جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

زیاده‌خواهی‌های آمریکا عامل شکست احتمالی مذاکرات خواهد بود/اجازه بازرسی و بازجویی نمی‌دهیم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

زیاده‌خواهی‌های آمریکا عامل شکست احتمالی مذاکرات خواهد بود/اجازه بازرسی و بازجویی نمی‌دهیم


امام جمعه قم گفت: زیاده‌خواهی‌های آمریکا عامل شکست احتمالی مذاکرات خواهد بود.

امام جمعه قم:

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به سه شاخصه مهم برادری ایمانی در جامعه اسلامی اظهار کرد: ایمان مهمترین و نخستین ویژگی محسوب می‌شود چه اینکه پایبندی به دین خدا و ایمان به توحید است که برادران ایمانی را گرد هم می‌آورد.

وی افزود: دومین شاخصه هم همگرایی در عین فاصله جغرافیایی است به این ترتیب که برادران ایمانی هرچند از نظر فاصله مکانی از یکدیگر دور باشند و نسبت و خویشی خانوادگی با هم نداشته باشند اما قلب‌هایشان کاملاً نزدیک به یکدیگر است.

امام جمعه قم با بیان اینکه دوستی و محبت و حتی شراکت در اموال سومین شاخصه برادری ایمانی است گفت: بر اساس روایتی از حضرت محمد(ص)، کسی که اینگونه نباشد گویی ولایت خدا و رسول او را نپذیرفته؛ اگر در جامعه دینی شخصی سیر بخوابد و برادران ایمانی‌اش گرسنه باشند در واقع او به خدا و پیامبرش ایمان نیاورده است.

وی در خطبه دوم به حضور گسترده مردم ایران و قم در مراسم نیمه شعبان و همچنین بزرگداشت بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: از همه مردم بابت این حضور باشکوه تشکر می‌کنیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری ادامه داد: برگزاری مراسم جشن به مناسبت میلاد امام عصر(عج) کار بسیار خوبی است ولی باید به این جمله امام صادق(ع) نیز توجه داشت که فرمودند کسانی که مدعی انتظار هستند باید پایبند ورع، تقوا، پرهیزکاری و اخلاق حسنه هم باشند تا دیگران بگویند این افراد با چنین اخلاقی، جزو منتظران ظهور محسوب می‌شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به سالروز قیام 15 خرداد 42 اظهار کرد: 15 خرداد سرآغاز نهضت اسلامی و سند مخالفت ملت ما با استبداد و استعمار جدید است؛ این روز در حقیقت بیانگر مظلومیت مردم ایران هم هست چون بسیاری از مردم در این روز به شهادت رسیدند و جرمشان هم فقط حق‌خواهی و طرفداری از امام و راه او بود.

وی با بیان اینکه 52 سال از قیام 15 خرداد می‌گذرد گفت: استبداد خشن دستگاه جبار پهلوی و بیرون کردن دین از صحنه کشور و سیاست، کوشش برای بازگرداندن ایران اسلامی به جاهلیت پیشین و تسلط غیر مسلمانان بر سرنوشت مسلمانان عواملی بودند که امام خمینی(ره) را وادار به موضع‌گیری کردند و دیگر مراجع هم حمایت لازم را داشتند.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: پس از رحلت آیت‌الله بروجردی، لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی با هدف حرکت گسترده دین‌ستیزانه شاه و حامیان او ارائه شد و پس از دستگیری امام، قیام دینی 15 خرداد شکل گرفت؛ عدم اتکا به قدرت‌های بزرگ از دیگر ویژگی‌های این قیام بزرگ محسوب می‌شود که نتایج بزرگی به همراه داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری نخستین نتیجه برجسته قیام 15 خرداد را روشن شدن ماهیت ضد دینی شاه و شکست ابهت او دانست و گفت: پیروزی ملت ایران در 22 بهمن 57 بزرگ‌ترین حاصل این قیام عظیم به شمار می‌رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دغدغه بزرگ رهبر معظم انقلاب که در سخنان ایشان در مراسم بزرگداشت امام راحل جلوه‌گر شد اشاره کرد و افزود: ایشان فرمودند کسی حق ندارد با میل و خواست خودش، بهره‌برداری سیاسی از سخنان امام امت داشته باشد یا اینکه بخش‌های سلبی و ایجابی را بدون اینکه به دیگری توجه داشته باشد بیان کند، باید هر آنچه به صورت صریح و مستند از سوی امام خمینی(ره) ارائه شده نقشه راه ما قرار گیرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری عنوان کرد: رهبری به هفت شاخص کلیدی در این زمینه اشاره کردند که مربوط به رهبری و سلوک زندگی امام خمینی(ره) می‌شوند؛ اثبات اسلام ناب محمدی(ص) و نفی اسلام آمریکایی که امروز در چهره تحجر و اسلام سکولار جلوه‌گر شده و مورد حمایت آمریکاست، نخستین شاخصه کلیدی سلوک رهبری امام امت محسوب می‌شود.

خطیب جمعه قم اعتقاد به اراده مردم و استکبارستیزی را از دیگر شاخصه‌های رهبری امام خمینی(ره) برشمرد و افزود: امام(ره) طرفدار مستضعفان و محرومان و وفادار به آنها، حمایت از استقلال کشور و طرفداری از وحدت هم جزو این ویژگی‌ها محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: رهبری همچنین فرمودند نگاه امام خمینی(ره) امت‌ساز بود، نه اهل تسننی که مورد حمایت آمریکا و نه تشیعی که از سوی لندن حمایت می‌شوند مورد تایید نیستند بلکه اینها دشمنان اسلام و وحدت مسلمانان محسوب می‌شوند.

آیت‌الله حسینی بوشهری به مذاکرات هسته‌ای پرداخت و افزود: اگر امروز در کشور عده‌ای برنامه‌هایی دارند و جلسات و اجتماعاتی برگزار می‌کنند، مسئولان نباید احساس کنند این امر در تقابل با آنهاست؛ همانطور که آمریکایی‌ها برای ایجاد عقبه برای تیم مذاکره‌کننده خود، جلساتی در سنا و کنگره دارند، ما نیز باید هم مجلسی حامی داشته باشیم و هم مردم و اجتماعات مردمی به عنوان پشتوانه‌ای مهم برای تیم مذاکره‌کننده به ایفای نقش بپردازند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در پایان با تأکید بر حفظ صنعت هسته‌ای ایران گفت: در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمنان می‌ایستیم و اجازه بازرسی و بازجویی از مراکز هسته‌ای و دانشمندانمان را نخواهیم داد؛ اگر روزی این مذاکرات به شکست بینجامد، دنیا بداند به خاطر زیاده‌خواهی‌های آمریکا و غرب بوده است.

// فارس

آدرس کوتاه :