جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

خودبزرگ‌بینی ریشه بسیاری از مشکلات بشر است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

خودبزرگ‌بینی ریشه بسیاری از مشکلات بشر است


رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: امروز ریشه بسیاری از مشکلات بشر مسئله خودبزرگ‌بینی در برابر خداوند و بندگان است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی

آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی عصر امروز در دیدار با جمعی از طلاب با اشاره به اینکه برخی از انسان‌ها همه عالم را آینه خداوند می‌بینند، اظهار کرد: انبیا و اولیا و بندگان صالح خداوند جزء این دسته به شمار می‌روند و عده‌ای دیگر هستند که عالم را مستقل از خداوند می‌دانند و فکر می‌کنند که بدون خداوند می‌توانند زندگی کنند.

وی با اشاره به اینکه دسته دوم در همه امور خودشان را در اولویت قرار می‌دهند، گفت: این دسته از افراد همه چیز را برای خودشان و نفسشان مطالبه می‌کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه انسان باید معرفت خود را نسبت به خداوند افزایش دهد تا وقتی می‌گوید الله اکبر معنای واقعی آن را درک کند، افزود: اگر انسان به چنین درکی رسید هیچ گاه گرفتار غرور نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه انسان باید خود را در برابر ذات احدیت بنده‌ای بداند و دریابد که در برابر خداوند هیچ است، گفت: امروز ریشه بسیاری از مشکلات بشر مسئله خودبزرگ‌بینی در برابر خداوند و بندگان است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه انسان زمانی که خواست خودش را بر خواست خداوند مقدم دانست مرتکب گناه می‌شود، یادآور شد: غرور و خودبزرگ‌بینی عامل بسیاری از مفاسد عالم است و این مسئله را حتی در سطح کلان نیز می‌توانیم ببینیم که کشورهای مستکبر علیه مردم مظلوم با همین دیدگاه ظلم روا می‌دارند.

وی با اشاره به برخی از انحرافاتی که در تاریخ انقلاب رخ داده است، گفت: بنی‌صدر نخستین رئیس جمهور ایران وقتی که رأی بالایی آورد خود را در برابر امام خمینی (ره) دید و دیدیم که گرفتار چه سرنوشتی شد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: برخی‌های دیگر وقتی انقلابی می‌شوند می‌گویند ما بودیم که به امام گفتیم که فلان کار را انجام بدهند اما این افراد بدانند هرچه دارند از امام راحل (ره) و انقلاب است.

آدرس کوتاه :