جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

زمزمه بندگی - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

زمزمه بندگی

زمزمه بندگی


در آخرین روز معتکفین اعمالی را انجام میدهند. از جمله آن اعمال ادعای ام داوود است که این دعای ملکوتی از صدای قم به صورت زنده پخش شد.

ام داود، همسر حسن مثنی و مادر رضاعی امام صادق(ع) است. او به سبب نام فرزندش، داوود بن حسن، به کنیه ام‌ داوود معروف شده است. داوود، مکنی به ابو سلیمان همسر ام کلثوم، دختر امام سجاد(ع) است. او را از اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) دانسته‌اند.


گفته‌اند داوود از جانب برادرش، عبدالله محض، تولیت صدقات امام علی(ع) را بر عهده داشته است. بنا بر قراین او همراه با تنی چند از سادات حسنی در مخالفت با منصور، خلیفه عباسی به زندان افتاد و مدت‌ها از او خبری نشد. ام داوود به همین جهت نزد امام صادق(ع) رفت. امام با مشاهده وضعیت ام داوود او را به خواندن دعای استفتاح فراخواند و گفت: «چرا از خواندن دعای استفتاح غفلت کرده ای؟ مگر نه اینکه به وسیله این دعا درهای آسمان گشوده می‌شود و فرشتگان الهی دعا کننده را مژده اجابت می‌دهند و هیچ حاجتمند و دعا کننده‌ای مایوس نمی‌شود و خداوند پاداش خواننده آن را بهشت قرار داده است.


بنا بر همین نقل، امام صادق(ع) پس از آموختن دعای استفتاح و اعمال مربوط به آن به‌ام داوود فرمود: «آنچه را به تو یاد دادم حفظ کن و مراقب باش تا از نزد تو خارج نشود و به دست غیر نرسد. این دعایی شریف است و در آن اسم اعظم خدا است. اسمی که اگر به آن خوانده شود مستجاب شود اگرچه آسمان‌ها و زمین به هم چسبیده باشند. برای هرکس این دعا را بخواند استجابت است خواه مرد باشد و خواه زن. اگر جن و انس دشمن فرزند تو باشند این دعا تو را کفایت می‌کن و زبانشان را لال می‌کند.»


ام داوود گوید: «امام این دعا را برای من نوشت و به خانه برگشتم تا ماه رجب رسید و دستورهای امام را آنگونه که گفته بود انجام دادم. شب هنگام خسته شدم و به خواب رفتم. در خواب جمعی از فرشتگان و صابران و شهدا و عباد را که بر آنها درود فرستاده بودم دیدم و نیز پیامبر(ص) را دیدم که به من فرمود:«ام داوود! این جماعت شفعیان تو هستند که برایت دعا کرده‌اند و مژده می‌دهند که حاجت تو برآورده شده است.» ام داوود گوید: «از خواب برخاستم به‌اندازه‌ای که یک سوار تیزرو از عراق به مدینه بیاید گذشت که ناگهان در باز شد و فرزندم بر من وارد گردید.»

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده: آقای هاشمی

گوینده و نویسنده: خانم میری

صدا بردار: خانم خدا رحمی

تاریخ تولید: 1394
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.