جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

دعای روز عرفه - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

دعای روز عرفه

دعای روز عرفه


Loading the player...

 


صدای مرکز قم، برای انعکاس این مجلس عرفانی  جهت بهره برداری هموطنان وهم استانی های گرامی اقدام به ارتباط مستقیم وپخش زنده ساعت 14:00 روز یکشنبه  نموده است .

روایات فراوانی دربارة اعمال روز عرفه و هنگام وقوف در عرفات، به ویژه کیفیت دعا در آن موقف نقل شده که بخشی از آنها در خصوص دعاهای آن روز، مانند دعای عرفه امام حسین و دعای امام سجّاد(ع) است و بخشی نیز در اهتمام و ترغیب به دعا کردن به دیگران است، به گونه‎ای که برخی شاگردان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) همه همّ خود را در آن سرزمین که دعاها در آن مستجاب است، صرف دعا برای غیر می‎کردند.

علی‎بن ابراهیم در این باره از پدرش نقل کرده که گفت: عبدالله بن جندب را در عرفات دیدم که زمانی طولانی دست به سوی آسمان بلند کرده، سیلاب اشک از گونه‎هایش بر زمین سرازیر بود، به گونه‎ای که من شخص دیگری را اینچنین در حال مناجات ندیدم. هنگامی که مردم از عرفات عازم مشعر بودند به او گفتم: کسی را بهتر از تو در حال نیایش ندیدم.

عبدالله گفت: به خدا سوگند در آن حال فقط برادرانم را دعا می‎کردم؛ زیرا از امام کاظم(ع) شنیدم که فرمود: کسی که به دور از چشم برادر (ایمانی)اش در حق وی دعا کند از جانب عرش ندا داده می‎شود که صدهزا برابر آنچه برای او خواستی نصیب تو خواهد شد: «من دعا لأخیه بظهر الغیب نودی من العرش: ولک مأة ألف ضعف مثله». پس شایسته نبود که من صدهزار برابر دعای مستجاب را به خاطر یک دعا که برآورد شدنش معلوم نیست واگذارم. (کافی، 2/508 و 4/465) مشابه این نقل، دربارة دیگر صحابه نیز روایت شده است. (کافی، 4/465 ـ 466)


مراسم با شکوه اعمال روز عرفه بعد از ظهر تا غروب آفتاب روز شنبه در شبستان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) مانند سالهای گذشته همراه سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین ماندگاری و قرائت ادعیه روز عرفه توسط حاج سید مهدی میر داماد برگزار می گردد.

عوامل این برنامه:

تهیه کننده: هاشمی

گوینده:
خانم فراهانی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.