جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

دشت مسیله در وضعیت بحرانی قرار گرفته و شورترین دشت ایران است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

دشت مسیله در وضعیت بحرانی قرار گرفته و شورترین دشت ایران است


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: دشت مسیله شورترین دشت ایران است که از 50 سال گذشته به عنوان دشت ممنوعه مطرح شده و این نشان دهنده آغاز بحران در این منطقه در نیم قرن پیش است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رحمان دانیالی در جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی در سخنانی اظهار کرد: معضل گرد و غبار و ریزگردها در استان قم به دلیل خشکسالی و قطع حقابه‌ها یکی از مهمترین چالش‌های زیست محیطی استان است.

وی در ادامه افزود: حوزه آبخیز دریاچه نمک دارای وضعیت بسیار بحرانی بوده و دشت مسیله شورترین دشت ایران است که از 50 سال گذشته به عنوان دشت ممنوعه مطرح شده و این نشان دهنده آغاز بحران در این منطقه در نیم قرن پیش است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به فعالیت برخی واحدها و صنوف آلاینده در سطح استان، بر ضرورت شناسایی و برخورد قاطع با این واحدهای متخلف تاکید کرد و گفت: واحدهای صنعتی و معدنی آلاینده به ویژه در پیرامون شهر قم، باید ضمن انتقال به شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ضوابط و معیارهای زیست محیطی را نیز در فعالیت‌های خود کاملا رعایت کنند.

وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با بیش از 98 درصد از درخواست‌های واحدهای صنعتی و تولیدی برای احداث، استقرار و بهره‌برداری موافقت می‌کند، اظهار کرد: تحقق توسعه پایدار در استان قم در گرو توجه به مولفه‌های زیست محیطی است و در این راستا باید صنایع پاک و بدون آلایندگی در استان ایجاد شوند.

دانیالی با اشاره به مراحل تهیه و تدوین طرح جامع کاهش آلودگی هوا، الگوبرداری از شهرهای موفق در این راستا را مهم دانست و گفت: همه باید از حرف و شعار فاصله گرفته و با برنامه‌ریزی روشن و مشخص، برای برطرف کردن معضلات و چالش‌های زیست محیطی در استان تلاش کنیم، زیرا در ارتباط با حفظ سلامت عمومی جامعه، همه مسئول و مدیون هستیم.

وی با بیان اینکه تخصیص اعتبارات لازم برای تحقق اهداف و برنامه‌های زیست محیطی بسیار مهم است خاطرنشان کرد: البته می‌توان با ارائه راهکارها و ایده‌های مناسب و با تکیه بر پژوهش‌های علمی و طرح‌های تحقیقاتی دانش بنیان، از امکانات و ظرفیت‌های موجود نیز به خوبی بهره‌برداری و طرح‌ها و پژوه‌های زیست محیطی را به انجام برسانیم./ فارس

آدرس کوتاه :