جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

خورشید سامرا - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

خورشید سامرا

خورشید سامرا


Loading the player...

خورشید سامرا

هشتم ربيع الاول، سالروز شهادت حضرت امام حسن عسکري عليه‏السلام است. در اين روز، يکي ديگر از گل‏هاي سرسبز باغ علوي پژمرده شد.

امام حسن عسکري عليه‏السلام اگر چه بسيار جوان بود، ولي به دليل موقعيت بلند علمي، اخلاقي و خانوادگي، به ويژه رهبري شيعيان و اعتماد بي‏شائبه آنان به حضرت و احترام بي‏چون و چراي مردم، شهرت فراواني پيداکرده بود. به همين دليل، حاکمان عباسي نيز به جز در مواردي، در ظاهر، رفتاراحترام‏آميزي از خود به امام عسکري عليه‏السلام نشان مي‏دادند. خادم آن امام مي‏گويد: روزهايي که امام عسکري عليه‏السلام به مقر خلافت مي‏رفت، شور و شعف عجيبي در مردم پيدا مي‏شد. خيابان‏هاي مسير آن حضرت، پر از جمعيتي بود که بر مرکب‏هاي خود سوار بودند.

امام حسن عسکري عليه‏السلام در مدت شش ساله امامت خود، شاگردان زيادي را تربيت کرد و آن‏ها را به سر منزل کمال رساند.

امام براي آماده کردن مردم،براي عصر حضرت مهدي(عج)، از يک طرف حضرت مهدي(عج) را تنها به شيعيان خاص و بسيار نزديک خود نشان مي‏داد و از طرف ديگر، تماس مستقيم شيعيان با خود حضرت عسکري عليه‏السلام نيز روز به روز محدودتر و کمتر مي‏شد، به طوري که حتي در خود شهر سامراء، به مراجعات و مسايل شيعيان به وسيله نامه يا توسط نمايندگان خويش پاسخ مي‏دادند.

امام حسن عسکري عليه‏السلام ، در شب شهادت خود، نامه‏هاي زيادي نوشت و آن‏ها را به نامه رسان خود داد تا به شهر مدينه برساند. حضرت در آخرين لحظات عمر مبارک خود، آب خواست و فرمود: «مي‏خواهم نماز بخوانم». خادم حضرت، سجاده را براي امام آماده کرد. حضرت وضو گرفت و نماز صبح را در بستر به جا آورد. بعد کاسه آب را از خادم خود گرفت تا مقداري از آن را بنوشد که دست حضرت لرزيد و ظرف آب به دندان‏هاي حضرت برخورد مي‏کرد. حضرت به خادم خود فرمود تا فرزندش امام زمان را حاضر کند. در اين هنگام، نرجس خاتون، مادر امام زمان عليه‏السلام به همراه آن حضرت وارد اتاق شد همين که چشم حضرت به امام زمان افتاد، گريه کرد و فرمود:«اي سيد اهل بيت، مقداري به من آب بده که من به سوي پروردگار خود رهسپارم». امام زمان پدر بزرگوار خود را سيراب نمود و حضرت جان به جان آفرين تسليم کرد. امام عسکري عليه‏السلام ، در روز جمعه، هشتم ربيع الاول سال 260 قمري، بعد از نماز صبح در 28سالگي به شهادت رسيد.

 

 

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: سيد عليرضا جعفري

کارگردان: حسن رامندي

اجرا: شاهين احمديان

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.