جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

توسعه ۳۰ هزار هکتار فضای سبز در قم راه حل مقابله با ریزگردها - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

توسعه ۳۰ هزار هکتار فضای سبز در قم راه حل مقابله با ریزگردها


فرماندار قم با بیان اینکه عامل ریزگردها عدم تأمین حق آبه‌ها است، گفت: استفاده از پساب فاضلاب و توسعه حداقل ۳۰ هزار هکتار فضای سبز در قم راه حل مقابله با ریزگردهاست.

فرماندار قم مطرح کرد

رضا سیار، در جلسه بنیاد قم پژوهی با موضوع « نقش فرمانداری قم در کنترل ریزگردها و دیگر آلاینده‌های شهر قم» که در مجتمع آموزش عالی طلوع مهر برگزار شد، بابیان اینکه امروز  صحبت از حق آبه موضوعی است که به تاریخ سپرده‌شده است، اظهار داشت: زمانی که تمامی حق آبه دو رودخانه بزرگ قم رود و قره چای تقریباً به صفر رسیده و دیگر حق آبه ای وجود ندارد که راجع به آن صحبت کنیم این مسئله به‌مثابه قبری است که در آن مرده‌ای نیست برای آن گریه کنیم.

فرماندار قم بابیان اینکه مسئله قطع حق آبه‌ها دقیقاً تقارن با وقوع انقلاب دارد، افزود: با توسعه کشاورزی به روش غیرعلمی در مناطق بالادست و احداث سدها و عملیات آبخیزداری که سبب نگه داشت آب در بالادست شد به‌علاوه تغییر اقلیم سبب رخ دادن این خسران و ضرر شده است.

سیار بابیان اینکه پخش سیلاب در بالادست دو سد غدیر ساوه و سد 15 خرداد سبب قطع حق آبه‌ها شد، گفت: سد 15 خرداد به‌وسیله بنیاد 15 خرداد و با دستور حضرت امام خمینی (ره) احداث‌شده است، در این سد شدت عملیات نگه داشت آب در بالادست سد بیشتر بود و در سنوات اخیر به حداقل دپی آب در بهترین ایام سال رسیده‌ایم.

فرماندار قم بابیان اینکه درزمینهٔ حق آبه‌ها مسئله حقوقی، فنی و علمی است، تصریح کرد: این بحث یک مسئله پیچیده است در حال حاضر چیزی بنام حق‌آبه وجود ندارد اما در اسناد مالکیت حق کشاورزان و مالکان قمی قابل‌پیگیری است.

سیار بیان کرد: رودخانه قره چای در سال 58 دبی لحظه‌ای آن 1500 مترمکعب در ثانیه بود و حداقل آبی که در طول قبل از آبگیری سد غدیر ساوه به قره چای حدود 150 میلیون مترمکعب بوده و حداکثر آن حدود 1 میلیارد و نیم مترمکعب بوده که این مقدار به صفر رسیده است.

وی بابیان اینکه ریشه ریز گردها، گرم شدن هوای قم در 25 ساله گذشته، خشک شدن دریاچه نمک، از بین رفتن باغات قم همگی مربوط به حق آبه ها است، تصریح کرد: قبلاً میوه «به» قم بهترین به بود اما امروز برگ به قم در تیرماه می‌سوزد و این مسئله بر روی تمام زندگی ما اثر گذاشته است.

فرماندار قم با اشاره به مدیریت سد کوچری گفت: مدیریت آن فعلاً در اختیار اصفهان است و با استانی شدن تشکیلات آب منطقه‌ای سبب نابود شدن دشت اصفهان گشت و همه این مسائل مربوط به تغییر ساختار آب منطقه‌ای استان‌های پایین‌دست بود.

سیار بابیان اینکه ترکیب و آنالیز سوخت استان قم با استان‌های کلان‌شهر یکی است، گفت: کوره‌های ذوب سرب موضوعی است که هم رسانه‌ها و هم مردم باید مطالبه کنند و همگی در برابر این موضوع مسئول‌اند همچنین اراده مسئولان در طول چند سال گذشته در مقابل با سوداگران کوره‌های ذوب سرب بسیار حساس‌اند و برخورد جدی در این زمینه صورت می‌گیرد.

وی بابیان اینکه در یک دوره‌ای 194 کوره ذوب سرب قلع‌وقمع شد، خاطرنشان کرد: مجموعه استانداری و فرمانداری از اداره کل محیط‌زیست درخواست کرده که در مقابل این کوره‌های ذوب سرب بایستد همچنین وظیفه هر انسانی است که با این آلاینده‌ها مقابله شود چراکه آلاینده‌ها نسل و تمامی موجودات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فرماندار قم بیان کرد: بنا شده در کارگروه مربوط به برخورد با آلاینده‌های صنعتی در استانداری پروانه کارخانه‌های تراشکاری دیگر تمدید نشود و تا پایان مهلت قانونی به آن‌ها فرصت داده شود که از شهرک‌های صنعتی بیرون رود، همچنین فرمانداری قم به‌عنوان هماهنگ‌کننده دستگاه متولی از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نکرده است.

وی بابیان اینکه بیش از 300 حلقه چاه در حاشیه قم رود وجود دارد که ازنظر قانونی باید بسته شوند، گفت: فرمانداری معتقد است که این چاه‌ها قبلاً حق‌آبه داشتند و از شرکت آب منطقه‌ای خواسته‌ایم که متعرض استثنائاً چاه‌های حاشیه رودخانه نشود.

فرماندار قم بابیان اینکه عامل ریز گردها عدم تأمین حق‌آبه‌ها است، گفت: استفاده از پساب فاضلاب و توسعه حداقل 30 هزار هکتار فضای سبز در قم راه‌حل مقابله با ریز گردها است./تسنیم

آدرس کوتاه :