جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

حرکت در مسیر حق و شهادت در راه خدا، بزرگترین شادی برای مومنان است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

حرکت در مسیر حق و شهادت در راه خدا، بزرگترین شادی برای مومنان است


استاد حوزه علمیه قم گفت: اگر انسان در مسیر حق باشد، شهادت نه تنها برای او ناراحتی نمی‌آورد، بلکه امری است که شادی دارد و یکی از بزرگترین شادی‌های مومنان به شمار می‌رود.

حجت الاسلام رفیعی؛

حجت‌الاسلام و مسلمین ناصر رفیعی که در بیت مرحوم آیت‌الله بروجردی سخن می گفت، اظهار داشت: برخی از شادی‌ها مثبت و برخی دیگر از شادی‌ها منفی هستند، شادی بر گناه، شادی حزبی، شادی بر شکست دیگران، شادی بر مهلت‌های خداوند به انسان و شادی به‌روی آوردن دنیا به انسان جزو شادی‌های منفی هستند.

وی تصریح کرد: موسسه دارالحدیث کتابی را درباره شادی با عنوان «شادی و شادکامی از دیدگاه اسلام» منتشر کرده که در این کتاب انواع روایات درباره اسباب شادی، اقسام شادی و فرق بین شادی شرعی و شادی غیرشرعی آمده است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به شادی‌های منفی گفت: شادی از روی‌آوردن دنیا به انسان یک شادی منفی است، اینکه انسان به‌خاطر به‌دست آوردن پول یا جور شدن یک وام خوشحال باشد، یک نوع شادی منفی است و چنین شادی با تقوا در تضاد است.

وی تصریح کرد: تعریف زهد از دیدگاه امیرالمومنین(ع) به این معنی است که انسان به‌خاطر چیزی که از دنیا به او می‌رسد، خوشحال نباشد و به خاطر چیزی هم که در دنیا از دست می‌دهد، ناراحت نشود.

رفیعی شهیدان را هم شاد دانست و افزود: آن‌ها به خاطر آن چیزی که در آن دنیا به آن رسیدند، شاد هستند و حتی در شب عاشورا اصحاب امام حسین(ع) شاد بودند. اگر انسان در مسیر حق باشد، شهادت نه تنها برای او ناراحتی نمی‌آورد، بلکه امری است که شادی دارد.

آدرس کوتاه :