جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

جان باختن 100 هم‌وطن در 3 روز گذشته - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

جان باختن 100 هم‌وطن در 3 روز گذشته


جانشین رئیس ‏پلیس راهور ناجا از افزایش آمار تصادفات رانندگی در سه روز گذشته خبر ‏داد و گفت: در طی این سه روز هزار و 300 فقره تصادف فوتی و جرحی در سطح کشور رخ ‏داده است که متاسفانه 100 نفر از هموطنان در این سوانح در صحنه جان باخته‌اند.‏

جانشین رئیس ‏پلیس راهور ناجا خبر داد

 سردار موسی امیری در حاشیه رزمایش پلیس راهور قم که ساعتی پیش در محل عوارضی قم تهران برگزار شد، با اشاره به نقش بسیار مهم سیستم‌های هوشمند در کنترل و کاهش تخلفات و سوانح رانندگی، اظهار کرد: در حال حاضر 400 دوربین کنترل تخلفات در 5 هزار کیلومتر، محورهای برون‌شهری و درون‌شهری را زیر پوشش دارد که امیدواریم گسترش این دوربین‌ها را در کلانشهرها و شهرهای کوچک نیز بزودی شاهد باشیم.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا از راه‌اندازی هزار و 800 دوربین جدید در وسعت 30 هزار کیلومتر از محورهای دیگر کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: در مجموع از طریق این سیستم هفت تخلف مهم در داخل شهر همچون سرعت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز، عبور از طرح ترافیک، تجاوز به خطوط عابر پیاده و... کنترل می‌شود.

وی سرعت غیر مجاز و نپرداختن عوارض جاده‌ها را دو تخلف در کنترل دوربین‌های محورهای برون شهری عنوان کرد و گفت: از امروز برای نخستین بار در کشور ثبت تخلف انحراف به چپ و سبقت ممنوع نیز به صورت رسمی از طریق این دوربین‌ها در محورهای مواصلاتی راه‌اندازی شده است که در حال حاضر این طرح در دو محور هراز و چالوس اجرا شده و در آینده‌ای نزدیک و با نصب نرم‌افزارهای لازم در سطح کشور این ثبت تخلف را نیز شاهد خواهیم بود.

امیری با بیان اینکه 28 درصد تخلفات مجموع کشور با استفاده از این دوربین‌ها به ثبت می‌رسد اضافه کرد: 52 درصد تخلفات ثبت شده توسط دوربین‌ها مربوط به سرعت غیر مجاز است.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: سهم کنترل و ثبت تخلفات از طریق سیستم‌های هوشمند در شهرها 65 درصد و در خارج شهرها 35 درصد است.

وی با بیان اینکه کنترل تخلفات، کنترل و کاهش سوانح رانندگی را به دنبال خواهد داشت، افزود: همه ساله در دو دوره ایام نوروز و روزهای پایانی تابستان به دلیل ازدیاد سفرهای برون شهری، طرح ویژه برای کاهش تخلفات و سوانح رانندگی اجرا می‌شود.

امیری از افزایش آمار تصادفات رانندگی در سه روز گذشته خبر داد و ابراز کرد: در طی این سه روز هزار و 300 فقره تصادف فوتی و جرحی در سطح کشور رخ داده است که متاسفانه 100 هموطن در این سوانح در صحنه جان باخته‌اند که این روند افزایش به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی واژگونی خودرو بر اثر خستگی و خواب آلودگی و سرعت غیرمجاز را علت اصلی این تصادفات عنوان کرد و افزود: امیدواریم هموطنان عزیز با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و توجه به هشدارها همچون رانندگی نکردن در مواقع خستگی و استراحت کردن در رانندگی‌های طولانی از بروز حوادث تاسف بار جلوگیری کنند.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا در خصوص قانون جریمه شدن عابران متخلف و معضل تخلفات موتورسواران بیان کرد: با توجه به اینکه بیش از 20 درصد تصادفات سهم عابران است، با وجود قوانین در این خصوص، ساز و کاری برای اعمال قانون نداریم./ فارس

آدرس کوتاه :