جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

جمع آوری سالانه 2500سگ ولگرد در قم - صفحه اصلی

 

 

جمع آوری سالانه 2500سگ ولگرد در قم

جمع آوری سالانه 2500سگ ولگرد در قم


مدیرکل دامپزشکی استان در برنامه ی گفتگوی خبری با بیان این که بیماری مشترک دام و انسان به مجموعه بیماری ها وعوامل عفونت زایی گفته می شود که قابل انتقال از دام به انسان و بالعکس است،گفت:به دلیل ضرورت و اهمیت این مسئله 13تیر ماه هر سال به نام روز بیماری مشترک انسان و دام نامگذاری شده است.

 

رفیعی افزود:امروزه از 1709عامل بیماری زا در انسان،حدود 49 درصد این عوامل عفونی بیماری زا ،بین انسان و دام مشترک است.

 

وی تصریح کرد:در بیماری های مشترک بین انسان و دام،بحث پیشگیری در حوزه ی وظایف دامپزشکی است که این سازمان اهتمام ویژه ای دارد تا مخاطرات جامعه ی انسانی را از طریق پیشگیری به حداقل برساند.

 

مدیرکل دامپزشکی با اشاره به این که تنوع عوامل بیماری زای مشترک بین انسان و دام زیاد است،عنوان کرد:گاوها قبل از کشتار از نظر سل و تب مالت هر روز کنترل می شوند و در صورت مشاهده هرگونه عوامل بیماری زا، از چرخه خارج می شوند.

 

رفیعی افزود:نظارت های بهداشتی به طور ویژه در سردخانه ها اعمال و لاشه ی دام پس از 24ساعت برای از بین بردن هرگونه عامل بیماری زا عرضه می شود.

 

وی با توجه به این که در 7سال اخیر از 46 مورد گزارش هاری 23مورد مثبت اعلام شده گفت:بیشترین مورد دربخش مرکزی و کمترین در منطقه جعفریه گزارش شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی استان با بیان این که برخلاف تصور عموم هاری تنها از سگ قابل انتقال نیست و در سایر حیوانات از جمله گرگ،شغال،سنجاب و الاغ هم مشاهده می شود.

 

رفیعی خاطرنشان کرد:در جلسه ای که با در فرمانداری با حضور تمامی بخشداری ها و شهرداری ها برگزار شد،تفاهم نامه و دستورالعملی برای جمع آوری سگ های ولگرد که عامل انتقال دهنده هاری هستند منعقد شد.

 

وی با توجه به این که در شهرها شهرداری ها و در روستاها دهیاری ها متولی جمع آوری سگ های ولگرد هستند افزود:درساماندهی سگ های ولگرد،تعدادی پس از عقیم سازی به عنوان سگ گله و تعدادی که عامل انتقال دهنده بیماری هستند پس از بیهوشی معدوم سازی می شوند.

 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری در ارتباط تلفنی با برنامه ی گفتگوی خبری گفت:طبق بند 15ماده 55 قانون شهرداری ها موظف به جمع آوری سگ های ولگرد هستند.

 

میرابراهیمی افزود:شهرداری 2اکیپ برای جمع آوری سگ های ولگرد در نظر گرفته،و روزانه پس از 15ساعت فعالیت،سگ های ولگرد به مرکز نگهداری در کیلومتر 13جاده کوه سفید با نظارت دامپزشکی انتقال داده می شوند.

 

وی با اشاره به این که سالانه 2500سگ ولگرد جمع آوری می شوند گفت:با توسعه ی شهرها سگ های ولگرد در محلی که زباله و لاشه باشد هجوم می برند از این رو باید  اکیپ های جمع آوری افزایش یابد.

 

مدیر کل دامپزشکی استان با بیان این که سگ ها سالانهبه صورت رایگان واکسیناسیون می شوند،گفت:در طرح شناسنامه دار شدن،سگ ها از لحاظ سلامت کنترل می شوند.

 

رفیعی با توجه به این که دامداران تعهد داده اند که در ساعت های مشخصی سگ را رهاسازی نکنند،افزود: روستاییان از ریختن زباله در حاشیه شهرهابرای جلوگیری از تجمع سگ ها بپرهیزند.

 

وی در ادامه اضافه کرد:اطراف مرغداری ها دیوار کشی شده و ضایعات مرغ ها برای جلوگیری از تجمع سگ های ولگرد دفن و سوزانده می شود.

 

مدیرکل دامپزشکی استان در پایان گفتگوی خبری از شهروندان خواست با توجه به اهمیت بیمارهای مشترک انسان و دام از جمله هاری هرگونه گزش حیوانات را جدی بگیرند و برای انجام واکسیناسیون به مرکز بهداشت مراجعه کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.