رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

دولت‌ها هنوز برای عفاف و حجاب کاری نکرده‌اند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

دولت‌ها هنوز برای عفاف و حجاب کاری نکرده‌اند


یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: حجاب و عفاف برای مسلمانان یک نماد است؛ دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و قول می‌دهند که در این زمینه اقدامات عاجل انجام می‌دهند، ولی هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

آیت‌الله سبحانی؛

آیت الله العظمی جعفر سبحانی در درس تفسیر سوره احزاب که در مدرسه علمیه حجتیه قم برگزار شد، گفت: سوره‌های قرآن بعضا نامی دارند که در خود آن سوره به آن پرداخته شده است.

وی افزود: سوره احزاب نیز از همین سوره‌های الهی است که در ۷۳ آیه به جریان جنگ احزاب میان پیامبر(ص) و مشرکان و گروه‌های مخالف ایشان اشاره دارد.

استاد برجسته حوزه بیان کرد: احزاب جمع حزب بوده و به معنی گروهی است که با یک ایده خاص گردهم جمع شده و به دنبال کاری مشترک هستند، در اینجا نیز جمع این حزب‌ها برای نابودی اسلام بسیج شدند.

وی گفت: این سوره از سوره‌های مدنی قرآن یعنی پس از هجرت است، شکل، سیاق تعیین نوع کلام وحی نیز مشخص می‌کند که این سوره مختص به سال ۵ پس از هجرت بوده و مرتبط به سوره‌های مدنی است.

آیت الله سبحانی بیان کرد: اسوره احزاب دارای ۷۳ آیه است، ولی برخی گروه‌های اهل سنت ذکر کرده‌اند که این سوره همپای سوره بقره بوده،   ولی این گونه نیست و علمای بزرگ شیعه و سنی این بحث را اصلا قبول ندارند.

تهمت ناروا به شیعه

وی گفت: برخی به ما تهمت ناراوای قائل بودن به تحریف قرآن را می‌زنند، در حالی که اصلا ائمه(ع) و علمای ما قائل به این سخن بودند؛ آنها این بحث را در قالب بحث «نسخ التلاوه» بیان می‌کنند که نگویند ما قائل به تحریف هستیم، در حالی که این سخن از ریشه دروغ است؛ زیرا مگر می‌شود یک سوره بیش از ۲۰۰ آیه خود را در طول زمان تحریف شده و از بین رفته شده ببیند.

شهادت ۱۲۵ نسل از علمای شیعه به عدم تحریف قرآن

این مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: در کتابی که توسط آستان قدس رضوی در همین باره منتشر شد، آمده است ۱۲۵نسل از علمای شیعه نقل کرده‌اند قرآن تحریف نشده و اگر کسی این نسبت ناروا را به ما دهند کاملا دروغ و اشتباه است؛ آنها یا از سر نادانی و یا از عمد این سخنان را بیان می‌کنند.

وی با ذکر این مطلب که هر سوره‌ای برای خود هدفی دارد، گفت: این هدف غیر از فهرست بوده و این سوره نیز دارای اهداف خاصی است که این اهداف در قالب چندین محور بیان شده است.

آیت الله سبحانی بیان کرد: اولین هدف این سوره بیان مبارزه پیامبر(ص) با خرافات و تعابیر غلط بود؛ دومین هدف بیان نوع خندق کندن مسلمانان در حاشیه بیابانی مدینه بود و سوم، داستان‌های پر از اندرز و جالب پیامبر(ص) و همسران ایشان است.

جمهوری اسلامی باید از نظر حجاب نمونه باشد

وی گفت: محور آخر نیز محور حجاب و عفاف است که برای مسلمانان ما یک نماد است؛ دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و قول می‌دهند در این زمینه اقدامات عاجل انجام می‌دهند، ولی هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

این مفسر قرآن بیان کرد: جمهوری اسلامی باید از نظر حجاب نمونه باشد و مسئله عفاف نیز در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخودردار است و باید عفاف در همه جای این کشور به چشم بیاید.

آدرس کوتاه :