جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

خیل عظیم پناهندگان افغانستانی در قم / حضور اتباع بیگانه تهدید یا فرصت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

خیل عظیم پناهندگان افغانستانی در قم / حضور اتباع بیگانه تهدید یا فرصت


به همان میزان که حضور اتباع غیرمجاز می‌تواند یک تهدید فرهنگی، اقتصادی و امنیتی برای کشور باشد در صورت برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از ظرفیت‌های اتباع بیگانه برای توسعه بهره برد و در ضمن کرامات انسانی برادران مسلمان افغانستانی را نیز حفظ کرد.

 بی‌شک مهاجرانی که به هر دلیلی از جمله مشکلات اقتصادی، اجتماعی، جنگ و وضع سخت معیشت ترک وطن کرده‌اند غم انگیزترین زندگی‌ها را دارند، چرا که ناگزیرند نگاه‌های تحقیرآمیز را به جان بخرند و زندگی در کشوری بیگانه آن هم با فرهنگی متفاوت و ناآشنا را متحمل شوند.

اما از بین مهاجرین همسایه، اتباع افغانستان در جای جای ایران بیشتر خودنمایی می‌کنند و با وجود برقراری ثبات نسبی در این کشور باز هم از تعداد آنها کاسته نمی‌شود.

برخی اوقات به دلیل مشکلاتی که برای اتباع افغانستانی پیش می‌آید موجب می‌شود این اتباع خارجی بیشتر کلانشهرهایی را مدنظر دارند که امنیت در آنها برقرار است و بتوانند با ایجاد شغلی مایحتاج خود و خانواده شان را تأمین کنند.

آنچه جای شکر گذاشته این است که در ماه‌های اخیر حضور مهاجران افغانستانی در ایران قانونمند شد و در مهیا ساختن هزینه‌های مربوط به آموزش و بهداشت اتباع خارجی مشارکت‌هایی جدی توسط سازمان ملل و وزارت امور خارجه صورت گرفت.

از قم به عنوان شهری مهاجرنشین سخن می‌رود و حتی اگر گذری به این شهر بیاندازیم و در محدوده داخل و اطراف شهر تردد کنیم خیل عظیمی از مهاجرین خارجی به‌خصوص پاکستانی‌ها و افغانستانی‌‌ها به چشم می‌خورند که قم را برای اسکان خود برگزیده‌اند.

به رغم حضور دائمی و در گاهی اوقات افزون اتباع افغانستانی در استان قم، اقدامی مناسب برای کنترل این قشر صورت نگرفته است.

ضمن آسیب‌هایی که استان قم از حضور اتباع افغان می‌بیند اگر مسئولان استان مدیریتی همه جانبه و مناسب در کنترل آنها در سطح استان داشته باشند می‌توانند از مدت زمانی که خارجی‌ها در استان حضور دارند بهره مطلوب برده و از توانمندی‌ها و ظرفیتهایشان استفاده مناسب ببرند.

یکی از شهروندان قمی که سالیان طولانی در محله شهر قائم ساکن است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: حضور بیش از حد اتباع افغانستانی در اغلب محله‌های شهری و روستایی معضلی بزرگ برای شهروندان بومی رقم زده چراکه اکثر این مهاجران از فقر مالی رنج می‌کشند.

محمد علی‌محمدی از مسئولان خواست: ضمن ایجاد امکانات رفاهی و خدمات مناسب برای این قشر مسلمان، با مدیریت و کنترل آنها قانون و مقررات کشور را تقویت کنند و نگذارند هویت قانونی از قوانین حکومت اسلام زیر سئوال رود.

شهر مقدس قم به موجب بافت مذهبی و کانون تشیع بودن، مکانی امن برای حضور اتباع خارجی از کشورهای مجاور ایران است. علاوه بر این به گفته‌ یکی از اتباع افغانستانی مقیم قم، آنچه انگیزه مهاجرت آنها را فزونی می‌بخشد برخورد مناسب مردم نسبت به سایر شهرها، ارزانی کالا و خدمات و گذران آسان معیشت زندگی و زمینه شغل در این استان است.

«سردار حسین» که به عنوان نگهبان یک مجتمع مسکونی در منطقه سالاریه فعالیت می‌کند، می‌گوید: نسبتا امرار معاش خوبی داریم و ساکنان مجتمع نیز برخورد بسیار خوبی دارند و تمام پولی که به عنوان حقوق دریافت می‌کنم را برای پدرم در افغانستان می‌فرستم و خودم نیز خرج چندانی ندارم و غذا و مایحتاجم را نیز ساکنان مجتمع در قبال کارهایی که برایشان انجام می‌دهم تامین می‌کنند.

از آنجا که اتباع خارجی به صورت دو گروه مجاز و غیر مجاز در کشور سکنی می‌گزینند آنچه تأسف بار است حضور بیش از حد اتباع بیگانه غیر مجاز در استان است که همواره در رأس بزهکاری‌هایی مانند قاچاق کالا، مواد مخدر و... هستند و همین اتباع غیرمجاز رفته رفته زمینه‌های گسترش معضلاتی مثل شرارت، سرقت و... را بین جوانان فراهم می‌کنند.

از آنجا که اکثر اتباع خارجی غیر مجاز جوانانی مجرد هستند که تنها با هدف دستیابی به شغل و کسب درآمد راهی ایران شده‌اند‌ همین امر اشغال فرصت‌های شغلی را به دنبال داشته و موجب شده در شهری مثل قم بیش از 10 هزار کارگر بیکار قمی وجود داشته باشد

اتباع افغانستانی فرصت‌های شغلی را اشغال می‌کنند

نصرالله بازوند مدیرکل کار استان قم در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع افغانستانی ساکن قم خبر داد و گفت: اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع افغانستانی در سطح استان از مشکلات اصلی است که پیش رو داریم، در این زمینه برای تعدادی از اتباع مجاز کارت اشتغال در 46 ردیف شغلی ایجاد کرده ایم اما با این وجود باز هم شاهد حضور اتباع غیر مجاز در کارگاه‌ها و مشاغل گوناگون هستیم.

وی در ادامه به شهروندان قمی هشدار داد از آنجا که تنها افراد خارجی دارای کارت اشتغال مجاز به اشغال فرصت‌های شغلی هستند در صورتی که گزارشی از مردم یا مسئولین بازرس در بازدید از کارگاه‌های نقاط مختلف استان صورت پذیرد و از اشتغال اتباع غیر مجاز خبر دهد برابر قانون با آنها برخورد صورت می‌گیرد و جریمه می‌شوند.

از آنجا که اتباع افغانستانی در مشاغل سخت نسبت به جوانان این مرز و بوم کارآمدتر هستند و در سخت‌ترین شرایط زیر بار اینگونه مشاغل می‌روند باید مشکل را در داخل فرهنگ ایرانی جستجو کرد، فرهنگی که مردمش از کارهایی سخت مثل سنگ بری، کارهای ساختمانی و مانند اینها ابا دارند و همواره درصدد انجام کارهایی آسان با حقوق عالی هستند، از این نظر است که همواره نرخ بیکاری در کشورمان بخصوص در بین جوانان سیر صعودی پیش گرفته و کارفرمایان مشاغل سخت بکارگیری اتباع خارجی را به کارگر ایرانی ترجیح می‌دهند.

باید گفت با توجه به مشکلاتی که جامعه با آن روبه روست انتظار می‌رود ساماندهی‌های دولت بیش از گذشته تقویت شود تا از کم رنگ شدن فرهنگ ایرانی به موجب حضور اتباع خارجی جلوگیری شود که محقق شدن این امر راهکارها و اهتمام بیشتر مسئولین را می‌طلبد.

******************

گزارش از فریبا خسروی // فارس

آدرس کوتاه :