسرا توسط تولیت عتبه حسینیه در قم مقدمه‌ای برای گسترش تعامل است و امیدواریم در ادامه این تعامل قم نیز بتواند از ظرفیت‌های کربلا بهره‌برداری بیشتری داشته باشد./مهر

آدرس کوتاه :