جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

جامعه عاری از خلأ فکری از تحریم و تهدید دشمن بیم ندارد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

جامعه عاری از خلأ فکری از تحریم و تهدید دشمن بیم ندارد


یکی از مراجع تقلید گفت: با فکر و اندیشه خود جامعه را از خلأها و مشکلات فکری نجات دهیم، چراکه جامعه‌ای که در آن فرد گرفتار خلأ فکری نیست، نه از تحریم می‌ترسد و نه از تهدیدهای دشمن بیم دارد.

آیت‌الله جوادی آملی:

به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله عبدالله جلالی در جمع دانشجویان دانشگاه‌های ولی‌ عصر(عج) رفسنجان، بوعلی همدان، فعالین فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه زنجان و طلاب حوزه علمیه اسفراین که در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد به حدیثی از پیامبر خاتم(ص) درباره اهمیت توجه به قرآن کریم اشاره کرد و گفت: در حدیثی نورانی از پیامبر خاتم(ص) آمده است که حضرت فرمودند «خانه‌های خود را با خواندن قرآن نورانی کنید».

وی ادامه داد: انسان موجودی است که قدرت دارد خود، زمان، مکان و حتی اطرافیانش را نورانی کند و به کمال برساند و این طور نیست که به کمال رسیدن انسان تابع زمان و مکان باشد.

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی افزود: انسان‌های عادی تابع سنت‌های سرزمین خود هستند، اما افراد برجسته می‌توانند زمین، مکان و زمانی که در آن زندگی می‌کنند را نورانی کنند، این حدیث پیامبر(ص) هم دقیقاً اشاره به همین معنا است؛ یعنی اینکه به این فکر نباشید که زمان و مکان شما را نورانی کند بلکه شما کاری کنید که زمان و مکان شما نورانی شوند و از شما هویت بگیرند نه اینکه انسان از زمین و مکان هویت بگیرد.

این مفسر قرآن کریم گفت: دلیل مقدس بودن حرم و مسجد آن است که نمازگزاران به مسجد می‌آیند و اقامه نماز می‌کنند، بنابراین این طور نیست که مسجد و حرم ذاتاً قداست داشته باشند، قداست و احترام آن‌ها به خاطر شخص نمازگزار و انسان با کرامتی است که مدفن او در آن مکان واقع شده و گرنه خود مسجد تنها یک نام است.

وی اظهار کرد: انسان است که این قابلیت را دارد که فضا، مکان و زمین را نورانی کند و حتی قسم خوردن به عصر در سوره مبارکه والعصر نیز به‌خاطر شخص حضرت ولی عصر(ع) است.

این مرجع تقلید به تأثیر و اهمیت دعا در ماه مبارک شعبان اشاره کرد و گفت: همه اسرار الهی کلید دارند، دعا هم کلید است و ماه شعبان هم مانند ماه رجب ماه بسیار پربرکتی است و کلید استجابت دعا خود دعا است، بکوشید از این ماه برای بندگی، عبادت و نورانیت‌بخشی استفاده کنید و دیگران را از نور خود بهره‌مند سازید.

آدرس کوتاه :