جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

در زمینه فرهنگ‌سازی حجاب کم‌کاری شده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

در زمینه فرهنگ‌سازی حجاب کم‌کاری شده است


عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا با بیان اینکه در زمینه فرهنگ‌سازی حجاب در جامعه کم‌ کاری شده است گفت: این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و بیش از گذشته باید به این امر اهتمام ورزید.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا:

معصومه ظهیری امروز در قم با اشاره به نامگذاری روز 21 تیر ماه به نام روز حجاب و عفاف افزود: حجاب دستور و فریضه الهی است که رعایت آن بر هر مسلمان اعم از زن و مرد واجب است.

وی با اشاره به آیات قرآن در خصوص حجاب مخصوص مردان و زنان مسلمان اظهار کرد: آیات قرآن مردان را به پاکدامنی، نگاه عفیفانه و عدم اختلاط با جنس مخالف ملزم می‌کند و زنان را علاوه بر رعایت موارد ذکر شده به نوع پوشش خاص و حدود آن نیز دعوت می‌کند.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا ادامه داد: رعایت حدود مشخص شده بر هر زن و مرد مسلمانی واجب است.

ظهیری با اشاره به اسلامی بودن جامعه ایران ابراز کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان حافظ و نگهبان آرای مردم قوانین برگرفته از شرع را که در قانون اساسی آورده شده مورد تاکید قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: این صیانت و حفاظت ما را بر آن می‌دارد تا متناسب با وضعیت جامعه برنامه‌ریزی کرده و زمینه‌های لازم را فراهم کنیم.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی سال‌ها پیش قوانین مربوط به حجاب و عفاف را آماده و به مراکز مربوطه ابلاغ کرده است افزود: فرهنگ‌سازی، آموزش، پاسخ‌دهی به شبهات، فراهم سازی زمینه به وسیله انجام بازرسی‌ها و نظارت بر حسن اجرای قوانین مد نظر قرار داده شده است.

کمبود نظارت در فضاها و مکان‌های عمومی شهر

ظهیری یادآور شد: نظارت بر حسن اجرای قوانین به خوبی اجرا شده است اما در مکان‌ها و فضاهای عمومی شهر با این کمبود نظارت رو به رو هستیم.

وی تصریح کرد: اهتمام به پیاده کردن حجاب در جامعه بیش از گذشته ضرورت پیدا کرده است و تخلف از قانون و عدم رعایت ارزش‌ها مسئله‌ای است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا ادامه داد: باید با انجام کارهایی مثل تشویق افراد محجبه‌، پاسخ به شبهات موجود در زمینه حجاب و عفاف و پاسداشت ارزش‌ها به این مهم که بعضا مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است توجه شود.

ظهیری تاکید کرد: در صورتی که خود ما عمل کننده به یک ارزش باشیم تاثیرگذاری بیشتری خواهیم داشت و در واقع می‌توان جامعه را به جای گفتار با رفتارمان به یک کار دعوت کنیم.

وی با اظهار اینکه فضای خانواده باید سازه این ارزش‌گذاری باشد گفت: آموزش را باید ابتدا از خانواده شروع کرد و در مرحله بعدی مراکز آموزشی عهده‌دار این امر هستند.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا افزود: خانواده باید از آثار و فواید حجاب برای فرزندانشان بگویند و نسبت به عدم رعایت حجاب نیز آگاهی‌های لازم را به آنها بدهند و نفع و ضرر را همراه با یکدیگر برای فرزندان بازگو کنند.

ظهیری اضافه کرد: خانواده‌ها همانگونه که فرزندانشان را از آب و آتش نگاهبانی می‌کنند تا خوب زیستن را یاد بگیرند به دخترانشان ارزش‌ها، آثار و فواید بهره‌مندی از فضای امنیت و ضررهایی که در بی ارزش کردن زن و ارزان و آسان در اختیار چشمان طماع و دل‌های مریض قرار گرفتن را بیاموزند.

 وی ادامه داد: همچنین به پسرانشان یاد بدهند تا نگاهشان به جنس زن یک نگاه فرا جنسیتی باشد و هرگونه تلذذ و بهره‌مندی از زن را به کانال و محدوده ازدواج هدایت کنند.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا تاکید کرد: خانواده‌ها باید به فرزندانشان بیاموزند که بر اساس استعداد و توانمندی و قابلیت‌ها در کنار جنس مخالفشان زندگی کرده و فضای رقابت مثبت کاری در کنار همدیگر را تجربه کنند.

ظهیری تصریح کرد: باید زمینه تعامل بدون داشتن نگاه جنسی و جنسیتی فراهم شود تا امکان رشد، توسعه و کارآمدی‌های اجتماعی برای هر دو جنس فراهم شود.

وی با ابراز اینکه گام‌های خوبی در زمینه حجاب و عفاف برداشته شده است افزود: اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

عضو هیئت علمی جامعة‌الزهرا یادآور شد: باید فرهنگ حجاب و عفاف طوری در جامعه نهادینه شود که بدون امر و نهی و نظارت‌های قانونی افراد خود را مقید به حفظ و رعایت حجاب بدانند.

ظهیری ادامه داد: در زمینه فرهنگ‌سازی حجاب کم‌ کاری شده است و بیش از گذشته باید به این امر اهتمام ورزید.

وی شیوه آموزش را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: در پاسخگویی نیز به روز بودن حرف اول را می‌زند زیرا در دوره کنونی با سئوالات و شبهات نو پدید مواجه هستیم که هجمه‌های فرهنگی خارج مرزها را به دنبال دارد و افرادی باید در زمینه پاسخگویی کار بکنند که توانایی پاسخگویی مناسب را داشته باشند.

// فارس

آدرس کوتاه :