جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

تکواندوکار قم بین مدعیان ورود به المپیک قرار گرفت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

تکواندوکار قم بین مدعیان ورود به المپیک قرار گرفت


نام تکواندوکار قم از سوی فدراسیون جهانی تکواندو در بین مدعیان کسب سهمیه ورود به بزرگترین رویداد ورزشی سال 2016 جهان قرار گرفت.

با کسب بیش از 70 امتیاز

 تنها شانس تکواندو قم برای کسب سهمیه ورود به المپیک 2016 ریودوژانیرو برزیل سیدمحمد رفیعی است که از نگاه فدراسیون جهانی تکواندو و در رنکینگ المپیکی ماه ژوئن در بین نفرات دارای شانس حضور در این رویداد بزرگی جهانی قرار دارد.

این در حالی است که فدراسیون جهانی تکواندو، رتبه بندی جدید چهار وزن المپیکی این رشته را اعلام کرده و بر اساس آن فرزان عاشورزاده، بهنام اسبقی، مهدی خدابخشی، مسعود حجی‌زواره، سیدمحمد رفیعی و سجاد مردانی در بین تکواندوکاران ایران بهترین جایگاه را در اختیار دارند.

فدراسیون جهانی تکواندو رده‌بندی تکواندوکاران المپیکی در ماه ژوئن را در حالی اعلام کرده است که امتیازات این ماه تا پایان رقابت‌های 2015 محاسبه شده است و تکواندوکاران ایران در این ماه تنها در مسابقات تکواندو قهرمانی جهان حضور داشته‌اند.

در این رتبه‌بندی امتیازات سال 2011 به طور کل از جدول رده‌بندی حذف شده و از امتیازات سال 2012 و 2013 به ترتیب 75 و 50 درصد کسر شده است، ضمن اینکه با اعلام رنکینگ در هر ماه جدید 25 درصد از امتیازات همان ماه در سال 2014 نیز کسر خواهد شد.

نماینده شایسته تکواندو استان قم یعنی سیدمحمد رفیعی در حالی بین نفرات دارای شانس حضور در المپیک آینده قرار گرفته است که در پایان دسامبر 2015 هر تکواندوکاری که بتواند در جایگاه اول تا ششم رنکینگ المپیک قرار بگیرد، جواز حضور در المپیک 2016 ریو برزیل را به دست می‌آورد.

در وزن سوم المپیک یعنی منهای 80 کیلوگرم در حال حاضر مهدی خدابخشی از کشورمان در صدر ایستاده است، ارون کوک از مولداوی در رده دوم جای دارد، البرت گائون از روسیه سوم است و مکان چهارم در اختیار مسعود حجی زواره دیگر نماینده ایران قرار دارد، ضمن اینکه فرزاد عبداللهی و سیدمحمد رفیعی دیگر اعضای ملی پوش تکواندو کشورمان در رده های بعدی ایستاده‌اند.

این رتبه‌بندی در حالی اعلام شده که از ماه‌ها قبل تلاش برای صعود به بزرگترین رویداد ورزشی جهان در سال 2016 که تابستان سال 1395 با حضور چهره‌های شاخص ورزش جهان از قاره‌های مختلف به میزبانی کشور قهوه یعنی برزیل برگزار می‌شود در رشته‌های گوناگون آغاز شده است.

در این میان رشته ورزشی تکواندو از جمله ورزش‌های مهم و حیاتی برای مسئولان ورزش کشورمان است و سعی کمیته ملی المپیک به عنوان متولی امور مرتبط با حضور در این رویداد بزرگ جهانی این است که از تکواندو برای کسب حداکثر سهمیه در المپیک حمایت ویژه‌ای داشته باشد.

تکواندو در دوره‌های مختلف المپیک به خصوص از سال 2000 و المپیک سیدنی تا کنون موفقیت‌های ارزشمندی را برای کاروان اعزامی کشورمان به بازی‌های المپیک کسب کرده و نگاه و انتظار همگان این است که تکواندو در المپیک 2016 ریودوژانیرو برزیل نیز خوش بدرخشد.

در استان قم نیز مسئولان،‌ جامعه ورزش و علاقه‌مندان به این رشته ورزشی نگاه‌های خود را به عملکرد قهرمان خوش‌نام این رشته ورزشی یعنی سیدمحمد رفیعی دوخته‌اند تا این تکواندوکار توانمند که سابقه قهرمانی چندین میدان بین‌المللی، آسیایی و جهانی را دارد، سال آینده نماینده ورزش قم در المپیک باشد.

رفیعی نخستین شانس خود را برای کسب امتیازات لازم به منظور به دست آوردن مجوز حضور در بازی‌های المپیک 2016 ریودوژانیرو برزیل با حضور در مسابقات بین‌المللی هلند در اسفند ماه سال 93 مورد آزمایش قرار داد و از قضا به مدال نقره و عنوان نایب قهرمانی رسید تا دارای شانس بالایی برای حضور در المپیک باشد.

آدرس کوتاه :