جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

جلوگیری از قطعی برق در فصل تابستان با کمک مردم / مدیریت مصرف بهترین راهکار - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

جلوگیری از قطعی برق در فصل تابستان با کمک مردم / مدیریت مصرف بهترین راهکار


سال گذشته گرمای استان قم از 11 اردیبهشت ماه آغاز شد و تا شهریورماه ادامه پیدا کرد و مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آورد، گسترش گرما در این شهر موجب می‌شود تا مصرف برق بیشتر شده و عدم استقامت دستگاه‌های برق و قطعی را به دنبال داشته باشد.

به

 هر سال با شروع فصل گرما مشکل قطعی برق در شهر قم یکی از موضوعاتی بوده که دغدغه بسیاری را برای مردم این شهر فراهم کرده است، دغدغه‌ای که از جنس گرما و با مشکلات بسیاری همراه بوده است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر مقدس قم آب و هوایی گرم دارد، گرمایی که از اردیبهشت ماه مهمان مردم قم بوده و گاهی تا اواسط مهر ماه نیز ادامه دارد، گرمایی که حتی در بعضی روزها از استان‌هایی چون خوزستان هم بیشتر بوده و درجه دمای هوا درجه بیشتری را نسبت به این استان‌های گرمسیر جنوبی نشان می‌دهد.

این گرما موجب می‌شود که مردم از اردیبهشت ماه وسائل خنک کننده از جمله کولر را در منازل و محل‌های کار خود راه‌اندازی کنند که البته این امر مشکلاتی از جمله قطعی برق را نیز به همراه دارد.

شرکت توزیع نیروی برق استان قم هر ساله با اطلاعیه‌های مختلف تلاش می‌کند تا مردم را به صرفه جویی بیشتر و جلوگیری از قطعی برق دعوت کند، اما در بعضی مواقع شدت گرما به حدی است که این اطلاعیه‌ها بی فایده بوده و نمی‌تواند تاثیری بر امور داشته باشد.

مهندس مهدی موسوی قائم مقام شرکت توزیع برق استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان این نکته که فصل گرما در قم فصل ویژه‌ای است و با توجه به گسترش گرما در سطح شهر نیاز به وسائل برقی برای خنک کردن محیط یک امر ضروری به شمار می‌رود، عنوان کرد: سال گذشته گرمای استان قم از 11 اردیبهشت ماه آغاز شد که تا شهریورماه نیز ادامه پیدا کرد و مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آورد.

قائم مقام شرکت توزیع برق استان قم با بیان اینکه گسترش گرما در این شهر موجب می‌شود تا مصرف برق بیشتر شود گفت: همین مصرف بالا موجب می‌شود که در برخی از موارد شاهد عدم استقامت دستگاه‌های برق بوده و قطعی نیز داشته باشیم.

موسوی ادامه داد: سال گذشته دمای هوای قم از استان‌های جنوبی کشور هم بالا رفت و این امر موجب شد که دیگر تجهیزات برقی قم توان فشار را نداشته و خاموش شوند، البته قبول داریم که تجهیزات ما دارای مشکلات بوده و باید نوسازی شوند، اما موضوع مهم‌تر مدیریت در مصرف و صرفه‌جویی در مصرف است تا بتوانیم از این طریق خدمات رسانی کنیم.

*راه‌اندازی پست جدید برق در قم

قائم مقام شرکت توزیع برق استان قم گفت: برای امسال برنامه‌هایی نیز داریم از جمله راه‌اندازی پست 63 برق قم که تا چند روز آینده راه‌اندازی شده و با راه‌اندازی آن مشکل افت فشار و قطعی برق تا حدودی از بین می‌رود، البته این نکته را مجدد یادآور می‌شوم که تا زمانی که مردم مدیریت در مصرف نداشته باشند نمی‌توان مشکلی را برطرف کرد اما می‌کوشیم تا با همکاری مردم شاهد قطعی برق در تابستان امسال در قم نباشیم.

وی افزود: با راه اندازی این پست جدید برق مناطق شهری قم از جمله یزدانشهر، فرهنگیان و همچنین شهرک محمودآباد از این پست تامین شده و بار فشار کمتری روی دیگر پست‌ها خواهد بود.

*برگزاری طرح تشویقی برای مشترکان کم‌مصرف

قائم مقام شرکت توزیع برق استان قم گفت: باید این نکته را بدانیم که اگر مدیریت مصرف نداشته و از وسائل استاندارد استفاده نکنیم ممکن است همین امر موجب شود که با افت فشار و قطعی برق مواجه بوده و دیگر همشهریان نتوانند از وسائل خنک کننده استفاده کنند که انتظار است مردم در این زمینه ما را همراهی و کمک کنند و در مواردی که نیاز به استفاده از برق نیست و یا در زمان‌هایی که در منزل نیستیم، نیاز به روشن بودن کولر نیست، البته ما در این راستا طرح تشویقی نیز داریم که با اجرایی کردن آن امید است شاهد کاهش مصرف و عدم قطعی برق باشیم.

حسین فلاحی یکی از همشهریان قمی در خصوص وضعیت مصرف برق در این شهر می‌گوید: پس از اینکه نرخ برق در قم در فصل تابستان ارزان شد دیگر به فکر صرفه جویی نبودم که کار اشتباهی نیز می‌کردم و از امسال حتما صرفه‌جویی خواهم کرد.

وی ادامه داد: در این زمینه باید متوجه باشیم که این عدم مصرف موجب می‌شود که دیگر همشهریان از نعمت برق برخوردار نبوده و در گرما به سر ببرند.

سعید سعادتی دیگر شهروند قمی با اشاره به اینکه همین میزان مصرف و گرمی هوا در شهرهای جنوبی کشور نیز وجود دارد اما چرا برق آنها قطع نمی‌شود؟ می‌گوید: انتظار است مسئولان فکر اساسی در این زمینه کنند و البته مردم هم صرفه‌جویی داشته باشند تا شاهد قطعی گسترده و چند ساعته برق نباشیم.

*نیازمند نوسازی تجهیزات هستیم

قائم مقام شرکت توزیع برق استان قم گفت: یکی از موضوعاتی که موجب شد در سال‌های اخیر مصرف برق در فصل گرما در قم بیشتر شود همین موضوع کاهش نرخ بود که البته باید بدانیم با وجود این هم باید صرفه‌جویی صورت گیرد و این جزو مسائل شرعی و دینی ماست.

موسوی در خصوص سئوال یکی از شهروندان که قم را با دیگر شهرهای گرمسیر مقایسه کرده بود گفت: این موضوع را قبول داریم که باید دستگاه‌ها و تجهیزات ما نوسازی شود و یکی از دلایل قطعی برق هم همین موضوع است که امیدواریم برطرف شود.

در پایان باید این نکته را یادآور شد که با مدیریت مردم و مسئولان می‌توانیم تابستانی بدون قطعی برق را در استان داشته باشیم، قطعی برقی که هنوز فصل تابستان شروع نشده در بسیاری از مناطق شهری از جمله نیروگاه و پردیسان شاهد آن هستیم و مسئولان امر خرابی دستگاه‌ها را عامل این قطعی می‌دانند. خرابی که مردم قم سال‌ها آن را تحمل کرده و کسی نیز به فکر اصلاح اساسی آنها نیست.

طی روزهای اخیر مدیرعامل جدید شرکت توزیع نیروی برق قم معرفی شده و پس از 11 سال تغییر مدیریت در این شرکت رقم خورده و انتظار می‌رود که در روند خدمت رسانی این شرکت نیز تغییراتی رخ دهد.

============

گزارش: سامان سام // فارس

آدرس کوتاه :