رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

رسیدگی به 35 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

رسیدگی به 35 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان قم


معاون قضایی دادگستری استان قم گفت: شوراهای حل اختلاف استان قم بر روی 35 هزار و 667 پرونده اعلام نظر کرده و قضات هم براساس نظر اعضای شورا رای صادر کردند.

معاون قضایی دادگستری استان قم خبر داد

سید حمید اسماعیلی امروز در نشست خبری که ظهر امروز در دادگستری کل استان قم برگزار شد ‌اظهار کرد: شورای حل اختلاف از سال 1381 تاسیس و چهار هدف را دنبال کرده است که کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی، ‌توسعه مشارکت‌های مردمی و سپردن کار به مردم و برطرف کردن اختلافات محلی از اهداف تاسیس و تشکیل شورای حل اختلاف در دستگاه قضایی است.

وی با بیان اینکه شورای حل اختلاف موجب برطرف کردن اختلافات محلی در همان محل می‌شود تصریح کرد: با تشکیل شورای حل اختلاف، لازم نیست مردم برای تقاضای انحصار وراثت به دستگاه قضایی مراجعه کنند و یک قاضی این کار را انجام دهد بلکه کسی که قاضی نیست هم می‌تواند انحصار وراثت انجام دهد.

معاون قضایی دادگستری استان قم با اشاره به آمار پرونده‌هایی که سال گذشته در شورای حل اختلاف قم وارد شده است بیان کرد: 61 هزار و 329 پرونده حقوقی و کیفری در شورا وارد شد که از این شمار 41 هزار و 293 پرونده قابلیت صلح و مصالحه داشت که از این شمار 18 هزار و 194 پرونده با صلح مختومه شد و این آمار نشان از موفقیت 44 درصدی شورا دارد.

وی با بیان اینکه 40 درصد کسانی که در شوراهای حل اختلاف فعالیت دارند را بازنشستگان کشوری و لشکری تشکیل می‌دهند تصریح کرد: این افراد به عنوان عضو افتخاری وارد شورای حل اختلاف می‌شوند.

اسماعیلی ادامه داد: 40 درصد فعالان شوراهای حل اختلاف از حوزه‌های علمیه جذب می‌شوند و زمانی که مردم در شوراها با یک روحانی و اخلاق حسنه ایشان مواجه می‌شوند بسیاری از اختلافات را کنار می‌گذارند و ما در این زمینه بسیار موفق هستیم.

وی اضافه کرد: 20 درصد از دیگر فعالان شورای حل اختلاف نیروهایی هستند که کارشناسی و یا کارشناسی ارشد حقوق دارند و در فرصت زمانی یک تا دو ساله که برای آزمون‌های وکالت و قضاوت آماده می‌شوند و در شوراهای حل اختلاف به صورت رایگان حضور پیدا می‌کنند.

معاون قضایی دادگستری استان قم با اشاره به قانون مصوب سال 87 در خصوص رسیدگی به پرونده‌های حقوقی بیان کرد: شورا رای برای این پرونده‌ها صادر نکرده و فقط جمع آوری ادله و تحقیقات آن را برعهده دارد و سپس نظر خود را همراه با ادله و تحقیقات صورت گرفته به قاضی ارائه می‌کند.

وی از فعالیت 13 قاضی در شوراهای حل اختلاف قم خبر داد و تصریح کرد: این قضات داخل شعبه‌های شورای حل اختلاف حضور دارند که یک نفر آنان قاضی دیوان عالی کشور و چهار قاضی تجدید نظر و چند نفر نیز از دادسرا هستند.

اسماعیلی با اشاره به پرونده‌های رسیدگی شده در سال 93 گفت: 35 هزار و 667 پرونده توسط اعضای شوراهای حل اختلاف نظر داده و قضات هم بر اساس نظر اعضای شورا رای صادر کردند.

وی ادامه داد: قضات در رسیدگی به پرونده‌های شوراهای حل اختلاف حدود 90 تا 95 درصد نظریه‌های اعضای شورا را پذیرفته و بر همان اساس رای صادر کردند و حدود 5 درصد نیز ممکن است نظریه اعضای شورا پذیرفته نشود.

معاون قضایی دادگستری استان قم ادامه داد: از شمار پرونده‌هایی که در شوراهای حل اختلاف وارد شد و براساس نظرات اعضای شورا حکم صادر شده بود به حکم 2هزار و 93 پرونده اعتراض شده و از این شمار حکم 296 پرونده نقض شد.

وی با اشاره به شمار شعبه‌های شوراهای حل اختلاف در قم گفت: 106 شعبه شورای حل اختلاف در استان قم فعالیت دارند که 19 شعبه آن مربوط به روستاها بوده و 87 شعبه شهری است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه نیمی از شعبه‌های شهری جزایی و نیمی از شعبه‌های شهری حقوقی است گفت: 65 درصد پرونده‌های تصادفات در شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود که با رای شورا از بیمه خسارت دریافت می‌کنند.

// فارس

آدرس کوتاه :