رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

تیراندازی با کمان قم؛ حرکت لاک پشتی و کمبودهای مالی و انسانی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


رشته‌ تیراندازی با کمان با وجود کسب مدال از بازی‌های آسیایی اینچئون هنوز نتوانسته است در قم به سطح قابل قبول خود دست پیدا کند.

 کسب مدال از بازی‌های آسیایی اینچئون توسط کمانداران کشورمان، مسئولان ورزشی کشور را بر آن داشت تا توجه ویژه‌ای به رشته تیراندازی با کمان داشته باشند و نگاه خود را به این رشته تغییر دهند.

این رشته ورزشی که تا سال‌های سال رشته‌ای حاشیه‌نشین بود، در یک سال گذشته جهش قابل توجهی را در زمینه کسب موفقیت‌های برون‌مرزی و افزایش برنامه اعزام به مسابقات مختلف به دست آورده و توسعه این رشته در استان‌ها نیز در دستور کار فدراسیون تیراندازی با کمان قرار گرفته است.

با این وجود به نظر می‌رسد تیراندازی با کمان در قم تا رسیدن به سطح استاندارد و قابل قبول خود هنوز فاصله داشته باشد و از میان برداشتن این فاصله نیازمند سازماندهی و برنامه‌ریزی بهتری است.

با توجه به شاخص‌های رشته تیراندازی با کمان و عدم اقبال رسانه‌ها و در نتیجه حامیان مالی به این رشته، برنامه توسعه این رشته ورزشی در قم باید از طریق مسیرهای دیگری دنبال شود.

 

وضعیت تیراندازی با کمان در قم

نگاهی به وضعیت رشته‌ تیراندازی با کمان در قم حاکی از مواجه شدن با رشته‌ای خاص و محدود بودن جمعیت ورزشکاران سازمان پیدا کرده این رشته و البته حرکتی لاک پشتی در مسیر پیشرفت است که البته با توجه به کمبودهای مالی و انسانی این رشته چندان هم عجیب نیست.

با وجود اینکه تیراندازی با کمان قم در دهه 80 حتی در مقطعی حضور در لیگ بر‌تر را نیز تجربه کرده است، اما امروز تیمی در لیگ‌های معتبر کشور ندارد که علل آن به مسائل گوناگونی بازمی‌گردد.

مسائل مالی مهم‌ترین دلیل حضور نداشتن تیم تیراندازی با کمان قم در لیگ بر‌تر است که سبب شده این رشته نتواند بر خلاف بسیاری از رشته‌ها در قم، در بین تیم‌های بر‌تر کشور قرار گیرد.

هزینه‌های بالای رشته تیراندازی با کمان سبب شده این رشته تبدیل به رشته‌ای خاص شود و هر ورزشکاری تنها بر حسب علاقه توانایی ورود به این رشته را نداشته باشد.

بر همین اساس جمعیت ورزشکاران سازمان پیدا کرده تیراندازی با کمان قم در ردیف پایینی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد این رشته ورزشی محدود به قشر خاصی از علاقمندان به ورزش است.

با توجه به نبودن آشنایی عموم مردم با رشته تیراندازی با کمان، نخستین گام برای توسعه این رشته و جذب علاقمندان، توسعه همگانی این رشته بوده است.

برگزاری برنامه‌های همگانی تیراندازی با کمان از سوی هیئت ورزشی این رشته در قم یکی از گام‌های مهم و جدی برای رشد تیراندازی با کمان در قم بود که البته بر خلاف پیش‌بینی‌ها ادامه پیدا نکرد.

راه‌اندازی ایستگاه‌های آشنایی با تیراندازی با کمان که برای نخستین بار در بوستان جوان قم اجرا شد، نقش مهمی در آشنایی برخی از خانواده‌ها و عموم مردم با این رشته داشت و در صورت ادامه این روند در سایر اماکن عمومی شهر، شرایطی متفاوت برای این رشته در قم رقم می‌زد.

با این حال برنامه همگانی تیراندازی با کمان با وجود شروع خوب، بار دیگر در مسیر توقف قرار گرفت و فعالیت در این بخش که ظرفیت‌های مناسبی را پدیدار می‌کرد به حداقل ممکن رسید.

 

کمانداران قم در تیم‌های ملی

در حال حاضر تک ستاره تیراندازی با کمان قم یک بانوی کماندار به نام ربابه شاهمرادی است که پرچمدار تیراندازی با کمان قم در تیم‌های ملی به شمار می‌رود.

شاهمرادی اسفندماه سال 93 برای نخستین بار در بخش کامپوند به تیم ملی بانوان دعوت شد و در حال حاضر نیز یکی از اعضای تیم ملی به شمار می‌رود و به زودی در میادین آسیایی و بین‌المللی برای تیم ملی مسابقه خواهد داد.

این تیرانداز 38 ساله طی دو سال فعالیت پرفشار و با تمرینات مداوم توانست به جمع ملی‌پوشان برسد و پس از دعوت به تیم ملی توانست حتی تیراندازان اعزامی به اینچئون 2014 را نیز شکست دهد تا آینده خوبی در انتظار وی باشد.

تیراندازی با کمان قم در بخش مردان در تیم ملی نماینده‌ای ندارد و تنها به اعزام کمانداران قمی به مسابقات انتخابی تیم ملی اکتفا شده است و نفرات بر‌تر مسابقات استانی همه ساله به این مسابقات انتخابی اعزام می‌شوند.

با توجه به تفاوت فاحش و نجومی امکانات تیراندازی با کمان در قم نسبت به برخی از استان‌ها، تیراندازی قم در کسب سهمیه حضور در تیم ملی به ویژه در بخش مردان دارای ظرفیت بالایی نیست و هنوز نتوانسته است چهره‌ای در حد و اندازه‌های شاهمرادی به تیم ملی معرفی کند.

 

شاهمرادی: کمبود مربیان توانمند یکی از مشکلات تیراندازی با کمان قم است

کماندار قمی تیم ملی تیراندازی با کمان بانوان می‌گوید: کمبود مربیان توانمند یکی از مشکلات تیراندازی با کمان قم است و نیاز به حضور مربیان سطح اول کشور در قم برای افزایش دانش کمانداران و مربیان قمی احساس می‌شود.

ربابه شاهمرادی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: واقعیت این است که وضعیت کنونی تیراندازی با کمان قم وضعیت ایده آل و مطلوبی نیست و می‌توان گفت این رشته در قم تنها با زحمات و تلاش یکی دو چهره ساعی این رشته توانسته به حیات خود ادامه دهد.

وی افزود: تیراندازی با کمان قم با مشکل کمبود مربیان بادانش و توانمند مواجه است، در حالی که ما شهری نزدیک به تهران که قطب تیراندازی با کمان است هستیم و می‌توانیم از وجود مربیان درجه یک کشور و حتی ملی، برای افزایش دانش کمانداران و مربیان قمی استفاده کنیم.

کماندار قمی تیم ملی تیراندازی با کمان بانوان گفت: هم در بخش بانوان و هم در بخش مردان کماندارانی داریم که علاقه و استعداد برای پیشرفت در این رشته را دارند، اما نه مربی سطح بالایی برای آموزش آنها وجود دارد و نه امکانات موجود اجازه رشد به آنها می‌دهد.

شاهمرادی عنوان کرد: با توجه به حضور در تیم ملی، بیشتر اوقات تمرینات خود را در تهران انجام می‌دهم، اما اگر بخواهم در قم تمرین کنم نه مربی در سطح مناسب برای من وجود دارد و نه مکان مناسبی برای تمرین دارم.

وی تصریح کرد: ما در قم تنها یک سالن با مسافت 18 متر در اختیار داریم که یک ورزشکار حرفه‌ای نمی‌تواند در آن تمرین کند ضمن اینکه باید به هزینه رشته تیراندازی با کمان نیز اشاره کنیم که یکی از دلایل استقبال نکردن از این رشته است، زیرا یک ورزشکار گاهی نمی‌تواند هزینه‌های آن را تامین کند.

 

مسابقات داخلی و نگاه ویژه به رده پایه

هیئت تیراندازی با کمان قم به طور معمول مسابقات خود را به صورت مقطعی و مناسبتی برگزار می‌کند که همین مسابقات ترکیب تیم‌های اعزامی قم به مسابقات مختلف کشوری را تشکیل می‌دهند.

در آخرین مسابقات برگزار شده در بخش ریکرو که در مسافت 70 متر برگزار شد مهدی عزیزی به مقام قهرمانی رسید و محمد میرزایی و علی مبصری در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند و در بخش کامپوند که در مسافت 50 متر برگزار شد مجید اصفهانی، علی مقیمی و علی مغفوری در رده‌های اول تا سوم ایستادند.

رقابت‌های رده‌های سنی پایه استانی نیز در تیراندازی با کمان جایگاه خاص و ثابتی ندارد با این وجود هیئت تیراندازی با کمان اخیرا تلاش‌هایی برای جذب نیروهای جوان در رده‌های سنی پایه به این رشته و برگزاری مسابقات نونهالان و نوجوانان را در دستور کار قرار داده است.

 

راه‌اندازی خانه تیراندازی با کمان؛ گام مثبت برای شروع

رشته تیراندازی با کمان به دلیل شرایط ویژه سخت‌افزاری خود در قم موفق به رشد قابل قبول نبوده است، اما راه‌اندازی خانه تیراندازی با کمان در این میان، گامی مثبت برای شروع تغییرات تلقی می‌شود.

خانه تیراندازی با کمان با پیگیری‌های هیئت تیراندازی با کمان قم در یک سال سرپوشیده 450 متری راه‌اندازی شد که با توجه به ابعاد این سالن، برگزاری مسابقات 18 متر در آن امکان‌پذیر است.

با توجه به گستردگی مسابقات تیراندازی با کمان، برگزاری مسابقات 18 متر دایره فعالیت در این سالن را محدود کرده است با این حال احمد فتحی دبیر هیئت تیراندازی با کمان استان قم، این سالن را برای فعالیت کمانداران قمی در شرایط فعلی، کافی می‌داند.

برنامه‌های تیراندازی با کمان قم علاوه بر این سالن در سایت تیراندازی با کمان مجموعه ورزشی شهدای 15 خرداد نیز صورت می‌گیرد، که البته این مکان نیز از شرایط استانداردی برخوردار نیست.

به این ترتیب رشته تیراندازی با کمان هنوز نتوانسته است از نظر سخت‌افزار و امکانات به شرایط مطلوبی برسد و تا تبدیل شدن به رشته‌ای در حال توسعه مسیری طولانی در پیش دارد.

 

فتحی: توسعه تیراندازی با کمان نیازمند همکاری آموزش و پرورش است

دبیر هیئت تیراندازی با کمان استان قم می‌گوید: توسعه تیراندازی با کمان نیازمند همکاری آموزش و پرورش است اما در این زمینه همکاری مثبتی صورت نگرفته است.

احمد فتحی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: سرمایه‌گذاری روی رده‌های سنی پایه است یکی از برنامه‌های جدی هیئت تیراندازی با کمان بوده و برای جذب ورزشکار از میان اقشار جوان برای تعامل با اداره‌کل آموزش و پرورش اقدام کردیم.

وی افزود: فدراسیون تیراندازی با کمان و وزارت آموزش و پرورش برای توسعه این رشته در مدارس سطح کشور تفاهم نامه‌ای امضا کرده‌اند و امیدواریم اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم نیز برای این منظور ما را یاری کنند.

دبیر هیئت تیراندازی با کمان استان قم گفت: به طور معمول سالانه حدود 150 ورزشکار سازمان پیدا کرده در فعالیت‌های تیراندازی با کمان حضور پیدا می‌کنند که به عقیده من این تعداد واقعی نیست، بلکه بخشی از آمار رشته ما در رشته تیراندازی ثبت می‌شود و ورزشکاران سازمان پیدا کرده تیراندازی با کمان بیش از این تعداد هستند.

فتحی بیان کرد: سال گذشته توانستیم در یک برنامه قابل توجه تعدادی از نوجوانان زیر 15 سال را وارد این رشته کنیم و امیدواریم به تدریج بخشی از این تعداد با افزایش علاقمندی به تیراندازی با کمان وارد مسیر قهرمانی این رشته شوند.

==================

گزارش از: حامد اسماعیلی / فارس

==================

آدرس کوتاه :