رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

جامعه‌ای که گرفتار خلأ فکری نیست از تحریم و تهدید دشمن بیم ندارد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

جامعه‌ای که گرفتار خلأ فکری نیست از تحریم و تهدید دشمن بیم ندارد


یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه باید با فکر و اندیشه خود جامعه را از خلأها و مشکلات فکری نجات دهیم، گفت: جامعه‌ای که در آن فرد گرفتار خلأ فکری نیست از تحریم و تهدیدهای دشمن بیم ندارد.

آیت الله جوادی آملی؛

آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در جمع  دانشجویان دانشگاه ولی عصر رفسنجان، بوعلی همدان، فعالان فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه زنجان و طلاب حوزه علمیه اسفراین که در محل نماز خانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، به حدیثی از پیامبر خاتم(ص) درباره اهمیت توجه به قرآن کریم اشاره کرد و اظهار داشت: در حدیثی نورانی از پیامبر خاتم(ص) آمده است که حضرت فرمودند "خانه‌های خود را با خواندن قرآن نورانی کنید" لذا انسان موجودی است که قدرت دارد خود، زمان، مکان و حتی اطرافیان خود را نورانی کند و به کمال برساند و این طور نیست که به کمال رسیدن انسان تابع زمان و مکان باشد.

وی با بیان اینکه انسان‌های عادی تابع سنت‌های سرزمین خود هستند، افزود: اما افراد برجسته می‌توانند زمین و مکان و زمانی که در آن زندگی می‌کنند را نورانی کنند، این حدیث پیامبر(ص) هم دقیقا اشاره به همین معنا است؛ یعنی اینکه به این فکر نباشید که زمان و مکان شما را نورانی کند، بلکه شما کاری کنید که زمان و مکان شما نورانی شوند و از شما هویت بگیرند نه اینکه انسان از زمین و مکان هویت بگیرد.

این مفسر قرآن کریم اذعان داشت: دلیل مقدس بودن حرم و مسجد آن است که نمازگزاران به مسجد می‌آیند و اقامه نماز می‌کنند و لذا این طور نیست که مسجد و حرم ذاتا قداست داشته باشند؛ قداست و احترام آنها به خاطر شخص نمازگزار و انسان باکرامتی است که مدفن او در آن مکان واقع شده وگرنه خود مسجد تنها یک نام است.

وی اظهار داشت: انسان است که این قابلیت را دارد که فضا، مکان و زمین را نورانی کند و حتی قسم خوردن به عصر در سوره مبارکه والعصر نیز به دلیل شخص حضرت ولی عصر(ع) که یک انسان است می‌باشد، انسانی که می‌تواند حتی زمان و زندگی را نورانیت ببخشد.

آیت الله جوادی آملی در ادامه سخنان خود به تأثیر و اهمیت دعا در ماه مبارک شعبان اشاره کرد و گفت: همه اسرار الهی کلیدی دارد، دعا هم کلید است و ماه شعبان هم مانند ماه رجب ماه بسیار پر برکتی است و کلید استجابت دعا خود دعا است، بکوشید از این ماه برای بندگی و عبادت و نورانیت بخشی استفاده کنند و دیگران راه از نور خود بهره مند سازید.

وی بیان داشت: انسانی که می‌تواند اینگونه باشد که به زمین و مکان نورانیت ببخشد و همه از وجود او بهره مند شوند، چرا این فرد ممتاز و شاخص نباشد، پس انسان باید تلاش کند تا ظرفیت‌های معنوی خود را بالا ببرد تا خدا این لیاقت را به او بدهد که هم خود به کمال برسد و هم دیگران را به کمال برساند.

این مرجع تقلید شیعیان در پایان گفت: حاتم طائی شدن خیلی مهم نیست، مهم این است که با فکر و اندیشه خود جامعه را از خلأها و مشکلات فکری نجات دهیم؛ جامعه‌ای که در آن فرد گرفتار خلاء فکری نیست نه از تحریم می‌ترسد و نه از تهدیدهای دشمن بیم دارد.

آدرس کوتاه :