جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

رخ‌داد اخیر مکه نشان از ضعف مدیریتی خادم‌الحرمین است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

رخ‌داد اخیر مکه نشان از ضعف مدیریتی خادم‌الحرمین است


یکی از مراجع تقلید گفت: طبق گفته قرآن کریم حکومت اسلامی باید قدرت بسیاری داشته باشد تا در جریانات‌های جهان تاثیرگذار باشد و رخ‌داد اخیر مکه نشان از ضعف مدیریتی خادم‌الحرمین است.

آیت‌الله نوری همدانی:

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی‌العالمیه که در سالن همایش مجتمع عالی امام خمینی برگزار شد، با بیان اینکه حوزه‌های علمیه جوامع اسلامی کنونی امتداد حوزه‌های علمیه دوران ائمه اطهار(ع) است تصریح کرد: فقه و فقاهت پیکره و ریشه علم است به همین علت باید به تفقد در دین توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه درک دقیق از معارف دینی بدون فقاهت تحقق نمی‌یابد عنوان کرد: درک عمیق و جامع از دین اسلام یکی از نیازهای ترویج اسلام ناب محمدی به جهانیان است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: فرد مسلمان باید از معارف اعتقادی، عبادی، اخلاقی، اقتصادی، معاشرتی، فرهنگی، سیاسی، حکومتی، قضایی و جهادی شناخت مناسبی داشته باشد تا بتواند به جایگاه فقاهت رسیده و آموزه‌های دین مبین اسلام را در دنیا ترویج دهد.

وی با تاکید بر اینکه معارف عبادی ارتباط میان انسان و خداوند تبارک و تعالی را مستحکم می‌کند ابراز کرد: شیوه ارتباط جامعه مسلمان با دیگران و حقوق مطرح شده در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به اینکه طبق گفته قرآن کریم مسلمان باید با حاکمیت رهبری عالم، حکومتی را برای اجرای قوانین دین اسلام برپا کنند مطرح کرد: اگر دو کشور مسلمان با یکدیگر جنگ کردند دیگر کشورهای مسلمان باید از کشور مظلوم‌تر حمایت کنند هر چند ایجاد حکومت واحد مسلمان از این تضادها جلوگیری می‌کند.

وی از تحولات انقلاب اسلامی در جهان یاد کرد و گفت: فقاهت امام خمینی(ره) سبب شده که ایشان بتوانند در عرصه‌های مختلف جامعه اسلامی تاثیرگذار باشند و اکنون بسیاری از دانشمندان و فرهیختگان در کشورهای مختلف اسلامی و غیراسلامی برای رسیدن به جایگاه ایشان در تلاش هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه فقها رسالت انبیاء الهی را ادامه می‌دهند یادآور شد: جریان کفر در هیچ زمانی همانند دوران کنونی با توان و قدرت برای مقابله با اسلام بر نخواسته است و طلاب باید نسبت به وضعیت زمان خود شناخت مناسبی داشته باشند.

وی معنای شناخت زمان را آگاهی از نقشه‌های دشمنان و رسیدن به راه‌های مقابله با آن‌ها دانست و ادامه داد: طبق گفته قرآن کریم حکومت اسلامی باید قدرت بسیاری داشته باشد تا بتواند در جریانات‌های جهان تاثیرگذار باشد، رخ‌داد اخیر مکه نشان از ضعف مدیریتی خادم‌الحرمین است.

آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه برجام مسائل مختلفی را مشخص کرده است تصریح کرد: طلاب باید در عرصه‌های مختلف آگاهی مناسبی داشته باشند تا بتوانند به خوبی مقابل شبهات دشمن پاسخگو باشند.

وی با اشاره به اینکه اولیاء اسلام رسالت آینده علما را به خوبی مشخص کرده‌اند اضافه کرد: ملت مسلمان اکنون زیر بار هجمه‌های تبلیغاتی دنیای استکبار هستند به همین علت نباید در میان یکدیگر اختلاف داشته باشند.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: برخی افراد دین اسلام را تحریف کرده و می‌گویند اسلامی که هزار و 400 سال پیش مطرح شده نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه کنونی باشد اما علما اسلام با فعالیت‌های علمی خود به خوبی پاسخ این افراد را بیان کرده‌اند.

وی از جایگاه اسلام در جهان کنونی یاد کرد و گفت: ایجاد اختلاف میان مسلمان دین را مورد تهمت قرار می‌دهد و علما را منزوی می‌کند و این عامل در دهه‌های اخیر مشکلات بسیاری برای دین اسلام به وجود آورده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اخلاق، ارتباط با خداوند و معنویت باید مورد توجه طلاب قرار گیرد اظهار کرد: دشمن با ضربه‌های خود فاصله بسیاری میان مسلمانان ایجاد کرده اما به لطف خداوند اکنون در برخی از مناطق جهان مردم تشنه فرهنگ اهل بیت(ع) و اسلام هستند./ فارس

آدرس کوتاه :