جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

روح تفاهم را در حوزه نهادینه کنیم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

روح تفاهم را در حوزه نهادینه کنیم


یکی از مراجع تقلید گفت: باید روح تفاهم را در حوزه و بین طلبه‌ها نهادینه کنیم.

آیت الله علوی گرگانی؛

یکی از مراجع تقلید گفت: باید روح تفاهم را در حوزه و بین طلبه‌ها نهادینه کنیم.

آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی‌گرگانی پیش از ظهر امروز در دیدار با مسئولان نشریه عهد با اشاره به اینکه گروه‌های فعال فرهنگی در حوزه باید در یک مسیر حرکت کنند، گفت: وحدت خاصه خداوند،‌ پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) است.

وی افزود: خداوند همیشه در قرآن انسان‌ها را به وحدت و دوری از تشتت و تفرقه دعوت کرده است چراکه تشتت موجب اختلاف و فتنه در جامعه شده و تمام نعمت‌های جامعه را از بین می‌برد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در هر مذهب و آیینی اصل وجودی انسان برای جامعه با برکت بوده و ایجاد تشتت در جامعه‌ موجب از بین رفتن این خاصیت وجودی انسان می‌شود که در همین راستا خداوند تبارک و تعالی در قرآن می‌فرماید از وحدت و یکدلی افراد در جامعه بوی خوشی استشمام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خداوند همیشه بر عدم منازعه و دوری از اختلافات انسان‌ها با یکدیگر تاکید کرده است، گفت: دلیل این تاکیدات از بین رفتن خاصیت انسان‌ها در منازعات است چرا که در جهان‌ می‌بینیم هرگاه بین کشورها و ملل روابط حسنه برقرار شده بازار آنها گرم و مناسبات خوبی برقرار شده، اما هرگاه اختلاف و جنگ بوده جزء مشکلات خاصیتی برای جوامع انسانی نداشته است.

علوی‌گرگانی تصریح کرد: بشر طبع انس داشته و ذاتاً دوست دارد در کنار دیگر انسان‌ها قرار گیرد همین موضوع نشان ‌می‌دهد وحدت از فطرت‌های خداوندی است و برای همین انسان‌ها دوست دارند در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی جمع شدن زیر خیمه وحدت را موجب اجماع خاصیت‌ انسان‌ها دانست و گفت: روح تفاهم را باید در حوزه و بین طلبه‌ها نهادینه کنیم، جمع‌آوری سخن و رفتار بزرگان برای ایجاد فضای وحدت کمک زیادی می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: در بین 124 هزار پیامبری که خداوند برای راهنمایی انسان‌ها فرستاده بود هیچ‌گاه اختلافی به وجود نیامد و همیشه نیز یکدیگر را تأیید می‌کردند این موضوع در مورد خاتم پیامبران هم وجود داشت که همه انبیا آمدن وی را مژده داده و ایشان را تأیید کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه روحانیون نیز باید اینگونه رفتار کنند، ادامه داد: حوزویان باید یکدیگر را تأیید کنند چرا که اسلام آمد تا روح وحدت را در تمام مردم ایجاد کند.

علوی‌گرگانی تصریح کرد: به همان نحوی که ائمه معصومین (ع) با احزاب مختلف کنار آمده و آنها را بدون هیچگونه جسارتی راهنمایی می‌کردند باید با سلیقه‌ها و حزب‌های گوناگون رفتار کنیم.

آدرس کوتاه :