جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ساخت ضریح مطهر اماین عسکریین - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

ساخت ضریح مطهر اماین عسکریین

ساخت ضریح مطهر اماین عسکریین


Loading the player...

 


کار ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین به دستور آیت الله سید علی سیستانی و با نظارت حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی نماینده این مرجع تقلید در ایران از چهارسال پیش درقم آغاز شدو هم اکنون ساخت این ضریح مطهر درقم به اتمام رسید و به زودی به سامرا در کشور عراق منتقل می شود.

70 کیلوگرم طلا، 450 کیلوگرم نقره با بهره مندی از آیات نورانی قرآن کریم و احادیث اهل بیت(ع) و اشعاری در مدح اهل بیت(ع) در ساخت این ضریح مطهر به کار رفته است.

استاد سید مهدی علمدار به عنوان طراح و مجری قلم زنی، استاد مهدی دیدار به عنوان سرپرست نجاران، خوش نژاد به عنوان مسوول سازه و نیز استاد موحد به عنوان خطاط پروژه مسوولیت ساخت این ضریح را بر عهده داشتند.

شکل و شمایل کلی از نظر ابعاد شبیه همان ضریح قبلی است اما آن چیزی که تفاوت محسوسی دارد نمای جدید ضریح است که بر اساس مهندسی روز و طراحی هنرمندانه، هنرمندان متعهد و علاقه‌مند به ائمه معصومین(علیهم السلام) ساخته شده است.

چوبی که در ساخت این ضریح استفاده شده از مرغوب‌ترین چوب‌های موجود در بازار است.در ساخت این ضریح از چوب ساج استفاده شده که عمر مفید 400 سال است.
چهار در بزرگ ورودی و خروجی به صحن های حرم امامین عسکریین (ع) و هشت در ویژه ضریح نیز آماده شده است.

به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) بازدید از کارگاه ساخت ضریح برای عموم مردم آزاد بود

 و علاقه مندان به خاندان اهل بیت (ع) ‌توانستند ضمن عزاداری از مراحل ساخت ضریح بازدید کنند.

این مراسم که با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت ا... سیستانی صورت گرفت ، حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد به سخنرانی ‌پرداختند و حاج عباس حیدر‌زاده، حاج حسن اخباری، باقری و شالبافان به مداحی ‌پرداختند.

عوامل برنامه:

تهیه کننده: رضامحمدی

دستیار تهیه:
علی عباسی

کارگردان:
مرتضی ترقی

منشی صحنه:
مصطفی جلیلی مقدم

صدابردار:
سید محمد رضا ممتحن

دستیار صدا
: علی اصغر اصغری

تصویر برداران
: سید مهدی معنوی، امیر تقوی، علیرضا سلطانی


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.