رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

دار زندگي - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

دار زندگي

Loading the player...دار زندگي 

قالیهای قم ابتدا با استفاده از پشمهای نه چندان ظریف وارد بازار میشدند. و عموماً با رجشمار40 انجام می گرفتند. در سالهای بعد هنرمندانقالیباف قم تحول قالیبافی را به حد تکامل رسانیده و با مهارت و تواناییخاصی مبادرت به بافت فرشهای تمام ابریشم با رجشمار بسیار بالایی نمودند. قالیهای نفیس که بدین ترتیب و با این نخهای ظریف ابریشمی به بازار عرضهگردید نیز تحت عنوان گل ابریشم مرسوم شدند.

عامل تعیین کننده برایشناسایی قالی های قم تکنیک کار است زیرا که کاملاً منظم و کامل است. اگر بهقالی های جدید با کیفیت عالی (مثلاً قالی های کاشان، تهران، کرمان و غیره) دقیق شویم، در پشت این قالی ها بخصوص در کلفتی پودها، تار و یا گره ها،پاره ای بی نظمی ها را خواهیم دید که البته قابل چشم پوشی اند. این بی نظمیدر قالی های قم مطلقاً وجود ندارد و نظم آنها به نحوی است که گاهی انسانرا به تردید می اندازد و این تردید تا جایی است که فکر می کند مبادا اینقالی با ماشین بافته شده است

.
بافت آن بسیار فشرده و بادوام و تارآن از نخ پنبه ای تابیده شده و پود آن نازک تر است. گره ها از پشم زیبایمحلی که به نام سبزوار معروف است می باشند. این گره ها بسیار کوچک اند (بطور متوسط در هر دسی متر مربع 4000 تا 7000 گره) و از نوع فارسی باف میباشند. ارتفاع پرزها متوسط و فقط در یک طرف این قالی ها ریشه دیده می شود. ریشه ها دوتایی و به هم تابیده هستند. بعلاوه این ریشه ها بجای این که صافباشند به نظر می رسند که بطور نامنظمی از قالی بیرون جهیده اند.

ساختار اولیه: تار و پود معمولاً از نخ تابیده بسیار ظریفند. در قالیهای ابریشمی تار و معمولاً پود از ابریشم هستند.

گره: قالیهای قم بدلیل ظرافت بسیارشان شهرت دارند. حداقل 2500 گره در هر دسیمتر مربع دارند...


هرچند صنعت قالي بافي از دير باز در ميان عشاير و روستاييان قم رايج بوده است. ليکن سابقه قالي بافي در قم با شيوه فعلي به اواخر دهه دوم قرن بيستم يعني حدود 80 سال قبل مي رسد. در آن زمان تجار کاشان دارهاي قالي را به آنجا برده و در مقياس محدود شروع به کار کردند و هنوز بيست سال نگذشته بود که قاليبافي با ابعاد تجاري به صورت پيشرفته و قابل ملاحظه اي ارائه طريق داد.

در سال هاي بعد هنرمندان قاليباف قمي تحول قالي بافي را به حد کمال رسانده و با مهارت و توانايي خاصي مبادرت به يافتن فرش هاي تمام ابريشم نمودند. قالي هاي نفيس که بدين ترتيب و با اين نخ هاي ابريشم به بازار عرضه گرديد نيز تحت عنوان گل ابريشم مرسوم شدند.

مستند دار زندگي به اين هنر ظريف در قم مي پردازد. شهری که امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم قالی بافی به شمار می رود و در این راستا خدمات بزرگی را به هنر بزرگ و اصیل قالیبافی ارائه داده اشت.

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده و کارگردان: حسين حقاني

تصوير بردار: هادي جوشقاني

صدابردار: حسين حقاني، مهدي عبدي

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.