جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

رایحه - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

رایحه

رایحه


Loading the player...

سیمای مرکز قم اقدام به طراحی و تولید برنامه ای با هدف آموزش روش تجوید قرآن به زبان ساده با بهره مندی از اساتید برتر قرآن نمود. این برنامه به عنوان رایحه هر روز ساعت 17:45 و تکرار آن روز بعد ساعت 6:15 از شبکه نور پخش میشود.

تجويد به معناى نيكو ادا‌كردن الفاظ قرآن است و مجموعه قوانينى است كه چگونگى قرائت صحيح و زيبا را به ما مى‌آموزد.

از زمان پيامبر اكرم(ص) قرآن با تجويد قرائت مى‌شده است، گرچه علم تجويد به‌معناى مجموعه قوانينى كه چگونگى قرائت صحيح و زيبا را به ما مى‌آموزد، در قرن چهارم تدوين گرديد. نخستين كسى كه فنّ تجويد را تدوين كرد، ابومزاحم موسى بن عبيدالله خاقانى بغدادى، است.

خداوند در آيه 4 سوره مزمل، در مورد تلاوت قرآن مى‌فرمايد: (...وَ‌رَتِّلِ الْقُرْءَانَ تَرْتِيلاً); ... قرآن را شمرده و با تأنى بخوان.

ترتيل در اصل به معناى تنظيم و ترتيب موزون است و در آيه به معناى خواندن آيات قرآن با تأنّى و نظم لازم، اداى صحيح حروف، تبيين كلمات، دقّت و تأمّل در مفاهيم و تفكر در نتايج آن است.
از آيه ياد شده رعايت تجويد در قرائت قرآن استفاده مى‌شود.

در روايتى امام صادق(ع) مى‌فرمايد: «ترتيل يعنى در آيات قرآن مكث كنى و آن را با صداى خوب بخوانى.»و تا تجويد را فرا نگيريم، نمى‌توانيم قرآن را با صداى خوب بخوانيم.
بنابراين، اصل تجويد از آغاز اسلام بوده و طرح استعمارى نيست. قرائت زيبا و درست قرآن نه تنها با انديشه و تدبّر در قرآن منافات ندارد، بلكه خود راهى براى انديشه و تدبّر در آيات قرآن است.
يادآورى اين نكته ضرورى است. همان‌گونه كه نبايد در كارهاى ديگر افراط كرد، در تجويد هم نبايد افراط كرد. اعتدال بايد در هر كارى رعايت شود. متأسّفانه امروزه بسيارى از مسلمانان از اين واقعيت فاصله گرفته، از قرآن تنها به الفاظى اكتفا نموده‌اند و تلاش‌شان تنها ختم سوره و قرآن است، بى آن‌كه بدانند اين آيات براى چه نازل شده و چه پيامى را ابلاغ مى‌كند. درست است كه الفاظ قرآن نيز محترم و خواندنش فضيلت دارد، ولى نبايد فراموش كرد كه اين الفاظ و تلاوت، مقدمه فهم محتوا و عمل به آن است.

فنّ صحيح خواندن قرآن را تجويد گويند. «تجويد» مصدر باب تفعيل و در لغت به‌معناى نيكى و به خوبى انجام دادن كارى است و در اصطلاح: «صحيح خواندن قرآن و خوب ادا كردن حروف و شناختن وقف‌هاست».
«تجويد» زاييده «علم قرائت» است كه براى تسهيل تلاوت، قواعدى از قرائت‌هاى هفت‌گانه يا ده‌گانه را استنباط كرده و به نشر و تدوين آن پرداخته‌اند.

سابقه و قدمت تجويد به زمان رسول اكرم(ص) و حضرت على(ع) باز مى‌گردد و آن بزرگواران هر يك در اهميت و اهتمام صحيح‌خوانى قرآن و به ويژه حضرت‌على(ع)، كه از تجويد اسم آورده‌اند، سخنانى فرموده‌اند.
مباحث تجويد عبارت است از: مخارج حروف و صفات حروف، احكام تنوين و نون ساكن، شامل مباحثى از قبيل ادغام، اخفا، اظهار، ابدال و‌....

 

 
سال تولید: 1394

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده و کارگردان: آقاي نيکونيا

کارشناس :آقاي حسن فرقاني ها 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.