رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

زخمی عمیق در دل شهر / روایتی تلخ اما واقعی از معابر پرتردد قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

زخمی عمیق در دل شهر / روایتی تلخ اما واقعی از معابر پرتردد قم


اگرچه دین مبین اسلام همواره کمک به دیگر مسلمانان را گوشزد می‌کند اما امروزه این کمک به همنوع خود مبدل به گداپروری گشته تا جایی که همواره در کمک به این نوع افراد، آدمی بر سر دوراهی یقین و شک قرار می‌گیرد.

چه بسا روزهایی که در گذران از پیاده رو و خیابان‌های اطراف حرم و مسیرهای پرتردد محدود به مرکز شهر زنی را می‌بینی با چهره‌ای کثیف و ژولیده، چادری وصله دار بر سر افکنده و با پای برهنه روی زمین لم داده و اکثر اوقات هم برای پررنگ جلوه دادن نقش خود بچه‌ای بر روی پایش خوابانده و با سماجت تمام آویزان هر عابری می‌شود که از کنارش می‌گذرد، همین چهره به ظاهر مظلومانه و مصیبت بار فرزندش و همین لباس‌های پاره و بی‌رنگ و رویش شغل گدایی‌اش را داد می‌زند.

اما آنچه این روزها و در این دنیا تأسف‌بارتر است وضع وخیم گدایی است که با نقص عضوی از بدنش دل مردم دور و برش را بدرد می‌آورد و درصدد است از این راه حس ترحم و دلسوزی اطرافیان را برانگیزد.

متاسفانه ما ایرانی‌ها بواسطه روحیه‌ای که از احساسات و ترحم سرشار است گاه تشخیص‌مان اشتباه عمل می‌کند و در مسائلی از این قبیل که باید احساس را نادیده بگیریم، احساساتی رفتار می کنیم.

اگرچه دین مبین اسلام همواره کمک به دیگر مسلمانان را گوشزد می‌کند اما امروزه این کمک به هم‌نوع خود مبدل به گدا پروری شده تا جایی که همواره در کمک به این نوع افراد آدمی بر سر دوراهی یقین و شک قرار می‌گیرد که نکند افرادی سودجو به هر نوعی درصدد اخاذی از مردم برآیند.

با گذشت زمان و با بزرگتر شدن شهرها همواره شاهد افزایش تعداد متکدیان در سطح معابر بوده‌ایم، اما این پدیده به‌عنوان یک بحران اجتماعی نه تنها فرد متکدی را مورد آثار مخرب و منفی خود قرار داده بلکه همواره به سیمای شهر ظاهری زشت می‌دهد.

مسلمأ اکثر این متکدیان نیازمندان واقعی نیستند و بسیار افراد غیر بومی را در سطح استان قم دیده‌ایم که تنها به صرف تهیه هزینه مواد مخدر، خود را به هر شکل و شمایلی در می‌آورند. اینجاست که به مصاف بزرگ شدن جامعه، تر و خشک همه با هم می‌سوزند و فقرای واقعی که به نان شب محتاجند زیر سایه متکدیان گم می‌شوند.

از آنجا که در زندگی کنونی به علت مشغله‌های زیاد آنقدر فرصت نیست که فقرای واقعی را از فقرای جعلی بشناسانیم اما تنها همین نشانه کم توقع بودن و آبرومند بودن فقرای واقعی وجه تمایزی است با متکدیان فقیر نما.

ساجده رضاییان یک کارشناس امور اجتماعی در استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از وضعیت متکدیان در جامعه نوین می‌گوید: در این برهه از زمان هر آسیب اجتماعی به محض وصول به مرحله بحرانی خود مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار می‌گیرد، امروزه تکدی‌گری به این مشکل دچار است.

این کارشناس ادامه می‌دهد: روزی نشده من به اداره‌ای در سطح شهر مراجعه کرده و شاهد حضور لااقل یک متکدی در آنجا نبوده باشم که تقاضای کمک کند. روزی برایم خیلی جالب بود جوانی حدود 25 ساله کاملا شیک و باکلاس با لباس‌های اتو کشیده به بهانه قرض داشتن و نداشتن مایحتاج زندگی ادعای نیازمندی می‌کرد و با حالتی محقرانه دستش را جلوی کارکنان اداره دراز می‌کرد من به جای او خیلی شرمم آمد.

وی در ادامه گفت: در جامعه ما همین جریحه‌دار شدن احساسات شهروندان آرامش روانی شهر را به هم ریخته است و تأثیر نامحسوسی بر فضای شغلی و کسب و کار مردم در سطح استان و ادارات بر جای گذاشته است.

رضاییان با ابراز تأسف از گسترش این بحران اجتماعی خاطرنشان کرد: این معضل گریبان گیر جامعه امروزی چهره شهرها را پژمرده می‌کند و مطمئنأ جامعه‌ای که بر آن افسردگی حاکم است نباید از آن توقع رشد و توسعه داشت.

از آنجا که ریشه اصلی تکدی گری در جامعه فقر اقتصادی است و تلاش در مسیر کاهش فاصله طبقاتی در حل این معضل نتیجه بخش خواهد بود لذا لازم است در وهله اول ریشه‌های اجتماعی این آسیب زیانبار و مهلک را سوزاند، اما از بین بردن این ریشه‌های عمیق و گسترده برنامه‌ای بلندمدت و پرهزینه می‌طلبد.

شاید جمع آوری متکدیان حرفه‌ای و شیادانی که به این نوع زندگی عادت دارند در نخستین گام آنچنان انرژی به سازمان‌ها و دست اندرکاران آنها بدهد تا گام‌های بعد را با انگیزه بالایی بردارند.

قم شهری زائرپذیر به شمار می‌رود افراد متکدی بیشتر ظاهر مقدس شهر را بهم ریخته‌اند که درصد بالایی از این متکدیان از استان‌های دیگر راهی این استان شده‌اند که همواره شاهد حضور آنها در خیابان‌های شلوغ و پرتردد مانند خیابان‌های اطراف حرم و مسجد جمکران هستیم.

اما از نوروز امسال به بعد همواره شاهد اقدامات مناسبی از جانب مدیریت شهر در ساماندهی متکدیان استان بوده‌ایم.

در این خصوص علیرضا عسگری، سرپرست ستاد پیشگیری از تخلفات شهرداری قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: از آنجا که تکدی‌گری در استان قم نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته نباید تنها از شهرداری انتظار برخورد با این معضل را داشت، سایر نهادها از نیروی انتظامی گرفته تا بهزیستی به‌عنوان متولی اسکان باید در جمع آوری و ساماندهی این افراد اهتمام ورزند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه حدود 17 نوع تکدی‌گری در سطح استان مشاهده شده که برای مدیریت صحیح اقدامات متنوعی لازم است به تناسب تغییر در حجم مسافران راهی استان تعداد متکدیان هم متغیر است که خوشبختانه روزی حدود چهل نفر متکدی از سطح استان جمع آوری می‌شود.

عسگری با اذعان به تسریع در ادامه روند مدیریت شهرداری تصریح کرد: شهرداری استان برای این منظور سه اکیپ در نظر گرفته که به طور دائم در سطح شهر تردد دارند و فضای شهر را زیر نظر گرفته‌اند اما در این زمینه باید عزم همگانی عملی شود تا این معضل از سطح شهر ریشه کن شود.

در پایان باید گفت با مشاهده افزایش این بحران در این روزها متوجه شدیم که تکدی‌گری در این دوره ترویج تنبلی است، تنبلی که باید از چهره جامعه اسلامی زدوده شود، اما مسلمأ این شیوه نادرست بر جامعه‌ای چیره می‌شود که به هر علتی اعم از اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...به مشکلات عدیده و آفات شدید دچارند.

ما نباید از نقش اجتماعی شهروندان در کنار سازماندهی و برنامه‌ریزی‌های نهادهای دولتی اغماض کنیم. به امید آنکه این همت همگانی هرچه سریعتر عملی شود و شاهد نتیجه‌ای رضایت بخش و مبتنی بر دین اسلام باشیم.

********************

گزارش از فریبا خسروی // فارس

*******************

آدرس کوتاه :