جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

دلاور نخیله - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

دلاور نخیله

دلاور نخیله


Loading the player...

دلاور نخيله

 

نخيله نام محلي است بر سر راه کوفه و شام ، زماني که حضرت علي (ع) کوفه را مرکز حکومت خود قرار داد ، نخيله را لشگرگاه کوفه کرد و بدین ترتیب آن مکان تبدیل به پایگاه نظامی می شد. پس از آن نخیله تا مدت ها محلی برای گرد آمدن لشکر کوفه بود. تنها قبيله معتبري که در نخيله ساکن بودند قبيله بني کلب بود. شخصيت اصلي اين نمايش عبدالله بن عمير است که از همين خاندان و از سرداران بزرگ جنگ هاي جهادي در آن زمان است.

عبد الله در طی جنگهایی که در ایران داشته سالها از نخیله دور بوده و اکنون پس از سالها به همراه همسرش " ام وهب" در حال حرکت به سوی نخیله است .

آن ها در بیابان خشک کربلا با " انس ابن حارث" مواجه میشوند که تک وتنها خیمه ای برپا کرده و در گودالی در حال خواندن نماز است. پس از نماز به او میگوید در انتظار یارانی است که از مکه  می آیند.

همچنین " عمروبن حجاج زبیدی" که اهل جماعت است یعنی هم برای صحابه پیامبر(ص) احترام قائل است هم برای اهل بیت(ع) مکرم ایشان، به او میگوید: کوفیان نامه های دعوت بسیاری برای حسین(ع) نوشته اند و اکنون در انتظار پاسخ امام جهت آمدن به کوفه هستند و از عبدالله خواست که در این میان با آنها هم تصمیم شواد.اما عبدالله در کمال تعجب عمرو با وی مخالفت می کند.

داستان حول ترديد اين شخصيت در پيوستن با عدم همکاري با امام حسين (ع) است.

 

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: مهدي صباغ زاده

کارگردان : علي فرحناک

بازيگران : حميد لاجوردي، علي فرحناک، کوروش زارعي، امير حسين ياوري، الهام رسولي، زهرا محمد باقري

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.