سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

حضرت خدیجه (س) در معامله با خدا سرمایه خود را ماندگار کرد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

حضرت خدیجه (س) در معامله با خدا سرمایه خود را ماندگار کرد


مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: حضرت خدیجه (س) قصد داشت تا سرمایه‌اش برای همیشه ماندگار شود و در این راه با خداوند معامله الهی کردند.

مدیر کل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

حجت‌الاسلام غلام عباس موسوی امروز در  قم ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت خدیجه(س) اظهار کرد: برخی اوقات نقش‌های برخی انسان‌ها برجسته و متحول‌کننده است و برخی از نقش‌ها در حد متوسط و برخی اعجاب‌انگیز است.

وی خاطرنشان کرد: نقش انبیا، ائمه اطهار(ع)، علما و صالحان و مبلغان دین هر یک در جای خود قابل بررسی، تجزیه و تحقیق است.

مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه حضرت خدیجه(س) نقش بی‌بدیلی در زندگی پیامبر اسلام(ص) داشتند گفت: حضرت نقش منحصر به فردی در پرورش فرزند، ترویج، توسعه و گسترش دین اسلام داشتند که هر یک از نقش‌های مختلف باید به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی یادآور شد: حضرت خدیجه(س) دارای منابع مالی زیاد بودند و با این توان مالی و وضعیت اقتصادی و سرمایه کلان به عنوان بانوی تاجر مورد توجه بودند.

موسوی با بیان اینکه حضرت خدیجه(س) با این سرمایه توانستند در اقتصاد اسلام در آن زمان نقش مهمی را ایفا کنند گفت: حضرت دارای شخصیت بسیار مهم و شناخته شده و زنی پاکدامن، پارسا و خداترس بودند، به دلیل دارا بودن این ویژگی‌ها حضرت با رسول خدا(ص) ازدواج کرد.

وی خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) دارای مال فراوانی بودند، از این نظر شاید در دید مردم ایشان با پیامبر همسان نبودند، ولی حضرت خدیجه(س) به صفات کمالی، الهی و صفات برجسته‌ای که در وجود رسول خدا(ص) است، توجه داشتند.

مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم یادآور شد: حضرت خدیجه(س) صفات امانتداری، خداپرستی، شهامت و شجاعت را در نظر می‌گیرند و به همین دلیل با پیامبر اکرم(ص) ازدواج می‌کنند، البته مورد طعن و اهانت دیگران قرار می‌گیرد و کوتاه‌فکران بیان می‌کردند که پیامبر از نظر مال، مسائل اقتصادی و جایگاه در شان او نیست.

وی خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) با عبد کامل، انسان برجسته و شایسته و دارای ویژگی‌ها و کمالات بالا ازدواج کردند، مسائل دنیوی و مالی که بدون تردید هدف خلقت نیستند و سعادت‌آوری اخروی را در برنمی‌گیرند.

موسوی عنوان کرد: حضرت خدیجه(ص) صرفا با رسول خدا(ص) ازدواج نکرد، بلکه اموال، منابع مالی و سرمایه تجاری خود را در خدمت دین اسلام و اختیار رسول خدا(ص) قرار دادند و فرمودند که در مسیر گسترش دین اسلام، توسعه معارف اسلامی، خداپرستی، خداشناسی، ترویج قرآن و تعبد مردم این سرمایه هزینه شود.

وی با بیان اینکه حضرت خدیجه (س) قصد داشت تا سرمایه‌اش برای همیشه ماندگار شود، گفت: حضرت معامله الهی کردند، بنابراین از مال خود گذشتند و ایثار کردند و کل سرمایه را در اختیار رسول خدا (ص) قرار دادند و به این ترتیب پا بر هواهای نفسانی خود گذاشتند و معامله ایثارگونه انجام دادند.

مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تربیت فرزند را از ویژگی‌های دیگر حضرت خدیجه (س) ذکر کرد و افزود: حضرت فرزندی را پرورش دادند و تربیت کردند که منشا اثر شد، فاطمه زهرا (س) به عنوان مادر همه فضیلت‌ها و سرآمدترین زنان عالم و بهشت فرزند خدیجه کبری(س) است.

وی خاطرنشان کرد: حضرت فاطمه (س) در دامن خدیجه(س) به عنوان انسان ایثارگر، فداکار و مجاهد پرورش پیدا کرد.

موسوی تصریح کرد: حضرت خدیجه(س) هیچ گونه دلبستگی و سرمایه دنیا نداشتند، بنابراین همه اموال خود را در طبق اخلاص قرار داد و سرمایه اسلام از حضرت است و ترویج اسلام و معارف قرآنی همه مدیون خدیجه کبری (س) و فداکاری و ایثارگری‌های ایشان است.

// فارس

آدرس کوتاه :