جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

در همین نزدیکی - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

در همین نزدیکی

در همین نزدیکی


Loading the player...

آیت الله سید مجتبی موسوی لاری(فرزند سید علی‌اصغر و نوه سید عبدالحسین لاری (اولین موسس حکومت اسلامی در ایران) روحانی مجتهد، نویسنده ایرانی و نماینده ولی فقیه در لارستان بودند. مرحوم آیت‌الله سید مجتبی موسوی لاری، فرزند مرحوم آیت‌الله سید علی اصغر موسوی لاری و نوه مجاهد بزرگ آیت‌الله العظمی سید عبدالحسین نجفی لاری، در سال 1314 در شهر لار متولد شدند؛ تحصیلات ابتدایی و مقدمات علوم اسلامی را در لار فراگرفتند و در سال 1332 برای ادامه تحصیل علوم اسلامی راهی قم شدند و در آنجا دروس سطح را نزد اساتید و علماء حوزه علمیه قم آموختند و سپس دروس خارج خود را دنبال کرده و از محضر مراجع و بزرگان حوزه استفاده کردند.

 

مرحوم استاد موسوی لاری از سال 1341 همکاری خود را با نوشتن سلسله مقالات اخلاق اسلامی در مجله دینی و علمی «مکتب اسلام» آغاز کردند که مجموع مقالات یاد شده به صورت کتابی تحت عنوان "بررسی مشکلات اخلاقی و روانی" چاپ و منتشر و به 11 زبان هم ترجمه شده است. این کتاب، 17 مورد از موارد اساسی اخلاق مانند بدخلقی، بدبینی، دروغ، نفاق، غیبت، خوشبینی، حسد، خشم، خیانت، حرص، بخل، مجادله و ... را به بحث می گذارد. این کتاب به 11 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و نمونه هایی از تاثیر عمق این اثر بر خوانندگان گزارش شده است؛ از جمله اینکه مبلغانی به زندان های یکی از کشورهای آفریقایی رفته و ترجمه این کتاب را نیز برده بودند که پلیس آن کشور پس از مشاهده تاثیر والای این کتاب، طی نامه ای، ضمن تشکر، خواستار ارسال نسخه های زیادی از این کتاب شده بود.

آیت الله موسوی لاری، 15 خرداد 1342 و روزهای اوج نهضت برای معالجه بیماری به آلمان رفتند، اما علی‌رغم وضعیت مزاجی، همانجا نیز روحیه تحقیق را از دست نداده و با تعدادی از شخصیت های علمی و دانشگاهی آن دیار دیدار داشته اند که پس از چند ماه که معالجه تمام شد و به ایران بازگشتند، مقالاتی از مشاهدات خود را تحت عنوان «سفری به آلمان» نگاشتند که در مجله «مکتب اسلام» چاپ شد.

پس از انتشار این سلسله مقالات، به این فکر افتادند که مجموعه را تکمیل کرده و به صورت کتابی منتشر کنند و لذا کتابی تحت عنوان «اسلام و سیمای تمدن غرب» آماده شد و به چاپ رسید که بیش از 10 بار تجدید چاپ شده است. استاد موسوی لاری در کتاب «اسلام و سیمای تمدن غرب» ، به بحث پیرامون ابعاد تمدن غرب و اسلام پرداخته و در مقایسه ای جامع و مستدل و دقیق، برتری تمدن جامع و چند بعدی اسلام را بر تمدن غرب به اثبات رسانده است.

حتی یکی از رهبران حزب سوسیال دموکرات آلمان پس از ترجمه و انتشار این کتاب به زبان آلمانی، در نامه نوشت: " مطالعه این کتاب تاثیر عمیقی در من بخشید و دیدگاه مرا نسبت به اسلام عوض کرد". همچنین گروهی از اندیشمندان ایتالیایی در سال 1380 برای بازدید از مرکز به ایران آمده بودند و اظهار داشتند که تعدادی از شهروندان ایتالیایی به واسطه مقالات اتخاذ شده از این کتاب به اسلام گرویده اند. با فروپاشی شوروی و خروج مردم از زندان عقیدتی که شوروی ایجاد کرده بود، آثار ایشان جزو اولین کتاب هایی بود که به دست جوان ها در کشور های تجزیه شده می رسید. وقتی کتاب «اسلام و سیمای تمدن غرب» در جمهوری آذربایجان منتشر شد، دانشگاه باکو به واسطه سطح عالی محتوای این کتاب، دکترای افتخاری به آیت‌الله موسوی لاری اهدا و ارسال کرد.

سرانجام حضرت آیت‌الله موسوی لاری در سحرگاه روز 19 اسفند ماه سال 1391 در ساعت 3:55 در سن 77 سالگی در بیمارستان امام رضا(ع) شهر لار به علت نارسایی کلیه دارفانی را وداع گفت وجهانی را در ماتم از دست دادن بزرگترین مبلغ دین اسلام و تشیع فروبرد.

مستند یکی همین نزدیکی ها به بیان شخصیت وتلاشهای سید بزرگوار حاج آقا مجتبی موسوی لاری جهت تبیین دین مبین اسلام می پردازد.

 

 

 
سال تولید: 1390

تهيه کننده:آقاي حسني

کارگردان :آقاي شريف زاده

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 1.0 stars out of 5.