رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

زیارت جامعه کبیره امام هادی(ع) دارای مضامین بلند امام‌شناسی است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


استاد حوزه علمیه قم گفت: یکی از کارهای بزرگ امام هادی(ع) زیارت جامعه کبیره بود که در مبحث امام‌شناسی دارای مضامین بلندی است و در واقع یکی از اقدامات فرهنگی این امام بزرگوار محسوب می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم:

 

عذری حسینی امروز در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام هادی(ع) اظهار کرد: هر یک از ائمه اطهار(ع) روش مبارزاتی خاصی داشتند، ولی همه به دنبال این بودند که اسلام زنده و پابرجا بماند. امام هادی(ع) نیز در قالب برنامه‌های سیاسی کارهایی را انجام می‌دادند که جزو مبارزات ایشان بود.

وی خاطرنشان کرد: امام هادی(ع) با دستگاه خلافت مبارزه می‌کردند و از طرفی طوری برخورد نمی‌کردند که دستگاه خلافت متوجه شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه برخی اوقات تحریکات از سوی دستگاه خلافت نسبت به امام هادی(ع) انجام می‌شد و این قضیه سبب شد ایشان را دستگیر کرده و به سامرا ببرند، گفت: برخی اوقات به خلیفه خبر می‌رسید امام هادی(ع) قصد قیام دارند، به این وسیله نگران می‌شد، بنابراین این امام بزرگوار را از مدینه به سامرا منتقل کردند.

وی خاطرنشان کرد: پیشوای دهم شیعیان زمانی که می‌خواستند با شیعیان ارتباط داشته باشند، مردم به طور مخفیانه در قالب‌های مختلف و لباس‌های مبدل وارد خانه امام می‌شدند، بنابراین اینگونه نبود که این امام منزوی محض و خانه‌نشین شوند.

حسینی عنوان کرد: امام هادی(ع) تلاش و برنامه داشتند و حتی در دورترین نقاط ایران و اسلام امام دارای نماینده بودند و در شهرها و کشورهای اسلامی رابطی از سوی امام در سرزمین‌های مختلف بودند.

وی با بیان اینکه شبکه وکالت امام هادی(ع) عامل و زمینه‌ای برای امام زمان(عج) و غیبت ایشان بود، گفت: دستگاه خلافت تلاش می‌کردند، امام زمان(عج) به دنیا نیایند، بنابراین پس از اینکه فهمیدند امام زمان(عج) متولد شدند، تلاش می‌کردند، ایشان را از بین ببرند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: امام هادی(ع) از طریق شبکه ارتباطی وکالت سعی کردند زمینه ارتباط را فراهم کنند، بعدها نایبان خاص امام زمان(عج) نیز به  این صورت با امام ارتباط داشتند، اینگونه ائمه اطهار(ع) از طریق شبکه وکالت زمینه را برای غیبت امام زمان(عج) فراهم می‌کردند.

وی یادآور شد: ممکن بود برای شیعه غیبت امام زمان(عج) غیر قابل باور باشد، چگونه امام غایب را به عنوان امام قبول داشته باشند، بنابراین ائمه اطهار(ع) زمینه‌ای را فراهم کردند که امام از طریق وکلا با شیعیان ارتباط داشته باشند.

حسینی تصریح کرد: وکلا به عنوان رابط بین شیعیان و ائمه اطهار(ع) بودند تا مردم باور کنند که امام وجود دارد، ولی لازم نیست مشاهده شود، اینگونه زمینه‌سازی می‌کردند تا خبرها را به امام برسانند.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی امام هادی(ع) گفت: این امام بزرگوار شاگردانی را تربیت کردند و معارف دین از طریق آنها منتشر می‌شد و شاگردان از مکان‌های دور و نزدیک به محضر امام می‌آمدند و پس از بازگشت به سرزمین خود آن معارف را منتشر می‌کردند.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: یکی از کارهای بزرگ امام هادی(ع) زیارت جامعه کبیره بود که در مبحث امام‌شناسی دارای مضامین بلندی است و در واقع یکی از اقدامات فرهنگی این امام بزرگوار محسوب می‌شود./ فارس

آدرس کوتاه :