جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

راه‌اندازی شهر هوشمند در دستور کار شهرداری قم است‌ - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

راه‌اندازی شهر هوشمند در دستور کار شهرداری قم است‌


رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به اینکه راه اندازی شهر هوشمند می‌توان از هدر رفت انرژی بکاهد، گفت: راه اندازی شهر هوشمند در دستور کار شهرداری قم است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم:

علی ملک لی در اولین گردهمایی مدیران، اساتید و کار‌شناسان فناوری اطلاعات که  در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه شهر هوشمند در قم، اظهار داشت: در شهرداری و شورای شهر قم برنامه‌ریزی‌هایی برای توسعه شهر هوشمند که فرآیند تصمیم گیری بدون دخالت انسان است انجام شده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با بیان اینکه برای رسیدن به شهر هوشمند بایدفعالیت‌های انسان را ابتدا الکترونیک و بعدهوشمند کرد، افزود: امروزه بحث استفاده ازانرژی کاملاً توسط انسان و با دست کنترل می‌شود که همین امر سبب هدر رفتن مقدار زیادی از انرژی شده است.

ملک لی با تاکید بر اینکه می‌توان درصد نور اتوبان‌ها را وقتی ترددی صورت نمی‌گیرد کاهش داد، تصریح کرد: در تونل غدیر مبلغ بسیار زیادی برای برق پرداخت می‌شود و این تونل به دلایل جغرافیایی در روز نور بیشتری احتیاج دارد که این مباحث با هوشمند سازی شهر می‌تواند کنترل شود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با بیان اینکه مدیریت اتوماتیک ساختمان‌ها باید در ساخت و سازهای جدید لحاظ شود، تاکید کرد: با این کار می‌توان در مصرف انرژی صرفه جویی کلانی کرد.

وی با اشاره به اینکه حتی مدت زمان چراغ قرمز خیابان هم می‌تواند مدیریت شود، افزود: دربسیاری از مواردی که هیچ ماشینی در خیابان تردد نمی‌کند باید براساس قانون پشت چراغ قرمز بیاستیم که این می‌تواند به وسیله هوشمند سازی شهر مدیریت شده و از هدر رفت زمان جلوگیری کرد.

ملک لی با بیان اینکه معضل کمبود وقت برای همه در دنیای امروز وجود دارد، خاطرنشان کرد: ترافیک‌هایی که توسط انسان ایجاد شده است که اگر به سیستم واگذار شود سیستم به صورت خودکار آن را مدیریت می‌کند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به اینکه در بحث شهر هوشمد به 6 مورد توجه قرار می‌گیرد، تصریح کرد: یکی از این مولفه‌ها اقتصاد هوشمند که در آن به دنبال کسب و کار‌های هوشمند و جدید هستیم.

وی با اشاره به اینکه در مولفه حمل و نقل هوشمند هر چیزی که در پویایی هوشمند دخیل است باید لحاظ شود، تاکیدکرد: وقتی در خیابانی تصادف می‌شود سیستم متوجه شده و به صورت و راه‌ها را مدیریت کرده و از ایجاد ترافیک جلوگیری می‌کند.

ملک لی با بیان اینکه در هوشمند سازی شهر باید به بحث سلامت الکترونیک هم توجه شود، تاکید کرد: حاکمیت هوشمند هم به دنبال شفاف سازی در پراخت خدمات به مردم است و می‌توان بسیار کمک کننده باشد چون انسان خطا پذیر است و اعتراض ارباب رجوع را هم در پی دارد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم افزود: مردم هوشمند باید در بحث هوشمند سازی شهر بیش از همه بر مردم توجه قرار گیرد چون مردم مخاطب این اقدامات هستند و می‌خواهند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از شهرداری قم پایانامه‌های دانشجویی در زمینه آی تی استقبال می‌کند، افزود: 3 عدد از این پایانامه‌ها تبدیل به پروژه شده است و برای سایر پایانامه‌ها هم بر اساس کیفیت قیمت گذاری شده وخریداری می‌شود.

ملک لی با بیان اینکه سامانه اطلاعات مکانی را می‌توانیم در اختیار تمام ادارات قرار دهیم، خاطرنشان کرد: این سامانه به این طریق عمل می‌کند که هر اداره‌ای می‌تواندهر اتفاقی در اداره می‌افتد و هر اقدامی که صورت می‌گیرد به این سامانه اضافه کند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به اینکه تمام ساختمان‌های شهرداری باتکنولوژی به هم متصل شده‌اند، تاکید کرد: 70 درصد تماس‌های شهرداری با خود ساختمان‌های شهرداری بود که با استفاده از این تکنولوژی‌ها یک پارچه و در هزینه‌ها صرفه جویی شده است./تسنیم

آدرس کوتاه :