جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

تولید بیش از 250 تن عسل در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تولید بیش از 250 تن عسل در قم


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در سال گذشته ۲۸۹ تن عسل در استان قم تولید شد که نسبت به سال قبل از آن ۱.۱۳ درصد رشد داشته است.

با کیفیت مرغوب؛

حسین علی بیگی اظهار داشت: در حال حاضر در استان قم ۲۰ هزار و ۵۹۴ کندوی مدرن و ۱۲۱ کندوی سنتی وجود دارد که از این تعداد کندو در سال ۹۲ حدود ۲۵۶ تن عسل برداشت شد ولی در سال ۹۳ با اقدامات اصلاحی که صورت گرفت، این میزان برداشت با رشد ۱.۱۳ درصدی روبرو شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد عسل تولیدی استان مربوط به عسل دشت بوده که ۴۰ درصد آن عسل کوهستان است، افزود: کیفیت عسل دشت استان به دلیل نوع علوفه‌ای که در قم کشت شده از برترین کیفیت‌های عسل دشت کشور می‌باشد و از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: یک تعاونی در زمینه زنبورداران در استان قم فعالیت می‌کنند که اعضای این تعاونی خدمات لازم را از این تعاونی دریافت می‌کنند.

وی بیان داشت: در حال حاضر به دلیل وجود عسل‌های تقلبی در بازار نمی‌توان قیمت مشخصی روی عسل گذاشت، چرا که برخی عسل تقلبی را با قیمت پائین در بازار عرضه می‌کنند و از سوی دیگر افراد سودجو عسل‌های تقلبی را به عنوان عسل اصلی و مرغوب با قیمت بالا عرضه می‌کنند، لذا مردم باید توجه داشته باشند که قیمت بالا نشان دهنده طبیعی بودن عسل نیست.

وی تأکید کرد: مردم برای تهیه عسل اصل بهتر است به فروشگاه معتبر مراجعه نموده و عسل را با برندهای معتبر خریداری کنند.

معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی استان در ادامه سخنان خود با اشاره به مشخصات عسل اصلی و طبیعی گفت: معمولان عسل خوب شکرک می‌زنده و رسوب می‌کند، عسل طبیعی و اصل وقتی در دهان گذاشته می‌شود، هیچ باقیمانده‌ای مثل دانه‌های شکر در دهان نمی‌ماند.

 

آدرس کوتاه :