جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

جایگاه شهرداری قم در میان نهادهای استان حفظ شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

جایگاه شهرداری قم در میان نهادهای استان حفظ شود


شهردار قم خواستار حفظ جایگاه شهرداری از نظر قانونی در میان نهادهای دیگر شد.

سقائیان نژاد عنوان داشت؛

لایحه تعرفه بهای خدمات سازمان آتش‌نشانی که چند رفت و برگشت به فرمانداری و هیئت حل اختلاف داشت قبل از ظهر یکشنبه توسط رئیس کمیسیون خدمات شهری در جلسه علنی شورای شهر قم مطرح شد.

عباس ذاکریان درباره اشکالاتی که به این لایحه وارد شده بود، گفت: هیئت حل اختلاف به این مسئله ورود محتوایی داشت و خودش تصمیم مستقلی گرفته بود که صورت جلسه هیئت چهارنفره استان در اصلاح ملاک عمل قرار گیرد.

وی ابراز داشت: این مسئله انجام شد اما باز فرمانداری نسبت به نتیجه کار ایراداتی را در دو بند وارد می‌دانست.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم افزود: سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم نامه‌ای ارسال کرده که با توجه به اینکه این بندها اهمیت ندارد حذفش ضربه‌ای به اصل موضوع نمی‌زند چرا که این دو ردیف مربوط به خدمات فوق العاده‌ای است که به توافق طرفین می‌رسد.

فرمانداری و هیئت حل اختلاف نمی‌توانند به مصوبه شورا ورود محتوایی داشته باشند

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم هم گفت: از نظر سازمان نظام مهندسی این وظایفی که ما برای سازمان آتش‌نشانی تعریف کرده‌ایم با وظایف آنها همپوشانی دارد.

حسن بختیاری ادامه داد: حذف این دو بند در راستای حل این مشکل هست تا همپوشانی میان وظایف این دو نهاد نباشد.

وی افزود: ما در نظر داشتیم که این دو بند حذف نشود اما نظر دوستان بر این بود که این کار موجب اختلاف نشود به خصوص که در این زمینه قانونی نداریم.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه تعرفه آتش‌نشانی امسال از ابتدا وارد مسیر بدی شد، اظهار داشت: ابتدا در شورا تصویب شد و به فرمانداری رفت و دو حالت داشت که یا رد شود یا تائید شود. متأسفانه این عرصه دوستان ورود ماهیتی به این موضوع داشتند در حالی که فرمانداری و هیئت حل اختلاف نمی‌توانند به مصوبه شورا ورود محتوایی داشته باشند.

وی افزود: شورا هم به این خاطر که نمی‌خواست وارد تنش شود تصمیم گرفت به مصوبه هیئت حل اختلاف عمل کنند.

بختیاری گفت: اگر می‌خواستیم در این قضیه به صورت جدی وارد شویم باید از ابتدا وارد این مسیر غلط نمی‌شدیم.

در ادامه جلسه شهردار قم با تأکید بر اینکه جایگاه شهرداری در روند امور اداری باید حفظ شود، اظهار داشت: قوانین و مقررات شهرداری بالادست قوانین نظام مهندسی است.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد افزود: بودن این دو بند برای آینده دست ما را باز می‌گذارد چرا که در آینده شاید بخواهیم در این حوزه قرار بگیریم.

وی گفت: شاید خیلی از بحث‌های ما در مخالفت با نظام مهندسی قرار بگیرد ولی یادمان باشد که قوانین ما بالادست قوانین نظام مهندسی است.

شهردار قم افزود: وجود این دو بند ضرری ندارد و در عین حال می‌تواند دست ما را برای آینده بگذارد جدای از اینکه من در این مسئله بحث بر سر جایگاه و حیثیت نهادها دارم.

تداخل وظایف میان آتش‌نشانی و نظام مهندسی نباید وجود داشته باشد

وحید شایسته‌نیک، دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم بود که باحذف این دو بند موافق بود. وی در این باره گفت: مسئله اصلی این بود که بخشی که در مقررات ملی ساختمان اختیاری بود در این لایحه اجباری شد و چون خلاف مقررات ملی ساختمان بود لایحه ما ضربه خورد.

این عضو شورای شهر قم اضافه کرد: نظام مهندسی در این دو بند ورود خاصی ندارد چرا که این دو بند اختیاری است و چندان کاربردی ندارد.

شایسته نیک با اشاره به اینکه تداخل وظایف میان آتش‌نشانی و نظام مهندسی نباید وجود داشته باشد اظهار داشت: آتش‌نشانی قم شروع کرد به کار مهندسی در حالی که وقتی ظرفیتی در سازمان نظام مهندسی داریم چه لزومی دارد در آتش‌نشانی مهندس استخدام کنیم که همان کار را انجام دهیم.

این عضو کمیسیون امور زیربنایی شورای اسلامی شهر قم معتقد است آتش‌نشانی باید به موارد کلی‌تر وارد شود و جایگاه خود را حفظ کند.

وی ابراز داشت: رویه طوری شده بود که دو بار از مردم توسط آتش‌نشانی و نظام مهندسی هزینه دریافت و یک خدمت مشابه ارائه می‌شد.

کمیسیون با حذف این دو بند موافقت کرده بود که این موضوع در جلسه علنی تصویب نشد تا نظر شهردار برای اصرار بر مصوبه و حفظ جایگاه شهرداری تامین شود.

آدرس کوتاه :