رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

زیبا بنگر ... تو چیزی کم نداری / جامعه معلولین در انتظار مدد مسئولین - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


ظاهر افراد نیست که نشان از توانایی‌ها و ظرفیت‌های درونی آنها می‌دهد، معلول باید خود را قبول داشته باشد و با تکیه بر توانایی‌هایش زندگی‌اش را بهتر از دیگران برای خود بسازد.

 قم - فریبا خسروی: در کوچه پس کوچه‌های شهر جوانی را می‌بینی نشسته بر صندلی چرخدارش... گرمای طاقت فرسا ذره‌ای از امیدش نمی‌کاهد... با خودت آه می‌کشی ... اما همین آه کافیست؟ نه... این نگاه ترحم آمیز معقولانه نیست. چرا که نقص عضو، متفاوت بودنش را می‌نمایاند. در روزگاری که همه با دیدن معلولین آه می‌کشند و هیچ کس تحمل طاقت رنج و سختی را ندارد، ولی او خدایش را شکر می‌کند چرا که همین نقصش دیدش را به زندگی عوض کرده، باید بر صندلی‌اش بنشینی و زندگی کنی تا حال و روزش را درک کنی، بدانی با وجود پر از درد روحی و جسمی سراسرش یاد خداست... تازه می‌فهمی که باید قدر نعمت‌های الهی را بیشتر بدانی و از آن پس با هر گامی که بر می‌داری شاکر خدایت باشی...

فریاد بی‌صدای معلولین

هنوز هم هستند خانواده‌هایی که برخی از اعضای خانواده خودشان در اثر حادثه یا بیماری یا افتخار حضور در جبهه‌های نبرد دچار معلولیت یا افتخار جانبازی شده‌اند و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سختی این نقصشان را دو چندان کرده است. از آنجا که معلولان خود همانند اتاق فکری برای رفع مشکلات محسوب می‌شوند بنا بر این مشارکت مسئولان با ارائه راهکارها و ایده‌های معلولین نتایج مطلوبی را در این زمینه برای جامعه فراهم می‌آورد چرا که روحیه شاد و پویا و امیدوار به زندگی مهمترین شاخصه این قشر در مسیر تغییر زندگی به سمت مطلوب به شمار می‌رود.

ضرورت زیر‌ساخت‌های مناسب شهری برای بهبود وضعیت معلولین

مهمترین معضل افراد معلول مسئله ایاب ذهاب آنان به شمار می‌رود. به همان میزان که باید به محل زندگی معلولین توجه ویژه داشت وسایل جابه‌جا کردن معلولین و سرویس ایاب ذهابشان هم باید مجهز باشد و این مقوله در حضور فعالشان در جامعه و محل کار و ادامه تحصیلشان بسیار اثرگذار است.

در قم نیز با وجود افراد معلول در سطح شهر شاهد رفت‌وآمد بسیار کمی از آنان در معابر گوناگون هستیم و این کاستی‌های مسئولین در قبال ایجاد فضای مناسب برای تردد معلولین را روشن می‌کند. اما تحقق این جمله که معلولیت محدودیت نیست تنها در صورتی امکان‌پذیر است که توجه هرچه بیشتر به این قشر از جامعه فراگیر شود و آنها نیز مانند شهروندان عادی در جامعه دیده شوند و تمام ادارات، نهادها و سازمان‌های مختلف باید امکان عبور و مرور را برای حضور معلولین در ادارات برای رسیدگی به امورشان فراهم کنند.

میلاد حق شناس معلولی‌ است که در منطقه بنیاد زندگی می‌کند، وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص حقوق معلولین می‌گوید: حق زیادی از معلولین ضایع شده است. ما فراتر از حقمان نمی‌خواهیم، حقی را می‌خواهیم که در قانون برایمان وضع شده است. کمی توجه بس است؛ در ادارات استعدادهای ما به‌کار گرفته شود، ما ناتوان نیستیم؛ ما می‌توانیم آموزش ببینیم و آموزش دهیم،مهمترین دغدغه ما تأمین رفاه با ارتقای زیرساخت‌های شهری است چرا که در سایه آن بسیاری از این مشکلات حل می‌شود.

از مهمترین خواسته‌های معلولان و جانبازان تامین مسکن و اشتغال است و این خواسته‌ای به حق است و امید می‌رود مسئولان در این خصوص چاره‌اندیشی و اقدام لازم را انجام دهند.

همچنین از آنجا که افراد دارای نقص جسمانی و روحی جزو آسیب دیده‌های اجتماعی و آسیب پذیران جامعه هستند مهمترین وظیفه مسئولان استانی در راستای آسایش این گروه فراهم آوردن زیر ساخت‌های مناسب شهری برای ترددشان در سطح شهر است.

یکی از اقدامات ارزشمند مسئولان قمی در قبال این گروه اختصاص دادن فضاهای مناسب برای ورزش جانبازان و معلولین در پارک‌ها و بوستان‌ها است.

محمد پیروزمنش رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان قم اظهار کرد: با وجود اینکه مشکلات مالی زیادی در تقویت زیرساخت‌های ورزشی برای این گروه وجود دارد اما هر بار با قهرمانی یکی از این ورزشکاران تا حدودی هزینه آن جبران می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر خوشبختانه حدود 17 رشته ورزشی برای جانبازان و معلولین استان در نظر گرفته شده است و تنها مشکلی که ما را به چالش می‌کشد وضع مالی در این بخش نامناسب است.

رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان قم بیان کرد: این مشکل باید جدی گرفته شود و زمینه لازم برای پیشرفت زیرساخت‌های ورزش معلولان فراهم شود.

 توجه به این قشر از جامعه می‌تواند شکوفایی استعدادها و پیشرفت آنها را به دنبال داشته باشد و گاه دیده می‌شود که برخی معلولان از توانایی‌هایی برخوردارند که انسان‌های سالم هم از عهده آنها بر نمی آیند و این یک افتخار است.

مصطفی علیزاده معاون توانبخشی بهزیستی استان قم ضمن توجه به این قشر از جامعه و روحیه دادن به آنها در خصوص امیدواری به پیشرفتشان گفت: با وجود حمایت همه جانبه این سازمان از معلولان بهترین راهکار درمانی بیماران معلول نخاعی حمایت‌های روحی و روانی خانواده و اطرافیانشان است.

وی تصریح کرد: از آنجا که معلولیت این افراد بیشتر بر اثر حوادث ایجاد می‌شود بنا بر این همکاری سازمان‌های مختلف و برنامه‌های پیش رو و اطلاع رسانی تا حد زیادی در کاهش این سوانح و بهبود آن سهیم است.

سخن آخر

باید باور کرد که معلولیت نمی‌تواند برای فرد محدود شدن حضور او در جامعه را به دنبال داشته باشد و این ظاهر افراد نیست که نشان از توانایی‌ها و ظرفیت‌های درونی آنها دهد، معلول باید خود را قبول داشته باشد و با تکیه بر توانایی‌هایش زندگی‌اش را بهتر از دیگران برای خود بسازد.

با تکرار این جمله که هر مشکلی حل شدنی است و فقط همت مسئولان را می‌طلبد، امیدواریم که روش‌های مناسب برای حل مشکل ایاب ذهاب این قشر فراهم آید و ان‌شاءالله که در کنار چشم بینایشان گوش شنوایی هم باشد و فریاد بی‌صدای معلولین را بشنود.

به امید رسیدن روزهایی که برای مناسب سازی محیط و ساخت و سازهای شهری اول از معلولان طرح بخواهند و همه مسئولان سازمان‌ها و نهادها و با همکاری شهروندان در ایجاد محیطی امن و با نشاط برای رشد توانایی‌ها و ایجاد زندگی شرافتمندانه معلولین و جانبازان غیور اهتمام ورزند تا بتوانیم ذره‌ای از دین خودمان را در قبال این قشر جامعه ادا کنیم.

// فارس

آدرس کوتاه :