جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

روحانیت وظیفه صیانت از جایگاه بصیرت‌آفرینی را بر عهده دارند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

روحانیت وظیفه صیانت از جایگاه بصیرت‌آفرینی را بر عهده دارند


دادستان کل کشور گفت: روحانیت وظیفه صیانت از جایگاه فیضیه که مرکزیت انقلاب اسلامی و جایگاه بصیرت‌آفرینی در جامعه بشری است را بر عهده دارد زیرا این جریان مورد کینه دشمنان قرار گرفته است و تلاش می‌کنند به این جایگاه آسیب برسانند.

دادستان کل کشور در مدرسه فیضیه قم:

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مراسم سوگواری شهادت امام صادق(ع) که سه‌شنبه شب در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، با بیان اینکه امام صادق(ع) شاگردان بسیاری را برای ترویج آموزه‌های اسلامی تربیت کرده‌اند مطرح کرد: علوم مرتبط با مسائل دینی نسبت به علوم دیگر تفاوت‌های بسیاری دارد.

 

وی با اشاره به اینکه نشانه‌های خداوند تبارک و تعالی به خوبی در علوم مختلف قابل مشاهده است ابراز کرد: شناخت خداوند متعال، هستی شناسی، آسیب‌شناسی و راه شناسی انسان را کمک می‌کند تا در حوزه‌های مختلف معرفتی گام بردارد.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: ابزار شناخت در اختیار انسان‌های مختلف قرار دارد اما استفاده از این ابزار باید مورد توجه افراد قرار گیرد؛ برخی از این ابزار استفاده نمی‌کنند به همین علت روایات و قرآن کریم به صورت مستمر به آن‌ها هشدار می‌دهد.

وی با بیان اینکه معرفت نداشتن انسان را به گمراهی و پستی می‌رساند تصریح کرد: به فرموده حضرت صادق(ع) انسانی که می‌خواهد از ابزار معرفت استفاده کند باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد که افراد نیک جامعه اسلامی از این ویژگی‌ها برخوردارند.

رئیسی با تاکید بر اینکه شناخت آیات نورانی قرآن و تبیین آموزه‌های دینی بدون فرموده‌های امام صادق(ع) و امام باقر(ع) محقق نمی‌شد عنوان کرد: افرادی که برای ترویج آموزه‌های دینی کوشا هستند باید از امام صادق(ع) الگوبرداری کنند؛ علم نوری است که خداوند در قلب هر فردی که بخواهد قرار می‌دهد و حقیقت علم در عبودیت است.

وی به احادیثی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: اگر انسان عبد شود عالم لشکر او می‌شود زیرا خداوند برای بندگان خود بر اساس درجه ایمان و تقوا پاداش و قدرت می‌دهد.

رئیسی از ویژگی‌های امام خمینی(ره) یاد کرد و افزود: جاودانگی هدف، ایشان را در جامعه اسلامی سرافراز کرد و ایمان به خداوند تبارک و تعالی سبب شد بتواند در مقابل رژیم شاهنشاهی ایستادگی کند.

وی با اشاره به برخی از حرکت‌های امام خمینی(ره) برای زنده‌کردن روحیه ظالم‌ستیزی مردم ایران اظهار کرد: رژیم شاهنشاهی برای نابودی کامل فیضیه گام برداشت اما اراده پروردگار نظام‌سازی فقه امام صادق(ع) به دست فردی فقیه و ایجاد نظام اسلامی مبتنی بر فقه امام جعفر صادق(ع) است و ولایت فقیه یعنی ولایت افرادی که می‌خواهند جامعه اسلامی را به سمت عمل صالح سوق دهند.

رئیسی ادامه داد: در جمهوری اسلامی کلمه مقدس به اصطلاحات متفاوت نظام اضافه می‌شود و این موضوع اهمیت مقدس بودن نظام اسلامی ایران را یادآور می‌کند تا هیچ  خلاف شرعی در حوزه‌های مختلف این نظام به تصویب نرسد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه عاملان نظام اسلامی با تکیه بر مقدس بودن نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف گام برمی‌دارند مطرح کرد: اکنون روحانیت وظیفه صیانت از جایگاه فیضیه که مرکزیت انقلاب اسلامی و جایگاه بصیرت‌آفرینی در جامعه بشری است را بر عهده دارد زیرا این جریان مورد کینه دشمنان قرار گرفته است و آن‌ها تلاش می‌کنند به این جایگاه به عنوان بخشی موثر در انقلاب اسلامی آسیب برسانند.

رئیسی با تاکید بر اینکه بزرگان جامعه باید برای حراست از جایگاه اسلام ناب محمدی گام بردارند عنوان کرد: دشمن اکنون تهاجم فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است و مردم به عنوان مهم‌ترین مولفه قدرت در نظام اسلامی تلقی می‌شوند و ایران اسلامی که شهدایی همچون شهدای غواص را برای دفاع از ارزش‌های دینی فدا کرده است می‌تواند با فرمان نایب امام زمان(عج) در عرصه نظامی نیز مقابل دشمن ایستادگی کند.

وی به نقاط اشتراک وصیت‌نامه شهدای هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: این حضور و دلدادگی‌ها در پرتو آموخته‌ها و دانش آموخته‌های عالم عامل در مکتب امام صادق(ع) است؛ تفاوت اساسی میان روحانیت و مدعیان اصلاحیت بشری و روشنفکرها این است که آن‌ها به مردم می‌گویند به سمت خوبی‌ها بروید اما روحانیت در این عرصه در قله قرار دارد زیرا می‌گوید به سمت خوبی‌ها بیایید.

رئیسی از آمار بالای شهدای قشر روحانیت در هشت سال دفاع مقدس یاد کرد و گفت: علما پای میثاق‌های خود ایستادگی خواهند کرد و برای تعالی جامعه اسلامی خواهند کوشید./ فارس


آدرس کوتاه :