رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سایه‌ چشم بادامی‌ها بر بازار قم / بازار شهر زیر آوار کالای چینی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سایه‌ چشم بادامی‌ها بر بازار قم / بازار شهر زیر آوار کالای چینی


این روزها چینی‌ها بازار همه اقلام را بدست گرفته‌اند و دیگر کالایی نمانده که مهری از سرزمین اژدها بر روی آن ضرب نشده باشد.

این روزها بازار شهر حالش خوش نیست و بدجور چشم بادامی‌ها زمام آن را در دست گرفتند و کالاهایشان پشت ویترین‌های ایرانی خودنمایی می‌کند و این در حالی است که کالای ملی در لابه لای قفسه‌ها همچنان خاک می‌خورد. حالا دیگر کالای چینی زیر و بم زندگی ما را به سیطره گرفته و بر جان اقتصاد ما افتاده است.

این روزها چینی‌ها بازار همه اقلام را به دست گرفته‌اند و دیگر کالایی نمانده که مهری از سرزمین اژدهای زرد بر روی آن ضرب نشده باشد. بازار قم این روزها بد حالش گرفته است و سایه چشم بادامی‌ها بر فرش، کفش و سنگ قم سنگینی می‌کند و حتی دیگر صنایع دستی و سجاده‌های نماز هم بوی چین می‌دهد.

باید بدانیم که سوغات هر شهر نشانگر فرهنگ و اعتقادات آن جامعه است و وقتی این مهم از سوی فرهنگ‌های دیگر مورد هجمه قرار گیرد دیگر نمی‌توان آینده‌ای روشن و ماندگار برای فرهنگ ‌آن جامعه را متصور بود.

سالیان سال است که ورود کالاهای چینی به معضلی اقتصادی و دغدغه‌ای برای تولیدکنندگان تبدیل شده است و ورود این کالاها راه را بر تولیدکنندگان داخلی سد کرده و مانع سوددهی و موفقیت صنعتگران داخلی شده است.

متاسفانه با ورود اجناس ارزان و بی‌کیفیت چینی همه روزه نظاره گر تعطیل شدن برخی از کارخانه‌ها و در پی آن اخراج بسیاری از کارگران هستیم که زندگیشان فدای بی‌مسئولیتی و بی خردی و عدم کنترل بازار شده است.

طبق آخرین آمار اتاق بازرگانی ایران، میزان کالاهای وارده به ایران طی 11 ماه سال گذشته حدود 46 میلیارد و 501 میلیون و 530 هزار دلار بوده است و این میزان واردات از 151 کشور جهان در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس این آمار به ترتیب کشورهای چین ، امارات و کره بیشترین میزان واردات را به ایران داشته‌اند.

نگاه به این آمار نشان دهنده این است که چین جای خود را به خوبی در بازار ایران باز کرده که این مسئله نگران کننده است و نیاز است برای افزایش تولیدات و ارتقای کیفیت کالاها و به دنبال آن صادرات کالا چاره‌اندیشی صورت گیرد.

متاسفانه تبلیغات گسترده‌ کالاهای خارجی سبب شده که باور و عقیده مردم در خصوص کالاهای داخلی تغییر یابد و گاه حتی کالای بی‌کیفیت خارجی بر کالای داخلی ترجیح داده شود و البته حل این مشکل نیازمند فرهنگ سازی است و همچنین افزایش سطح کیفیت کالاهای داخلی را می‌طلبد.

در این خصوص آیت‌الله عسکر دیرباز عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: تحریم‌های دشمن ضرورت توجه به کالاهای داخلی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در شرایط اقتصادی کنونی حرکت به سمت بهبودی جامعه نیازمند افزایش تولیدات و بالابردن سطح کیفیت کالاهاست.

رئیس دانشگاه قم با بیان اینکه استفاده از کالای داخلی نیازمند فرهنگ سازی است گفت: نهادینه کردن فرهنگ خرید کالای ایرانی ضروری است و در غیر این صورت باید در انتظار وابستگی به دیگر کشورها باشیم.

آیت‌الله دیرباز اذعان کرد: استقلال از شعارهای انقلاب بود و استقلال اقتصادی یکی از ابعاد استقلال است و برای رسیدن به آن  باید به تولیدات داخلی تکیه کند.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم توجه و اتکا به تولیدات داخلی قابل اهمیت است گفت: در این شرایط ورود بسیاری از کالاها تضعیف و یا ممنوع شده و مسدود شدن ارتباطات بانکی نیز توجه به تولید داخل را دوچندان می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری کاهش بیکاری جوانان را از نتایج مثبت حمایت از تولید داخل دانست و بیان کرد: استفاده از محصولات داخلی موجب رونق جامعه می‌شود و عدم استفاده از آن سبب می‌شود اقتصاد کشور متضرر شود.

وی بسیج شدن و مشارکت همگانی را در راستای فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی مهم خواند و آن را راهی برای افزایش کیفیت تولیدات داخلی دانست.

رئیس دانشگاه قم نقش رسانه‌ها در تبلیغ و ترویج کالای داخلی را موثر بیان کرد و گفت: تبلیغ عملی موثرترین شیوه تبلیغ است و اگر کیفیت کالایی بالاتر از جنس مشابه خارجی باشد مردم از آن استفاده خواهند کرد.

در همین خصوص حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه به خبرنگار فارس گفت: توجه و اهمیت به تولید داخلی و حمایت از کارگران ایرانی ضروری است.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه تنها راه گذر از فشارهای دشمنان پیاده‌سازی گفتمان مقاومت است افزود: عملی شدن این امر اهمیت به تولیدات داخلی، عدم وابستگی به خارج و توجه به ظرفیت‌های بومی را می‌طلبد.

وی گفت: این تفکر که کالاهای خارجی از کیفیتی مطلوب‌تر از کالای داخلی بهره مند است از نقشه‌های شوم استکبار است تا ما را به خود وابسته سازند.

حاجی صادقی از رسانه‌ها خواست تا به فرهنگ سازی مصرف کالاهای داخلی بپردازند و مردم را از آثار سوء استفاده از کالای خارجی آگاه کرده وهمچنین  تولیدکنندگان به افزایش کیفیت کالاهای خود اهمیت دهند.

وی حمایت از سرمایه گذاران را وظیفه سیاست گذاران دانست و از مردم خواست با بهره گیری از کالای بومی از کارگران ایرانی حمایت کنند و دشمنان را نا‌امید گردانند.

با این وجود و با تمام تاکیداتی که در این زمینه از سوی مسئولان انجام می گیرد اما باز هم شاهد ورود و استفاده از کالاهای چینی و خارجی در کشور هستیم و ایران به مقصد و مامنی برای کالاهای چینی تبدیل شده است.

باید بدانیم که با هر خرید کالای خارجی نابودی ده‌ها فرصت شغلی را رقم می زنیم که در دراز مدت گسترش بحران بیکاری جوانان را موجب می‌شود. امروزه بخش بزرگی از توسعه و تولید ملی در گروی حمایت مردمی است و این مردم هستند که همچون سایر عرصه‌ها می‌توانند نقش‌آفرین و حماسه آفرین باشند.

این روزها تا سری به کارگاه‌ها و تولیدی‌ها نزنیم و پای درد دل تولیدکنندگان ننشینیم از غم درون آنها چیزی نخواهیم فهمید، غمی که التیام بخشش تنها توجه و حمایت مردم و مسئولان است.

******************

گزارش از سمیه رضایی // فارس

آدرس کوتاه :