رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

حضرت حمزه(ع) آزاداندیش و ظلم‌ستیز بود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: عموی پیامبر اکرم(ص) آزاداندیش و ظلم‌ستیز بود و زمانی‌که خبر مسلمان شدن حضرت حمزه(ع) در بین مسلمانان پخش شد، انگیزه خاصی گرفتند.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم:

حجت‌الاسلام جواد عظیمی امروز در قم ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت حمزه(ع) اظهار کرد: وی عموی پیامبر اکرم(ص) بود و در برخی از روایات دو سال بعد از بعثت به حضرت ایمان آوردند.

 

وی خاطرنشان کرد: حضرت حمزه(ع) پیش از مسلمان شدن و ایمان آوردن در بین جوانان قریش به دلاوری، بزرگواری، آزادمردی و آزادمنشی معروف بود، مهم است که فردی در دوران جهالت، گمراهی و تقلیدهای کورکورانه اینگونه آزادمنش، آزاداندیش و دنبال حق باشد.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم با بیان اینکه حضرت حمزه(ع) پیش از مسلمان شدن پیمانی را با جوانان مکه منعقد کردند، گفت: در این پیمان مبارزه با ظلم، ظلم‌ستیزی، حمایت از حقوق مستمندان و... مطرح شد و وی در کنار رسول اکرم(ص) ظلم‌ستیز بود.

وی با اشاره به خصوصیات بارز و ارزشمند حضرت حمزه(ع) گفت: عموی پیامبر اکرم(ص) آزاداندیش و ظلم‌ستیز بود، زمانی‌که خبر مسلمان شدن حضرت حمزه(ع) در بین مسلمانان پخش شد ایشان انگیزه خاصی گرفتند.

عظیمی خاطرنشان کرد: حضرت حمزه(ع) از نظر سیاسی و اجتماعی موقعیت خاصی داشت و مشرکانی که پیامبر اکرم(ص) را اذیت و آزار می‌کردند، وی در برابر آنها می‌ایستاد.

لقب رسول خدا(ص) برای حضرت حمزه(ع)

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی حضرت حمزه(ع) گفت: آن حضرت دارای روح بلند و آزاده بود، رسول اکرم(ص) به آن حضرت لقب اسدالله دادند، زیرا حضرت با تمام وجود به پیامبر اکرم(ص) اعتقاد و ایمان داشت و برای دین از وجودش مایه می‌گذاشت.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: حضرت حمزه(ع) در جنگ‌هایی مانند ابواء و ذات‌العشیره پرچمدار اسلام بود و فرماندهی سپاه اسلام را بر عهده داشت.

وی یادآور شد:‌ حضرت حمزه(ع) پیش و پس از مسلمانی با تمام وجود در خدمت اسلام بود و عشق و علاقه فراوانی به حضرت رسول اکرم(ص) داشت و در زمان جنگ احد حضرت حمزه(ع) در محضر رسول خدا(ص) بیان کرد به خدایی که قرآن را فرستاد دست به غذا نمی‌برم، مگر اینکه همراه رسول خدا(ص) با دشمن بجنگم.

عظیمی با بیان اینکه خصوصیات ارزشمند حضرت حمزه(ع) سبب شد همه مسلمانان به حضرت افتخار کنند و وی را سرلوحه زندگی قرار دهند، گفت: جوانمردی، دشمن‌ستیزی و آزاداندیشی از جمله ویژگی‌های حضرت بود و می‌توان بیان کرد وی آزادمرد زندگی کرد و زیر بار ظلم نرفت. / فارس

 

آدرس کوتاه :