جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

ثبت‌نام بیش از 3 هزار نفر در کلاس‌های سواد‌آموزی قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ثبت‌نام بیش از 3 هزار نفر در کلاس‌های سواد‌آموزی قم


معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان قم گفت: تاکنون 3 هزار و 215 نفر از افراد بی‌سواد ایرانی و خارجی در کلاس‌های نهضت ثبت‌نام کرده‌اند که 802 نفر از این افراد اتباع خارجی هستند.

معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان قم خبر داد

 

حجت‌الاسلام محمد‌رضا قاسمی‌نیا در قم اظهار کرد: هم اکنون در استان قم طبق سرشماری سال 90 در بین گروه سنی 10 تا 49 سال، تعداد 44 هزار و 66 نفر بی‌سواد وجود دارد که این آمار از طریق خوداظهاری افراد بوده است.

وی افزود: با توجه به مصوبه دولت از این پس افراد بی‌سواد تا آخر سال 95 فرصت دارند تا در کلاس‌های نهضت سوادآموزی شرکت کنند و حداقل میزان سواد که تا پایه سوم ابتدایی است را در این کلاس‌ها بگذرانند.

معاون نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش قم تاکید کرد: بعد از تاریخ اعلام شده افرادی که با سواد نشده‌اند نمی‌توانند گواهینامه رانندگی، پروانه کسب و دستگاه کارت خوان دریافت کنند.

وی ضمن اشاره به میزان باسوادی در استان قم گفت: از این لحاظ قم در میان استان‌های کشور از رتبه خوبی برخوردار است و طبق آمار، 94 درصد از مردم قم باسواد از نعمت سواد برخوردار هستند.

قاسمی‌نیا اعلام کرد: متاسفانه به علت اینکه قم یک استان مهاجرپذیر است امکان ورود افراد بی‌سواد بیشتر به این استان وجود دارد که باید تمهیداتی اتخاذ شود که این افراد از نعمت سواد برخوردار شوند.

وی از جمله موانع موجود در استان را نبود یک بانک جامع اطلاعاتی کامل و مناسب دانست و بیان کرد:‌ تعداد افراد بیسواد در استان قم بیشتر از این تعدادی است که سازمان آمار اعلام کرده است.

معاون نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش قم افزود: آماری که سازمان آمار کشور از بی‌سوادان استان اعلام کرده به واسطه خود اظهاری افراد به‌دست آمده و این احتمال وجود دارد که آمار افراد بی‌سواد بیشتر از این تعداد باشد.

وی بیان کرد: سهمیه‌ای که امسال آموزش و پرورش برای استان تعیین کرده است 11 هزار و 39 نفر بوده که باید زیرپوشش کلاس‌های نهضت سواد‌آموزی قرار بگیرند.

قاسمی‌نیا ادامه داد: تاکنون 3 هزار و 215 نفر از افراد بی‌سواد ایرانی و خارجی در کلاس‌های نهضت ثبت نام کرده‌اند که 802 نفر از این افراد اتباع خارجی هستند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه از لحاظ مالی برای باسواد کردن بی‌سوادان در قم هیچ مشکلی نداریم و این افراد ضمن دریافت رایگان وسایل آموزشی، بعد از پایان امتحانات دوره اول سواد آموزی مبلغ 160 هزار تومان هم به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش قم بیان کرد: افرادی هم که بتوانند به رفع بی‌سوادی در جامعه کمک کنند به ازای هر فردی که باسواد کرده باشند مبلغ 680 هزار تومان دریافت می‌کنند.

وی گفت: دوره‌هایی که برای افراد سواد‌آموز برگزار می‌شود سه دوره است که نخستین دوره «سوادآموزی» نام دارد و افراد پس از گذراندن 400 ساعت آموزش مدرکی معادل سوم ابتدایی دریافت می‌کنند.

قاسمی‌نیا دومین دوره آموزشی را دوره «تحکیم سواد» عنوان و بیان کرد: این دوره شامل 200 ساعت آموزش با اهدافی از جمله پیشگیری از بازگشت بی‌سوادی، یادگیری مهارت‌های اصلی زندگی و زمینه سازی برای تثبیت و تحکیم و تعمیق آموخته‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: 130 ساعت از آموزش‌های این دوره غیرحضوری و 70 ساعت نیز به صورت حضوری طی دو ماه برگزار می‌شود.

وی دوره «انتقال» را سومین دوره آموزشی نهضت سوادآموزی بیان کرد و افزود: سوادآموزان در این دوره با گذراندن 800 ساعت آموزش طی 9 ماه، با مهارت‌هایی از جمله ریاضی، علوم، فرهنگ و معارف دینی و کاربرد آن‌ها در زندگی بیشتر آشنا می‌شوند.

به گفته معاون سوادآموزی آموزش و پرورش قم، 200 ساعت این دوره غیرحضوری و 600 ساعت آن حضوری است و مدرک افرادی که در امتحانات دوره انتقال پذیرفته می‌شوند، معادل ششم ابتدایی است.

وی عنوان کرد: تشکل‌های غیر دولتی که اقدام به جذب و باسوادی افراد بی‌سواد کنند 25 درصد از مبلغ فوق را دریافت خواهند کرد که امیدواریم در استان قم مراکز غیر دولتی این اقدام را جدی بگیرند و در این کار نهضت سواد‌آموزی را یاری کنند./ فارس

آدرس کوتاه :