حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۷

دولت به دنبال رونق اقتصادی صنعت ساختمان بدون نیاز سنجی است - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 مهندس سعادت طلب استاد دانشگاه گفت:انتظارات از صنعت مسکن در سبد اقتصادی کشور زیاد است و این صنعت بار صنایع دیگر را نیز به دوش میکشد که صنعت مسکن برای پوشش دادن به این نگاه، بدون برنامه ریزی اقدام به تولید خانه های خالی و بی کیفیت کرده است.

مهندس سعادت طلب استاد دانشگاه در برنامه گفتگوی خبری گفت: اخلاق در حوزه مهندسی ساختمان کاملا رعایت نمیشود و دلیل عمده آن قوانین و انتظارات بالا از وضعیت مسکن است.

سعادت طلب با اشاره به اینکه مقصر اصلی دولت است چون دولت به دنبال رونق اقتصادی صنعت ساختمان بدون نیاز سنجی است، افزود:انتظارات از صنعت مسکن در سبد اقتصادی کشور زیاد است و این صنعت بار صنایع دیگر را نیز به دوش میکشد که صنعت مسکن برای پوشش دادن به این نگاه، بدون برنامه ریزی اقدام به تولید خانه های خالی و بی کیفیت کرده است.

وی یکی دیگر از مشکلات بخش ساختمان را نگاه اقتصادی به این صنعت دانست و گفت:منفعت طلبی در این بخش و جهل در قوانین صدمات زیادی را به صنعت ساختمان وارد کرده است.

استاد دانشگاه معماری با بیان اینکه بیشتر مجریان ساختمانی غیر متخصص هستند که نظرات مالک را اجرا میکنند و مالک به دنبال منفعت شخصی است ، گفت: هزینه ناظر حکومتی نیز توسط مالک پرداخت میشود که این امر گزارش ناظران را تحت تاثیر قرار میدهد.

سعادت طلب خاطرنشان کرد: صنعت ساختمان نیز مانند مشاغل دیگر نیاز به رعایت اخلاق حرفه ای دارد که این امر تنها با آموزش و فرهنگ سازی اتفاق خواهد افتاد.

وی تصریح کرد: گام اول اجرای اخلاق حرفه ای  انجام ندادن کاری است که تخصص نداریم و گام دوم برآوردن انتظارات افرادی است که در این صنعت فعالیت میکنند اما دستمزد درخور دریافت نمیکنند.

طلوعی معاون مسکن وساختمان اداره کل راه وشهرسازی در تماس تلفنی با استودیو گفتگوی خبری گفت: سه عامل نظارت و طراحی ، اجرا و مصالح ساختمانی در کیفیت ساختمان ها موثر است که مصالح ساختمانی ما به استاندارد های دنیا نرسیده است.

طلوعی افزود: این سه عامل باید همزمان و درکنار یکدیگر تکامل پیدا کند و به طور مثال اگر صنعت کیفیت مصالح را بالا نبرد با نظارت و اجرا نمیتوان ساختمان با کیفیت تولید کرد.

وی با اشاره به  اینکه قم به عنوان دبیرخانه دائمی نظامنامه اخلاق حرفه ای در صنعت ساختمان منصوب شده است عنوان کرد:  نظامنامه اخلاق حرفه ای در صنعت ساختمان در سال 95 تدوین و  به همه اشخاصی که در امر ساخت و ساز فعالیت میکنند ابلاغ شده است.

معاون مسکن وساختمان اداره کل راه وشهرسازی با بیان اینکه برای تخطی از مباحث اخلاق حرفه ای در صنعت ساختمان مجازاتی پیشبینی نشده است گفت: عمل به این نظام نامه برای تمامی افراد حوزه ساخت وساز الزام آور است اما بخشنامه برای این الزام آوری و مجازات خاطیانی که به این نظامنامه عمل نمیکنند تدوین نشده است.


آدرس کوتاه :